Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Jak powinna wyglądać dieta dla seniora?

14.01.2022 12:00 | 0 komentarzy | MK

Składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, a także błonnik, kwasy omega-3 są w diecie seniora bardzo ważne. Kontrolować trzeba więc nie tylko kaloryczność posiłków, ale i ich skład. Unikać przede wszystkim trzeba niedoborów składników odżywczych.

Jak powinna wyglądać dieta dla seniora?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym powinna się wyróżniać dieta dla seniora?

Dieta dla seniora powinna być przede wszystkim różnorodna, kolorowa, optymistyczna. W podeszłym wieku apetyt nie dopisuje już tak, jak wcześniej i warto dodatkowo zachęcić się do spożywania posiłków. Warto z pewnością rozbić trzy duże posiłki na pięć mniejszych, dzięki czemu łatwiej będzie je skonsumować, a przy tym nie przeciążyć układu trawiennego. Musimy pamiętać, że metabolizm zwalnia, więc nie można od organizmu wymagać zbyt wiele. 

Dieta osób starszych powinna zawierać mało cukru. Zamiast ciastek i cukierków, lepiej wybrać powidła śliwkowe — ekologiczne, bez nadmiaru cukru. Dodać je można do naleśników, racuchów, owsianki. Z pewnością warto upewnić się, że dieta dostarcza cennych składników odżywczych. W przypadku osób starszych przyczyną niewłaściwego odżywiania bywają także problemy z uzębieniem, przełykaniem — to wszystko trzeba uwzględnić, konstruując dietę dla seniora. Warto także sprawić, czy posiłek lub konkretny produkt nie wywołuje dolegliwości pokarmowych. W przypadku kobiet warto natomiast wybierać produkty, które łagodzą dolegliwości towarzyszące menopauzie. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Wypijanie 2 litrów wody dziennie chroni przed zaparciami, ułatwia trawienie, przyspiesza metabolizm i poprawia ogólne samopoczucie. 

Produkty mleczne, produkty zbożowe? Co powinno znaleźć się w diecie osoby starszej?

Warto z pewnością sięgać po produkty, które zmniejszają ryzyko nowotworów. Na przykład kalafior w zalewie to danie nie tylko o niskim indeksie glikemicznym, niskokaloryczne, ale i o działaniu przeciwnowotworowym, ułatwiające oczyszczanie organizmu z toksyn. Dobrze, aby osoby starsze sięgały także po produkty, które poprawiają mikroflorę jelita grubego, czyli jogurty, kefiry, kiszonki. W diecie seniora są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a także błonnik. Ten ostatni znaleźć można przede wszystkim w produktach zbożowych pełnoziarnistych. Żywienie osób starszych powinno być prowadzone w sposób przemyślany. W diecie należy zadbać m.in. o wysoką obecność takich składników jak: witamin A, B12, D, karotenoidy, witamina C i E, wapń, żelazo, cynk, potas, oraz magnez. Nie można zapominać także o zdrowych źródłach białka, które dla osób starszych również jest bardzo ważne.

 

Materiał zewnętrzny