Poniedziałek, 17 stycznia 2022

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Dzik wystraszył mieszkańców Rydułtów. Czy może być niebezpieczny?

29.11.2021 08:43 | 4 komentarze | apa

Choć dzik powinien nam się kojarzyć głównie z lasem, w ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać te zwierzęta w mieście. Radna Joanna Kubala wczoraj zaalarmowała mieszkańców Rydułtów o tym, że po mieście biega dzik i może być niebezpieczny. 

Dzik wystraszył mieszkańców Rydułtów. Czy może być niebezpieczny?
Mieszkańcy Rydułtów są zaskoczeni i przestraszeni obecnością dzików tak blisko domów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radna ostrzega 

Radna Joanna Kubala na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikowała zdjęcia biegającego po Rydułtowach dzika i ostrzeżenie: "Uwaga dzik! Uważajcie na siebie i dzieci w okolicy ul. Mickiewicza obok orlika, tunelu i wybiegu dla psów". Wskazała także, że biegał między blokami i przestraszył jej sąsiada. 

Zdjęcie zrobione w niedzielę 28.11.2021. W Rydułtowach między blokami biegał dzik. 

Czy jest się czego bać? 

Dziki czują się coraz swobodniej wśród ludzi - śpią pod balkonami bloków i podchodzą blisko dzieci zjeżdżających na sankach. Jak się okazuje, sprawa pozbycia się zwierząt z miast nie jest prosta. Problem dzików w mieście z roku na rok narasta. Powodem jest osiedlanie się ludzi coraz bliżej lasów, a także wyrzucanie jedzenia i nieodpowiednie zabezpieczanie kontenerów. Nie wszyscy zgadzają się na odstrzał zwierząt, a sprawa odłowu dzików do lasu jest skomplikowana. Dziki zadomowiły się już w kilku miastach w Polsce i nic nie wskazuje na to, by miały się z nich wyprowadzić. Coraz częściej można je spotkać na osiedlach i ulicach. Mieszkańcy boją się o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Koła łowieckie regularnie odławiają dziki, których populacja szybko się powiększa, jednak jak widać, problem jest nie tyle aktualny, co coraz bardziej powszechny.