Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni Klima i Mainusz w gabinecie prezydenta Polowego żądali wydania dokumentu [WIDEO]

Przewodniczący komisji gospodarki Piotr Klima domagał się dostępu do treści dotyczącego go zawiadomienia do prokuratury. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy podejrzewa, że ten mógł popełnić przestępstwo wobec Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zgłosił to w organach ścigania. Klima i Mainusz twierdzą, że sprawę w której interweniował prezydent, załatwiono wcześniej w gronie zainteresowanych.

Radni Klima i Mainusz w gabinecie prezydenta Polowego żądali wydania dokumentu [WIDEO]
Piotr Klima w sekretariacie prezydenta z Dariuszem Polowym i Henrykiem Mainuszem

Materiał wideo:

Radni weszli do sekretariatu prezydenta miasta w czwartek 20 stycznia tuż przed rozpoczęciem posiedzenia komisji gospodarki miejskiej, ok. 14.45. Dariusz Polowy przerwał rozmowę, którą prowadził ze swoim zastępcą Dominikiem Koniecznym i wyszedł do radnych, podejmując ich w sekretariacie.

Piotr Klima przytoczył zapis z ustawy o samorządzie gminnym, na mocy którego radny ma dostęp do dokumentów urzędowych.

Polowy wytłumaczył mu, że zawiadomienie znajduje się już w prokuraturze i na obecnym etapie sprawy nie może radnemu udostępnić dokumentu, który może być przedmiotem postępowania tej instytucji.

Henryk Mainusz zauważył, że sprawę zamknięto wcześniejszym spotkaniem w gronie zainteresowanych. Dlatego decyzja prezydenta go zaskoczyła. Włodarz wyjaśnił, że zareagował jako pracodawca i nic nie wie o tym, co było przedmiotem ustaleń przywołanego przez Mainusza spotkania.

Ostatecznie dokumentu, którego domagali się radni, nie wydano. Prezydent Polowy zaproponował przewodniczącemu Klimie złożenie żądania w formie pisemnej, na co ten odparł, że ciągle pisze do prezydenta, a ten mu nie odpowiada.

Włodarz nie zgodził się z jego zarzutem, bo radnemu odpisała ostatnio rzeczniczka prasowa Lucyna Siwek. Oto jej odpowiedź na zapytanie radnego o dostęp do treści zawiadomienia do prokuratury.

Informuję, że zgodnie z procedurą karną o treści zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, a także o możliwości realizacji tego zawiadomienia zostanie Pan poinformowany w toku właściwego postępowania, które prowadzone jest przez organ do którego zawiadomienie zostało wysłane. Zawiadomienie zostało skierowane przez Dariusza Polowego Prezydenta Raciborza w dniu 10 stycznia 2022 r.

Kolana radnego 17 wiadomości, 289 komentarzy w dyskusji, 30 zdjęć, 2 filmy

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

29 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~subaL (83.7. * .157) 22.01.2022 22:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Walka Raciborzan z Polowym o park? Boguś weź przestań już kłamać i wprowadzać fałszywą narrację. Nie ma żadnej walki Raciborzan z prezydentem, jest tylko prywatna wojenka chorego psychicznie człowieka z prezydentem, że ten nie chce realizować jego zachcianek.

~cozaafera (151.106. * .194) 22.01.2022 16:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Buta Polowego i te jego fałszywe uśmieszki. On nie ma szacunku za grosz ani litości dla społeczeństwa Raciborza ani dla Radnych. Zimny i wyrachowany karierowicz, któremu chodziło o władzę i pieniądze. Dostał się na prezydenckie stanowisko na, którym nigdy nie powinien się znaleźć. Społeczeństwu pokazuje cały czas brak szacunku i zrozumienia słynna już na całą Polskę walka Raciborzan z Polowym o park w centrum miasta. Niech ta kadencja się już skończy. Polowy uderza nie tylko w p Klimę ale i p Mainusza czyli w połowę opozycji i w samego p Lenka. Cała nagonka i hejt na p Klimę jest zorganizowaną akcją. Cała afera wyssana z palca mścicieli p Wacławczyka i p Polowego. Ta Olejarnik także niepoważna.

~DFF (178.43. * .171) 22.01.2022 14:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czy prezydent postępuje niepoważnie to jest do dyskusji, ale buta pana radnego nie przynosi mu chluby. Przykre.

~doponiżej (188.137. * .10) 22.01.2022 13:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prezydent postępuje niepoważnie a wy mu wtórujecie. Nie macie widać nic do roboty.

