Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Burmistrz Kuźni mówi o stracie spowodowanej absencją pracowników przez covid. Wylicza, że opiewa na ponad 240 tys. złotych

01.12.2021 07:00 | 7 komentarzy | mad

Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej, podczas ostatniej sesji rady miejskiej namawiał do szczepień. - Nie chcę oceniać, kto ma rację, czy szczepionkowcy, czy antyszczepionkowcy, ale chcę pokazać, jakie są skutki - powiedział, wyliczając m.in., ile podległych mu pracowników przyjęło szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Nawiązał również do sytuacji dyrektora zakładu gospodarki mieszkaniowej i komunalnej (ZGKiM), który zaraził się wirusem.

Burmistrz Kuźni mówi o stracie spowodowanej absencją pracowników przez covid. Wylicza, że opiewa na ponad 240 tys. złotych
O sytuacji związanej z koronawirusem burmistrz Paweł Macha mówił na ostatniej sesji rady miejskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Macha apeluję o refleksję...

- Rozpisujemy konkurs na nowego dyrektora ZGKiM* - poinformował burmistrz Paweł Macha. Jak tłumaczył, ma to związek ze stanem zdrowia obecnego dyrektora, Wilhelma Rzechonka**. - Nasz kolega leży w stanie ciężkim w szpitalu, z covidem - mówił radnym. Później wyjaśniał, że dyrektora po pokonaniu choroby czeka rehabilitacja. W rozmowie z Nowinami burmistrz przyznał, że ta decyzja wiąże się również z osiągnięciem wieku emerytalnego przez dotychczasowego szefa Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Kuźni Raciborskiej.

Macha w trakcie obrad apelował do radnych i mieszkańców o refleksję w kwestii szczepień. Dodał, że dyrektor Rzechonek nie zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. - Mówił, że gdyby zdawał sobie z tego sprawę, to by się zaszczepił - relacjonował na obradach. - Miejmy nadzieję, że wróci do nas, ale na chwilę obecną zmusiło go to do rezygnacji już z pracy - dodał.

... i wylicza straty

Dalej burmistrz stwierdził, że „ten covid się odciska na nas”. - Nie tylko, że dotyka to naszych znajomych, ale jeszcze i finansowo - powiedział. Nawiązał do swej 200-złotowej zachęty***, którą dedykował dla wszystkich w pełni zaszczepionych pracowników podległych urzędowi, wyjaśniając, że prawie 60 procent osób (z 363) jest zaszczepionych, a 40 procent nie przyjęło szczepionki.

- To ma dla nas takie skutki, że od momentu rozpoczęcia się covidu mamy nieprzepracowanych 1406 dniówek (...). To przemnożyłem przez średnią wojewódzką z wynagrodzeń, gdzie dniówkę potraktowałem jako 172,41 zł, a to wymierna strata rzędu 242 tys. 708 zł. To prawdziwe skutki ekonomiczne siedzenia w domu z powodu covida - stwierdził włodarz.

Po trzeciej dawce trochę potrzepało

Macha relacjonował na sesji, że przyjął trzecią dawkę szczepionki, po której, jak przyznał, trochę go „potrzepało w nocy, ale jest już wszystko w porządku”. Namawiał, aby raz jeszcze przemyśleć kwestię szczepień. Nawiązał również do konkursu organizowanego w ramach Narodowego Programu Szczepień, w ramach którego Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Kornowac załapały się do otrzymania nagrody, Kuźnia nie otrzymała nic****.

- Nie chcę oceniać, kto ma rację, czy szczepionkowcy, czy antyszczepionkowcy, ale chcę pokazać, jakie są skutki - dzisiaj wymierne dla nas, tej sytuacji covidowej. Nie oceniam jej w ogóle - powiedział.

Ile mieszkańców jest zaszczepionych?

Z rządowych danych wynika, że Kuźnia Raciborska zajmuje trzecie od końca miejsce na terenie powiatu raciborskiego pod względem liczby zaszczepionych osób. Na 11641 mieszkańców jedną dawkę przyjęło 4908 z nich, zaś w pełni zaszczepionych jest 4757 kuźnian.


*Wśród wymagań stawianych kandydatom znajduje się: wykształcenie wyższe, posiadanie minimum 5 lat stażu pracy i minimum 3 lata stażu pracy na stanowisku kierowniczym. Nabór prowadzony jest do 8 grudnia. TUTAJ szczegóły. 

**Wilhelm Rzechonek pracę w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej podjął 1 lutego 2018 roku. - Uważam, że mam szczęście, gdyż konkurs był trudniejszy niż mi się wydawało. Dziękuję za zaufanie - rozpoczął swą mowę przed radą miejską, kiedy po raz pierwszy przed nią wystąpił. Czytaj więcej: Poważne zadanie nowego dyrektora ZGKiM w Kuźni Raciborskiej.

***To propozycja, o której swego czasu mówiła cała Polska, bo informowały o niej największe media. Nowiny, jako jedne z pierwszych opisały ją na swoich łamach. Przypomnijmy, Macha zaproponował 200 złotych brutto (czyli około 140 zł netto) dla podległych mu pracowników, którzy zaszczepili się w pełni (posiadali certyfikat). - To swojego rodzaju zachęta, aby zrobić to raz, a dobrze. Tak, żebyśmy wrócili do normalności sprzed pandemii - mówił burmistrz, o tym, czym kierował się, podejmując decyzję o takim rozwiązaniu. Czytaj więcej: Burmistrz Kuźni Raciborskiej zapłaci za zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Kto może otrzymać 200 złotych?, oraz Burmistrz Macha tłumaczy dlaczego oferuje swoim pracownikom 200 złotych za zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

**** „Rosnąca Odporność” – to konkurs, do którego nawiązał Macha. Ten nie polegał na uzyskaniu jak największego poziomu zaszczepienia ogółem, a na największym przyroście poziomu zaszczepienia pełnym cyklem w okresie od 1 sierpnia do 31 października. Wśród zwycięskich gmin pojawiły się m.in. Pietrowice Wielkie (500 tys. złotych), gdzie spośród całego powiatu zaszczepiło się najmniej osób. Krzyżanowicom przyznano natomiast 1 mln złotych (za 1 miejsce), a Kornowacowi 250 tys. złotych (3 miejsce). Czytaj więcej: Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Kornowac zwycięskie w rządowym konkursie na szczepienia. Do gmin łącznie trafi 1,75 mln złotych.Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.