Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

DPS Złota Jesień musi być mniejszy. Co z jego kadrą?

Koszty utrzymania placówki wzrosły już tak bardzo, że w starostwie zdecydowano się na radykalny krok - stałe ograniczenie liczby pensjonariuszy "Złotej Jesieni".

DPS Złota Jesień musi być mniejszy. Co z jego kadrą?
Małgorzata Krawczyńska kieruje DPS-em Złota Jesień w Raciborzu

W obiekcie na Ostrogu notuje się stały spadek liczby mieszkańców. Porównując rok do roku - z 211 zeszła ona do 185.

Kontrola wojewody

Jak twierdzi wicestarosta raciborski Marek Kurpis kłopoty DPS-u zaczęły się wraz z nastaniem pandemii. Wcześniej do placówki przy ul. Grzonki przyjmowano pensjonariuszy na bieżąco. Czas oczekiwania na miejsce wynosił wtedy tydzień lub dwa.

Utrzymujący się trend spadkowy zmusił władze powiatu do zawnioskowania u wojewody o możliwość zmniejszenia liczby miejsc w DPS o 18 - do 190. Służby wojewody przeprowadziły w Raciborzu kontrolę, jak miałaby funkcjonować placówka z nowym ograniczeniem.

Opieka wytchnieniowa

M. Kurpis poinformował już radnych powiatowych z komisji zdrowia, że na jednym z pięter "Złotej Jesieni" miałaby powstać nowa usługa - opieka wytchnieniowa. Tego brakuje w ofercie DPS. To możliwość pozostawienia tu seniora na kilka godzin, kilka dni lub dłużej, do dwóch tygodni.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Marek Kurpis wicestarosta Powiatu Raciborskiego

- Sygnały, że taka usługa byłaby potrzebna w powiecie, płyną do nas od kilkunastu miesięcy. Dotyczą np. opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi. Wszystko w rękach wojewody, bo to jego decyzja - wyjaśniał na forum komisji Marek Kurpis.

Likwidacja etatów

Co z personelem placówki, kiedy zmniejszy się liczba pensjonariuszy? Przy planowanych ograniczenia będzie trzeba w DPS zlikwidować 8 etatów. Ma się to odbyć stopniowo, bo aktualnie są wakaty w "Złotej Jesieni". Włodarz powiatu ma na myśli tzw. naturalne odejścia pracowników (emerytura). Deklaruje pomoc w znalezieniu pracy w innych powiatowych placówkach.

Główną przyczyną cięć w DPS są topniejące wpływy placówki. Ubytek 18 osób, z których każda wpłaca do budżetu 4100 zł, to już w skali rocznej odczuwalny brak. Jeszcze 2 lata temu "Złota Jesień" finansowała się sama, właśnie z wpłat dokonywanych przez pensjonariuszy.

- Liczyliśmy na odbicie z tego finansowego dołka w połowie zeszłego roku i nastąpiła taka przesłanka w czerwcu i lipcu. Niestety nastąpił dużo zgonów w następnych miesiącach, nawet po 7 osób miesięcznie i to zmieniło obraz sytuacji - poinformował radnych wicestarosta.

Argumenty za zmianami w DPS

  • - 190 miejsc zabezpieczy potrzeby powiatu w opiece nad osobami starszymi kierowanymi do DPS
  • - Placówka zaoferuje kolejną ofertę w swoim katalogu usług
  • - DPS znów będzie miał szansę utrzymywać się z tego, co wpłacą do jego budżetu pensjonariusze

Co ważne, to decyzja w sprawie ograniczenia działa tylko w jedną stronę - wojewoda może tylko ograniczać i powrotu do większej liczby miejsc już nie będzie.

Odpływ pielęgniarek

Obecna na ostatnim posiedzeniu komisji zdrowia dyrektor "Złotej Jesieni" Małgorzata Krawczyńska podkreśliła, że choć skalkulowano budżet placówki pod kątem planowanych zmian, to nie przewidziano tak drastycznych podwyżek cen gazu, jakie pojawiły się na przełomie roku. Tu radni zauważyli, że powierzchnia obiektu zostanie ta sama do ogrzania, a wpływów będzie mniej, bo ubędzie pensjonariuszy. Tyle że jest ich regularnie mniej o 20 - 25 osób już od października 2020 roku.

Ludzie

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].