Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiany w Kościele są nieuniknione. Ksiądz Libowski wymyślił o tym książkę

 • „Życie spełnione” to książka, której pomysłodawcą i redaktorem jest ks. Łukasz Libowski - od lat piszący w rubryce „Wiara” w Nowinach Raciborskich.
 • Publikacja zawiera rozmowy młodych księży z duchownymi na emeryturze.
 • - Zebraliśmy refleksje o duszpasterstwie i rady dla młodszych kapłanów wobec zmian zachodzących w społeczeństwie i Kościele - mówi ksiądz Łukasz.

Zmiany w Kościele są nieuniknione. Ksiądz Libowski wymyślił o tym książkę
Ksiądz Łukasz Libowski i okładka książki, której powstała pod jego redakcją

O nowości na rynku wydawniczym napisał opolski Gość Niedzielny. Niektórzy z bohaterów „Życia spełnionego” to kapłani, którzy pełnili posługę na ziemi raciborskiej.

Oto grono duchownych, którzy udzielili wywiadów w książce pod redakcją Libowskiego:

 • ks. Reinhold Porwol,
 • ks. Hubert Mikołajec,
 • ks. Gerhard Sobotta,
 • bp Jan Bagiński,
 • ks. Ryszard Kręciproch,
 • ks. Helmut Porada,
 • ks. Werner Szygula,
 • ks. Andrzej Ziółkowski,
 • ks. Antoni Komor,
 • ks. Alfons Schubert,
 • ks. Herbert Simon,
 • ks. Jan Szywalski,
 • ks. Helmut Sobeczko
 • ks. Wolfgang Globisch

Pięciu z wymienionych powyżej zmarło, zanim książka została wydana (to: bp J. Bagiński, ks. G. Sobotta, ks. A. Schubert, ks. H. Simon i ks. H. Sobeczko).

Ksiądz Libowski przyznał w „Gościu”, że w zapisach rozmów między kapłanami odkrył, że zmiany w Kościele są nieuniknione.

- Zmienia się rzeczywistość, w konsekwencji zmieniają się ludzie, a to pociąga za sobą zmiany w duszpasterstwie. Zmiany są konieczne. Niejeden z rozmówców mówi: „ja już ludzi nie rozumiem, ja już nie rozumiem świata, już się nie nadaję do tej roboty”. Młodsze pokolenie księży musi iść dalej – mówi w katolickim tygodniku ksiądz wywodzący się z raciborskiej Studziennej.

Rozmowy z księżmi emerytami przeprowadzili: ks. Mateusz Batóg, ks. Mariusz Drygier, ks. Artur Juzwa, ks. Arnold Klita, ks. Łukasz Libowski, ks. Michał Ludewicz, ks. Damian Staniek, ks. Tomasz Wieliczko i ks. Michał Zurzycki.

Więcej na ten temat:

https://opole.gosc.pl/doc/7317421.Rozmowy-mlodych-ksiezy-z-ksiezmi-emerytami

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~321654 (163.116. * .27) 17.01.2022 19:05

Krakowski ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych w sprawie fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W zeszłym tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

~321654 (163.116. * .27) 17.01.2022 18:41

falszywy usmiech

~chrobok (159.48. * .178) 17.01.2022 11:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Alle ta Pycha i rozpusta można zauważyć większości u Kleryków, tak jak np. pan Ojciec Dyrektor Rydzyk i jego szajka. Samochód Mercedes Maybach za 500.000 Euro. sklepy Żabka które w Niedziele i 24 Godziny na dobę sprzedawana alkohol. i inne Rozkosze,. Czy to jest nauka Jezusa Chrystusa ?

~robaczek (80.49. * .132) 17.01.2022 10:27

Kościół opiera się na niezmiennej nauce Jezusa Chrystusa , wszystko inne to kuszenie diabła , który doprowadzał ludzi do pychy a ta powodowała rozłamy w kościele . Pachnie mi tutaj drogą synodalną kościoła niemieckiego

~16012022 (217.114. * .47) 16.01.2022 20:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jak ten Stary ksiądz pomaga nowemu wejść w rolę, tymi Starymi średniowiecznymi poglądami. Nie wyobrażam sobie, że to na dobre wyjdzie. Te młode pokolenie już nie wierzy w te bzdury co im wciskacie. Czy wy tego nie widzicie ?, albo nie chcecie widzieć. Pokwitowanie już dostajecie z tego natrętnego postępowania.

~cołaska (10.0. * .15) 16.01.2022 20:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie ma w tym nic złego - pomysł opiera się na rozmowach księży z księżmi, po co tu jakieś katechetki czy zakonnice? Stary ksiądz pomaga nowemu wejść w rolę. Nie wyobrażam sobie, że taki emerytowany ksiądz daje rady zakonnicy czy pani co naucza religii w szkole.

~0072022 (217.114. * .47) 16.01.2022 19:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Oto grono duchownych,(14) którzy udzielili wywiadów w książce pod redakcją Libowskiego.
Kobiet nie dopuścili. ? dlaczego. Czy to Klub Gejów, albo boja się Kobiet.