Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ufoludki wyremontowały przejazd kolejowy w Lekartowie? Radna z Samborowic o przeprowadzonych pracach: jest gorzej, niż było

Ilona Gawlica, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich, wraca po raz kolejny do tematu przejazdu kolejowego w Lekartowie (na trasie nr 177 relacji Racibórz – Głubczyce). Bo, mimo że ten przeszedł oczekiwaną naprawę, to w ocenie radnej, jest gorzej, niż było. Przewodniczący Piotr Bajak ironizuje, że remont przeprowadzały ufoludki. Sekretarz Gabriel Kuczera mówi, że gmina była zaskoczona pismem, w którym zarządca infrastruktury kolejowej poinformował o przeprowadzonych pracach.

Ufoludki wyremontowały przejazd kolejowy w Lekartowie? Radna z Samborowic o przeprowadzonych pracach: jest gorzej, niż było
Temat przejazdu kolejowego w Lekartowie wielokrotnie był już poruszany na forum pietrowickiej rady gminy

Temat ciągnie się od lat

Radna interweniuje w sprawie przejazdu kolejowego, na trasie Racibórz – Samborowice. Nie może uwierzyć w słowa, jakie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zawarła w piśmie na jej wcześniejszą interpelację. Bo w odpowiedzi odpisano, że remont przejazdu został już dokonany.

- Proszę o ponowne rozpatrzenie mojej prośby oraz oględzin tego przejazdu przez osoby kompetentne do podejmowania decyzji w tej sprawie. Moja interpelacja jest głosem mieszkańców Samborowic oraz okolicznych miejscowości, którzy codziennie borykają się z problemami związanymi z fatalnym stanem przejazdu kolejowego, narażając swoje pojazdy na uszkodzenie - zwróciła się po raz kolejny o pomoc do wójta Pietrowic Wielkich Andrzeja Wawrzynka. W ocenie radnej obecnie przejazd jest w gorszym stanie, niż przed remontem, o którym poinformował zarządca.

- Masa asfaltowa, która wypełniając ubytki, miała poprawić komfort jazdy, została wypchana na zewnątrz, a uszkodzenia po zimie się powiększyły - zwraca uwagę radna z Samborowic. To temat, który na forum pietrowickiej rady w formie interpelacji podjęła z końcem stycznia 2020 roku. Na problem miejscowi skarżą się już kilka lat.

Zdaniem Ilony Gawlicy remont tego przejazdu to priorytet, biorąc pod uwagę plany rewitalizacji linii kolejowych 177 (Racibórz - Głubczyce) i 294 (Głubczyce - Racławice Śląskie) w ramach programu Kolej Plus.

Przewodniczący: stan przejazdu jest opłakany

Przewodniczący rady Piotr Bajak mówi, że w zupełności zgadza się z twierdzeniami podnoszonymi przez jego zastępczynię.

- Stan tego przejazdu jest opłakany. Jeżeli tam był remont, to chyba robiły go jakieś ufoludki, albo krasnoludki, ale nie chcę obrażać krasnoludków - ironizuje.

Ocenia, że przejazd kolejowy w Pietrowicach Wielkich też nie wygląda dużo lepiej. - My możemy tylko prosić, interweniować, próbować rozmawiać, negocjować. Te przejazdy są poza naszą jurysdykcją. Nie możemy wykładać naszych środków budżetowych na remonty. To dotyczy przejazdu, ale i paru metrów przed przejazdem - dodaje.

Gmina zaskoczona

Sekretarz Gabriel Kuczera, który w imieniu urzędu koordynuje temat zgłoszony przez radną, wyjaśnia, że samorząd pisał do zarządcy infrastruktury kolejowej w sierpniu, zaś odpowiedź, na którą powołuje się radna Gawlica, przyszła po kilku miesiącach. - Praktycznie co pół roku piszemy tam w tej sprawie, bo pani radna interweniuje dosyć często - mówi.

Sekretarz nie ukrywa, że sam był zaskoczony odpowiedzią, o której wspomina Ilona Gawlica.

- W pierwszej chwili myślałem, że to zostało wpisane do planu, ale wczytując się w treść, okazało się, że to już jest po remoncie. Absolutnie się z tym nie zgadzamy - przyznaje.

G. Kuczera dodaje, że samorząd nie jest zadowolony z efektów tego remontu i po raz kolejny zgłosi się z tym problem do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AndyK76 (5.173. * .15) 21.04.2022 12:06

Byle przytulić kasę. Teraz osoby odpowiedzialne, które dopuściły taką fuszerę powinny zapłacić za remont z własnej kieszeni. Typowa Polska spychologia i roboty po kosztach na odp...ol.

~Schock (78.133. * .186) 21.04.2022 09:47

Przejazdy kolejowe, to jeden z nierozwiązywalnych (jeszcze od czasów PRL) problemów w tym kraju. Tymczasem nie potrzeba wynalezienia prochu, wystarczyłoby pojechać dosłownie kilka km do sąsiadów w Czechach i zorientować się, jak od lat oni sobie z tym radzą.

~Iko (91.196. * .21) 21.04.2022 07:27

To tak jak w Rybniku -Boguszowicach, że po remoncie dali znak z ograniczeniem.