Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Orszak Trzech Króli po raz drugi w Kuźni Raciborskiej, choć ciągle w ograniczonej formie

Wydarzenie ograniczone zostanie do uroczystości kościelnych. Później odbędzie się Kuźniańskie Kolędowanie, które powraca w tradycyjnej dla siebie formie po roku przerwy. Uroczystości odbędą się 6 stycznia.

Orszak Trzech Króli po raz drugi w Kuźni Raciborskiej, choć ciągle w ograniczonej formie
W Kuźni Raciborskiej uroczystości organizowane w ramach Trzech Króli będą podobne do tych zeszłorocznych (fot. Stowarzyszenie Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości")

Miało być inaczej. Planowano, że Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Kuźni Raciborskiej, kierując się w stronę kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zrezygnowano jednak z tej formy z uwagi na ciągle trwającą pandemię. Co więcej, stwierdzono, że jeżeli do 9 stycznia w szkołach trwa nauka zdalna, to organizowanie wielkich wydarzeń mija się z celem.

Postanowiono, że na wzór zeszłorocznych obchodów Trzej Królowie z procesją wejdą do kościoła, a na ofiarowanie darów pójdą złożyć je Dzieciątku. Później rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepsze przebranie wśród dzieci ubranych za mędrców ze wschodu. To część, która rozpocznie się o godzinie 11.00. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Fundacją Orszak Trzech Króli.

Na 15.30 również w miejscowym kościele zaplanowano XV Kuźniańskie Kolędowanie. To powrót tego wydarzenia w takiej formie, bo w zeszłym roku z powodu pandemii zostało ograniczone. W świątyni wystąpią: Orkiestra Dęta Sośnicowice i zaprzyjaźnieni lokalni soliści. Nastąpi też rozdanie nagród z konkursu przebrań.

Orszaki Trzech Króli organizowane wspólnie z Fundacją to przedstawienie jasełek w przestrzeni publicznej na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. To inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie. Na terenie powiatu raciborskiego podobne spotkania organizowane są w Raciborzu i Gamowie (gm. Rudnik). Jak słyszymy, w Kuźni Raciborskiej jest nadal chęć zorganizowania tych obchodów z pompą. - Chcielibyśmy zrobić np. tak, jak jest w Dziergowicach, gdzie z trzech stron przychodzą królowie, ciągle jednak utrudnia nam to obecna sytuacja - mówi nam Ilona Wróbel ze Stowarzyszenia Mieszkańców Kuźnia Przyszłości. W organizację zaangażowani są również: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, Zarząd Osiedla Stara Kuźnia i Zarząd Osiedla Osiedle nr 1.


Czytaj także: 

Ludzie

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].