~Klima_out (84.241. * .193) 22.01.2022 13:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie no, pewno, wszystko przez panią, a na Klimę wszyscy się uwzięli. W powyższym nagraniu radny Klima też jest opanowany, elokwentny i prezentuje wysoki poziom. Dla tego pana już od dawna czas na polityczną emeryturę. Nie chcemy takich ludzi w radzie. Pożytku żadnego, a słoma z butów na każdym kroku. Czas pokazać jemu miejsce w szeregu, bo chłop święcie przekonany, że rozdaje karty w Raciborzu

~doponiżej (188.137. * .10) 22.01.2022 11:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co jeden wpis to głupszy, niedługo zrobicie z tej pani ofiarę. Całkiem już się wam w głowach pomieszało.

~Wakacje1 (83.22. * .75) 21.01.2022 20:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Opozycja pluje na prezydenta i szuka w tym podstępu i uprawiania polityki. A oni nie widza w sobie, ze sami sa umoczeni stając po stronie takiego falszywca jak Klima, bo maja jeden głos extra? I d… mu l…? Pan Klima mowi, ze nie jest byle kim… to co, wszyscy inni sa? A on jest lepszy? Nie ma to jak siedziec w kościele w pierwszej ławce i oblecieć wszystkie święte imprezy, a kultury za grosz… Dlaczego przewodniczący rady miasta nie pochwalił sie pismem jakie dostał od Kongresu Kobiet (jak daleko ta sprawa zaszła?) Dlaczego to ukryli? I jeszcze jedno, odwołując sie do słów Klimy: ta pani pokrzywdzona jest i urzędnikiem i kobieta i mieszkańcem. Panie prezydencie, dziękuje, ze nie jest pan obojętny na to co robi ten radny.

~wstydek (83.26. * .217) 21.01.2022 18:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No nie wiedziałem, że ten pan Klima jest aż taki...

~subaL (83.7. * .157) 21.01.2022 14:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klima na starość kompletnie zwariował. Nigdy nie przejawiał troski o wielkie sprawy miasta, zawsze to były duperele 5 rzędu. Ale teraz, to co sobą reprezentuje, wygaduje, to już normalne i zdrowe nie jest.

~Plejek (5.173. * .217) 21.01.2022 14:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gdyby Klima był dalej w koalicji z Panem Polowym to wszyscy by się pośmiali pani blondynka też i nie byłoby tematu. Wacław chce się odegrać za krzywdy wizerunkowe jakie wyrządzono mu z plagiatem. Klima to łatwy cel.

~Zagrzany_klima_tyzator (5.189. * .151) 21.01.2022 11:59

Do vita_stwosza_plan. Prezydencka ekipa dobrze się uzupełnia. Słaba prowokacja. Dawid Wacławczyk wykonał dobrą pod koniec swego listu z oceną działalności rocznej. Napisał kilka słów prawdy o opozycji. Efekt błyskawiczny - najsłabsze mentalnie ogniwo w osobie Klimy chciało skontrować lodowiskiem i się ośmieszyło. Ludzie spluli go z góry na dół. Nawet była próba poprawy wizerunku tego gościa i jakieś manipulowanie ankietą. Słabiutko... Siadło Klimie na ambicję, to zabrał media na konfrontację z prezydentem i jeszcze bardziej się skompromitował. Dawid Wacławczyk (świadomie czy nie) podgrzał gościa, a naiwniak sam się ugotował kolejny już raz :-)

~Siphom (194.99. * .107) 21.01.2022 10:07

Zachowanie radnego to jest dramat. Zero skruchy za złe zachowanie za to roszczeniowość i chamstwo.

~Mieszkaniec3 (5.184. * .106) 21.01.2022 09:22

Urzędnik to też mieszkaniec więc zasługuje na szacunek tak jak radny i prezydent. Dobrze że prezydent jako pracodawca walczy o szacunek do swoich pracowników. Nie każdy pracodawca jest zdolny do tego.

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 21.01.2022 09:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Masakra ten Polowy.

~687j5umm (5.184. * .106) 21.01.2022 08:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To tylko nagranie pokazuje jak radny się zachowuje i jest to szokujące. Radny odczytał przepis na podstawie które chcą dokument ale przepis ten nie wskazuje że urząd musi mu w tej samej chwili dać ten dokument i to bez pisma. Radny odczytał przepis o swoich prawach to szkoda że nie nie zna Tak.dobrze przepisów jak poprawnie się zachować w stosunku do innych, godnie i że mówienie o siadaniu na kolankach może godzić w kogoś.

~cołaska (10.0. * .15) 21.01.2022 08:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Polowy postępuje zgodnie z prawem, Klima źle pyta, powinien się spytać Polowego o zarzuty wobec niego a nie o to konkretne pismo. A sprawa polubownie załatwiona z panią O. to zażegnanie skandalu obyczajowego, Polowy musiał zareagować na jej zgłoszenie no to zareagował. Wypalił z największego działa, ale takie jego prawo.

~Krypek (37.120. * .140) 21.01.2022 07:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Piotruś przestań się pocić. Odpowiednie pismo przyjdzie pocztą.

