Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekologiczne święta. Jak spędzić je w duchu EKO? Czy to w ogóle możliwe?

Święta w duchu zero waste. Co zrobić, by ograniczyć produkcję śmieci? Co zrobić, by nie marnować jedzenia?

Ekologiczne święta. Jak spędzić je w duchu EKO? Czy to w ogóle możliwe?
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Odmawiaj

Zrezygnuj z foliowych reklamówek lub plastikowych opakowań, dzięki czemu wytworzysz mniej odpadów. Postaw na lniane (lub inne materiałowe) reklamówki wielokrotnego użytku. Owoce i warzywa wkładaj do wielorazowych siateczek przeznaczonych do tego celu, nie pakuj ich w kolejne, foliowe reklamówki.

Postaw na ekologiczne sposoby pakowania świątecznych podarunków. Do dekoracji wykorzystaj stare książki lub kartony i ozdoby naturalnego pochodzenia, takie jak szyszki, orzechy czy gałązki choinki.

Ogranicz

Staraj się kupować tylko najpotrzebniejsze produkty. Magię świąt tworzą twoi najbliżsi, dla których najcenniejsza będzie możliwość spotkania i rozmowy z świąteczną choinką w tle. Nie kupuj więcej jedzenia, niż będziecie w stanie zjeść. Myśl zanim coś kupisz - jeśli wiesz, że za czekoladą z orzechami nikt nie przepada to nie kupuj jej w nadziei, że może ktoś się skusi.

Użyj ponownie

Przygotuj świąteczne prezenty i dekoracje samodzielnie, wykorzystując zużyte słoiki lub niepotrzebne tkaniny. Kiedy sam wykonasz świąteczne upominki pokażesz obdarowanemu, że ci na nim zależy i że oprócz swojego czasu i pracy włożyłeś w to również swoje serce.

Segreguj i przetwarzaj

Pamiętaj o właściwej segregacji, która pomaga w przetwarzaniu odpadów i odzyskiwaniu surowców do ponownego wykorzystania (plastik, papier, metal...)

Kompostuj

Resztki pochodzenia roślinnego umieść w brązowym pojemniku „BIO” lub pomyśl o założeniu przydomowego kompostownika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].