Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Ale bajer! Samochód ma zadaszenie, a Urząd ekologiczną energię

02.12.2021 11:52 | 0 komentarzy | AgaKa

Nowa instalacja fotowoltaiczna dostarcza energię dla budynku Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. Warto zwrócić uwagę na to, jak została zamontowana.

Ale bajer! Samochód ma zadaszenie, a Urząd ekologiczną energię
Panele zbierają energię i nie zabierają miejsca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogniwa fotowoltaiczne dostarczają już ciepło między innymi w budynkach Kąpieliska „Zdrój”, pływalni „Laguna”, Domu Pomocy Społecznej oraz wielu szkół i przedszkoli. Teraz produkują energię również dla budynku Urzędu Miasta.

W przypadku urzędu, ze względu na nietypowy kształt dachu, nie było możliwości montażu paneli na nim. Dlatego też obok budynku stanęła wiata typu carport o wymiarach 20,45x4m. Zamontowano na niej 45 paneli o łącznej mocy 20,475 KWp. Łącznie pozwolą wyprodukować około 20 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie, co pozwala zaoszczędzić w tym czasie 14 000 zł. Instalacja jest wpięta do Urzędu Miasta. Pod wiatą dodatkowo znajduje się kilka miejsc parkingowych.

- Inwestowanie w zieloną energię to inwestowanie w zdrowie nasze i naszych dzieci. Ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła a nawet termomodernizacja – to w dzisiejszych czasach konieczność. Miasto pod tym względem musi dawać przykład – komentuje prezydent Anna Hetman.

Koszt instalacji wiaty z panelami fotowoltaicznymi i wymianą nawierzchni pod nią wyniósł 159 842,19 zł. Za realizację tej inwestycji odpowiadała firma „IT InterTech Paweł Jarząbek”. Łącznie ogniwa fotowoltaiczne na budynkach miejskich jednostek dostarczają 377,185 KWp.