~IleMożna (46.134. * .21) 21.01.2022 07:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Chłop się ośmiesza i upadla

~vitastwoszaplan (169.57. * .105) 21.01.2022 06:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Polowy nic nie wiedział o tym,że sprawa została załatwiona polubownie? Jeśli to prawda to Polowy ma kłopot z Wacławczykiem,który organizuje spotkania w UM ,i nie informuje o ich przebiegu swojego szefa. To zresztą nie jedyny kłopot Polowego z Wacławczykiem. Dawid ma taka posturę,że zajmuje więcej miejsca na wspólnych fotografiach i tym samym skupia większą uwagę , która jednak powinna być zarezerwowana dla Polowego.Dawid potrafi rozwijać swoją pisarsko oratorską pasję lepiej niż taki Marcinek ,dlatego prasa jest pełna długaśnych wypocin Wacławczyka, przy których bledną teksty Polowego suflowane przez przyjaciela z Pietrowic.
Doszło do tego,ze w ostatnich dniach Wacławczyk bezczelnie kradnie show Polowemu ,ogłaszając swoje zasługi np przy pisaniu strategii miasta, co jest ciosem poniżej pasa wobec szefa ..wychwala siebie za remont H2Ostróg i jeszcze wiele innych pochlebstw swojej osoby zamieszcza w płatnych artykułach , za które być może płaci tymi 25 tysia co mu Polowy zapłacił za opracowanie o muzeum , zerżnięte z redaktora lokalnego portalu. Do tego wszystkiego Wacławczyk wśród młodzieży, rodzin i dzieci lansuje rap( zdechły osa) i bałkanicę (zespoły różne) zamiast patriotyczno narodowych songów, tak ukochanych przez Polowego.Polowy ma naprawdę problem...niepotrzebnie marnuje energię na przywalanie radnym... zamiast skupić się na najbliższym otoczeniu, które wywala go z siodła..

~Weź_nervosol (5.189. * .149) 21.01.2022 02:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Podziwiam pana p. prezydencie za cierpliwość do tego aroganta. Tym nagraniem nic nie zyskał, a jeszcze stracił. Ale głupi ludzie już tak mają, że sami jeszcze bardziej się pogrążają. Każdy może zobaczyć, że nie panuje nad sobą, jest arogancki i uważa się za kogoś lepszego niż inni mieszkańcy. Oby ostatnia kadencja z takimi radnymi. Urząd miasta to nie wiejska karczma. Jakiś poziom powinien być. Panie Klima, to nie rada, a my mieszkańcy jesteśmy szefami. Także pańskimi. Radziłbym o tym pamiętać. Choć dla pana raczej już jest za późno i kariera polityczna jest u schyłku. Nikt o zdrowych zmysłach na takiego prostaka nie zagłosuje

~elżbieta67 (31.171. * .12) 20.01.2022 23:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W pewnym wieku człowiek zaczyna sam szkodzić swojemu wizerunkowi. Żal patrzeć na tych seniorów.

~duralex (31.171. * .12) 20.01.2022 23:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klima ma portki pełne strachu.

~przerażony (37.19. * .176) 20.01.2022 23:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klima powinien odpowiedzieć za swoje zachowanie. Wstyd.

~krzysztofpl (178.175. * .54) 20.01.2022 23:10

To żenujące gdy stary facet nie potrafi się zachować wobec kobiety.

~dorisday (91.197. * .185) 20.01.2022 23:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

to już równia pochyła Dareczku..

~cołaska (10.0. * .15) 20.01.2022 22:49

Starsi panowie dwaj i ich nowy skecz. Coś jakby pan Polowy wziął udział w nagraniu Monty Pythona. Jak to się ogląda :)))

~politycznyzanawca (37.30. * .92) 20.01.2022 22:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Co to Panie Piotrze, obawia się Pan czegoś? Spokojnie, prokuratura podejmie decyzję i tyle w temacie. Nie ma, że coś gdzieś zostało załatwione. Prezydent jako pracodawca ma prawo sprawdzić czy głupie żarty wobec urzędniczki nie powinny zostać ukarane. Następnym razem zalecam trochę powściągliwości w wypowiedziach.

~SądOstateczny (83.7. * .157) 20.01.2022 20:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klima, a gdzie jest napisane, że masz prawo domagać się dostępu do pism, jakie głowa miasta kieruje do organów ścigania w kwestii podejrzenia popełnienia przestępstwa? Zwłaszcza, że podejrzanym jesteś Ty sam. Może i zechcesz być sędzią we własnej sprawie? Który pajac Ci takie coś podpowiedział? Ten od płodzenia listów?

~5racik8 (46.134. * .146) 20.01.2022 18:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kultura osobista i szacunek do innych to podstawa egzystencji bez względu na stanowisko a zwłaszcza bezwzględnie wymagane na stanowisku też radnego. Bez tamtej sytuacji co opisywały media nie byłoby tego. Ale nikt nie może godzić się na takie czy inne niepoprawne zachowanie.