Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł z Rogowa do Bluszczowa [ZDJĘCIA]

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wyruszył z Rogowa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w  i przeszedł aż OSP w Bluszczowie, gdzie na uczestników czekała stajenka ze świętą rodziną. Mieszkańcy chętnie wzięli udział w tej tradycyjnej procesji. 

Tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł z Rogowa do Bluszczowa [ZDJĘCIA]
6 stycznia po godz. 14:00 Orszak ruszył z kościoła w Rogowie do Bluszczowa

6 stycznia to święto Trzech Króli. Tematem tegorocznego orszaku jest hasło "Dzień jest wesoły". Choć z powodu pandemii świętowanie będzie nieco skromniejsze, mieszkańcy Rogowa i Bluszczowa przemaszerowali ulicami swoich miejscowości śpiewając kolędy, a na głowach nosząc symboliczne papierowe korony. 

Historia Orszaku Trzech Króli 

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy

Ojciec Święty Benedykt XVI pozdrawiał uczestników Orszaków podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra. Papież Franciszek po swoim wyborze również kontynuował tradycję poprzednika. Ojciec Święty powiedział: "Pragnę wspomnieć też o Orszakach Trzeech Króli, które organizowane są w licznych miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń". 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].