Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

29 listopada płaciliśmy w Raciborzu 6,09 zł za benzynę/olej oraz 3,44 zł za LPG. A jakie były ceny paliw w minionych latach? [INFOGRAFIKA]

Rosnące ceny paliw dają się wszystkim we znaki. Sprawdziliśmy, ile płaciliśmy za paliwo w minionych latach. Następnie zestawiliśmy te dane z minimalnym i przeciętnym wynagrodzeniem. Wnioski nie są oczywiste.

29 listopada płaciliśmy w Raciborzu 6,09 zł za benzynę/olej oraz 3,44 zł za LPG. A jakie były ceny paliw w minionych latach? [INFOGRAFIKA]
Paliwo jest drogie, bo jest inflacja - na świecie i w Polsce. Ale też podatki w Polsce są wyższe niż kiedyś. W 2012 roku baryłka ropy kosztowała o wiele więcej niż teraz, a paliwo mamy dzisiaj droższe - mówi pan Grzegorz z Raciborza, którego spotkaliśmy na stacji paliw koncernu Orlen rankiem 30 listopada. Tego dnia ceny Pb95, diesla i LPG były na takim samym poziomie jak 29 listopada.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Rzut oka w przeszłość

Od kilku tygodni większość stacji paliw oferuje paliwo w cenie powyżej 6 zł za litr (Pb95). Podobna jest cena oleju napędowego. Autogaz już wcześniej przekroczył cenę 3 zł za litr. Zerknęliśmy do archiwalnych wydań Nowin, aby zobaczyć, ile płaciliśmy za paliwo w minionych latach. Jak widać na załączonym obrazku, najdrożej było w 2012 roku, ceny paliw w 2015 oraz 2017 były na podobnym, niższym poziomie niż w 2012 i obecnie.

Kiedy było najdrożej?

Drogie paliwo uderza po kieszeni każdego. Koniec końców powoduje wzrost cen większości produktów i usług. Cen paliw nie sposób jednak rozpatrywać bez odniesienia do poziomu płacy minimalnej oraz przeciętnego wynagrodzenia.

Dane do wykresu:

 • 2012 rok (26 listopada) - ON - 5,62 zł, Pb95 - 5,39 zł, LPG - 2,90 zł
 • 2015 rok (23 listopada)- ON - 4,27, Pb95 - 4,33 zł, LPG - 2,14 zł
 • 2017 rok (27 listopada) - ON 4,55 zł, Pb95 - 4,65 zł, LPG - 2,09 zł
 • 2021 rok (29 listopada) - ON 6,09 zł, Pb95 - 6,09 zł, LPG - 3,44 zł

Dlatego dopiero zestawienie cen paliw z zarobkami (minimalnymi i przeciętnymi) daje nam wyobrażenie, kiedy paliwo faktycznie było najdroższe. Postanowiliśmy to przeliczyć na podstawie cen paliw na stacji Orlen przy ul. 1 Maja w Raciborzu (skrzyżowanie z Piaskową). Ile w takim razie można było kupić paliwa za minimalne oraz przeciętne wynagrodzenie w końcówce listopada lat 2012, 2015, 2017 i 2021?*

Dane do infografiki:

2012 rok

 • minimalne wynagrodzenie (1500 zł) - ON - 277 litrów, Pb95 - 279 litrów, LPG - 517 litrów
 • przeciętne wynagrodzenie (3521,67 zł) - 627 litrów, Pb95 - 653 litry, LPG - 1214 litrów

2015 rok

 • minimalne wynagrodzenie (1750 zł) - ON - 410 litrów, Pb95 - 404 litry, LPG - 818 litrów
 • przeciętne wynagrodzenie (3899,79 zł) - ON - 913 litrów, Pb95 - 901 litrów, LPG - 1822 litry

2017 rok

 • minimalne wynagrodzenie (2000 zł) - ON -  440 litrów, Pb95 - 430 litrów, LPG - 957 litrów
 • przeciętne wynagrodzenie (4271,51 zł) - ON - 939 litrów, Pb95 - 919 litrów, LPG - 2044 litry

2021 rok

 • minimalne wynagrodzenie (2800 zł) - ON - 460 litrów, Pb95 - 460 litrów, LPG - 813 litrów
 • przeciętne wynagrodzenie (5504,52 zł) - ON - 904 litry, Pb95 - 904 litry, 1600 litrów

Będzie taniej?

- W ostatnich kilkunastu dniach już odnotowaliśmy powolny spadek cen w hurcie, który teraz powinien zostać pogłębiony. Jeśli rynek ropy pozostanie na niższym poziomie, to w pierwszej połowie grudnia obniżki cen paliw możemy odnotować na krajowych stacjach, czyli wcześniej niż zapowiadane obniżki w ramach tarczy antyinflacyjnej - informują analitycy z BM Reflex (firma prowadząca biznes w obszarach usług konsultingowych dla branży paliw oraz handlu paliwami płynnymi).

W minionym tygodniu rząd ogłosił wprowadzenie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zakłada ona m.in. zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej na stacjach paliw, co ma spowodować obniżkę cen paliw. Zdaniem analityków BM Reflex, wejście w życie tzw. tarczy antyiflacyjnej może spowodować spadek cen paliw o średnio 20 groszy na litrze benzyny oraz do 15 groszy na litrze diesla. - To jaką ostatecznie obniżkę odnotujemy będzie uzależnione od aktualnej sytuacji na rynku ropy i paliw, a także od polityki cenowej naszych rafinerii w nowym roku - podkreślają specjaliści.

Ceny paliw zależą od wielu czynników, m.in.: skali wydobycia ropy na świecie i popytu na nią (to wpływa na cenę baryłki ropy naftowej), a także polityki fiskalnej państwa oraz siły krajowej waluty w odniesieniu do dolara.

Wojciech Żołneczko


* Oparliśmy się na danych o minimalnym i przeciętnym wynagrodzeniu, które podaje GUS. Dodajmy, że zestawienie ma charakter orientacyjny, dlatego dla uproszczenia odnieśliśmy się wyłącznie do kwot brutto zarobków (rozchodziło się o uzyskanie wspólnego mianownika i zobrazowanie tendencji, a nie podanie rzeczywistej ilości paliwa, którą teoretycznie można było kupić w danym okresie czasu za minimalne/przeciętne wynagrodzenie).

Przeciętne wynagrodzenie to w świetle badań GUS: Stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie; po wyeliminowaniu osób wykonujących pracę nakładczą oraz zatrudnionych za granicą.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].