Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak Poniedziałek Wielkanocny, to tradycyjna procesja. W Pietrowicach Wielkich wydarzenie zgromadziło tłumy [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO, WIDEO]

Choć Wielkanocna Procesja Konna odbywała się w dobie zaostrzonych restrykcji sanitarnych, to miała wymiar symboliczny. Tegoroczna odbyła się w tradycyjnej formie, choć nie zdecydowano się jeszcze na towarzyszący tej imprezie festyn. W trakcie przejazdu spłoszony koń doprowadził do upadku jednego z jeźdźców. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Jak Poniedziałek Wielkanocny, to tradycyjna procesja. W Pietrowicach Wielkich wydarzenie zgromadziło tłumy [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO, WIDEO]
Wydarzenie zgromadziło jeźdźców w różnym wieku.

To wydarzenie o charakterze dziękczynno-błagalnym. Łączy kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony z formą zabawy i prezentacją lokalnego folkloru. Zawsze odbywa się w drugi dzień świąt – w Poniedziałek Wielkanocny. W tym roku wydarzenie przypadło na 18 kwietnia.

Nikt nie jest w stanie określić początków tej tradycji. Najstarsi mieszkańcy mówią, że kultywowana jest od niepamiętnych czasów. To wydarzenie głęboko zakorzenione w lokalnej tradycji. Procesja odbywała się nawet w czasie wojny oraz w dobie pandemii koronawirusa – zaostrzonych restrykcji sanitarnych.

Tradycyjnie procesja wyruszyła o godzinie 13.00. Na przodzie jeden z jeźdźców wiezie krzyż procesyjny, potem gospodarze z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego i krzyżem z czerwoną stułą. Później orkiestra, ksiądz na koniu, a dalej gospodarze. Pątnicy śpiewają i modlą się, proszą w ten sposób o urodzaj.

Uczestnicy kierują się w stronę drewnianego kościółka pw. św. Krzyża, gdzie odbywa się błagalne nabożeństwo. Później objeżdżają pola, zmierzając w stronę centrum społeczno-kulturalnego, gdzie spotkanie zostanie zwieńczone. Tam gorące napoje rozdawać będą Ukrainki, które uciekając przed koszmarem wojny, tymczasowe schronienie odnalazły w obiekcie zarządzanym przez miejscowy samorząd. Nie zdecydowano się w tym roku jeszcze na festyn konny z pokazami i regionalnym jedzeniem. Na to należy poczekać jeszcze minimum rok. W zamian przygotowano festyn sołecki. 

Za pośrednictwem Facebooka "na żywo" transmitowaliśmy przejazd jeźdźców:

O wydarzeniach konnych, nie tylko tym z Pietrowic Wielkich, ale i sąsiedniej gminy, rozmawiamy z Piotrem Bajakiem, przewodniczącym Rady Gminy Pietrowice Wielkie, Andrzejem Wawrzynkiem, wójtem Pietrowic Wielkich oraz Piotrem Rybką, wójtem gminy Rudnik:

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ProfBralczyk (46.134. * .159) 18.04.2022 17:44

Wawrzynkiem... Nazwisko jest własnością danej osoby tylko w mianowniku... Panie mad, wstyd!