Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Patrol

Strażacy zdecydowali. Sprawdź, kto stoi na czele zarządu OSP gminy Krzyżanowice [ZDJĘCIA]

29.11.2021 08:30 | 0 komentarzy | mad

- Potraficie działać wspólnie na rzecz społeczności - powiedział bryg. Jarosław Ceglarek, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Mówił to do strażaków-ochotników z terenu gminy Krzyżanowice, którzy spotkali się w Zabełkowie, aby zadecydować, kto w kolejnych latach będzie stał na czele Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Jak prezentuje się skład na kolejne pięć lat?

Strażacy zdecydowali. Sprawdź, kto stoi na czele zarządu OSP gminy Krzyżanowice [ZDJĘCIA]
To oni stoją na czele Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Do zdjęcia zapozowali z wójtem Grzegorzem Utrackim i Robertem Koczy z gminnego zarządzania kryzysowego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie tylko gaszenie pożarów

Walter Bożek, prezes ustępującego zarządu, w swym sprawozdaniu przypominał, że na terenie gminy Krzyżanowice funkcjonuje dziesięć jednostek OSP, czyli tyle ile sołectw. Zrzeszonych jest w nich 493 członków zwyczajnych, 424 wspierających i 28 honorowych. Dodatkowo na terenie gminy funkcjonuje 14 młodzieżowych drużyn pożarniczych, do których należy 132 członków.

- Mieliśmy wiele wyjazdów do pożarów oraz jeszcze więcej do różnych miejscowych zagrożeń. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z tragicznymi zdarzeniami osób poszkodowanych, które traciły zdrowie i niejednokrotnie życie - mówił prezes. Wyliczał, że strażacy z całej gminy brali udział w 797 zdarzeniach (w poprzedniej kadencji odnotowano 453 interwencje).

- Ostatnie dwa lata były szczególnym czasem, w którym panująca pandemia zweryfikowała działalność i plany naszych jednostek - kontynuował. Wcześniej nawiązał do trąby powietrznej w Kuźni Raciborskiej, gdzie interweniowali również ochotnicy z gminy Krzyżanowice. Wspomniał także o usuwaniu skutków nawałnic, które w 2021 roku przetoczyły się m.in. nad rodziną gminą.

Prezes ustępującego zarządu podkreślał, że strażacy zawsze starali się, wykonywać swoje zadania jak najlepiej potrafią, z poświęceniem niejednokrotnie swojego życia.

- Dobra organizacja, wzajemne zaufanie i koleżeństwo także przynosi efekt w postaci sprawnego udziału w akcjach. Z roku na rok widać coraz większy profesjonalizm wśród strażaków niż bywało to w latach ubiegłych - powiedział.

Walter Bożek wspominał także o strażackich szkoleniach oraz szerokiej aktywności ochotników nie tylko związanej z akcjami, ale udziałem w przeróżnych przedsięwzięciach.

Dla bezpieczeństwa mieszkańców

Komendant gminny, Krystian Jobczyk, nawiązywał natomiast do wyposażenia jednostek, zaznaczając, że wszystkie posiadają podstawowy sprzęt. Mówił o dotacjach (gminnych i ministerialnych) i projektach, w ramach których ochotnicze straże pożarne z terenu gminy wzbogacały się w potrzebne narzędzia do pracy.

Dalej szerzej rozwinął aktywność strażacką. Jak wyliczał, w okresie sprawozdawczym (2016 – 2020) OSP wyjeżdżały 110 razy do pożarów, 670 do miejscowych zagrożeń oraz odnotowano 17 fałszywych alarmów.

- Obecnie działania ratownicze nie polegają tylko na gaszeniu pożarów. Rośnie zakres zadań i wymagania stawiane przed strażakami. Zmieniają się warunki podczas likwidacji skutków miejscowych zagrożeń oraz bieżącego zapewnienia bezpieczeństwa - powiedział komendant ustępującego zarządu. Później wspominał, że pomimo różnorodności akcji jednostki na terenie gminy są dobrze do nich przygotowane.

Dziękując – podobnie jak prezes – wszystkim, który angażują się w rozwój jednostek na terenie gminy, zwrócił się do ochotników, mówiąc:

Razem zrobiliśmy wiele dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tej gminy. Uratowaliśmy mienie w znacznej wartości, uratowaliśmy kilka istnień ludzkich. Zrobiliśmy wiele w zakresie popularyzacji zagadnień ochrony przeciwpożarowej w społeczeństwie i wśród młodzieży oraz w zakresie pielęgnowania szczytnej historii ochotniczych straż pożarnych. Bez was, by tego nie było. Dziś ja mogę jedynie powiedzieć – dziękuję.

Zjazd był okazją do uhonorowań strażaków z terenu gminy Krzyżanowice. Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał dh. Jan Socha. Natomiast złoty medal za zasługi dla pożarnictwa dh. Adam Mucha (uhonorowanie przyznał Zarząd Wojewódzki OSP RP)

Kto stoi na czele?

Punktem kulminacyjnym zjazdu był wybór nowych władz, wcześniej udzielając absolutorium temu ustępującemu. Po wyborach w skład Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzyżanowicach wchodzą:

Komisję rewizyjną tworzą:

Potrzebna służba

Poseł Adam Gawęda chwalił strażaków za ich działalność, jednocześnie zadeklarował dalsze wsparcie. - Wasza służba, praca i misja dla wszystkich mieszkańców jest bardzo potrzebna i widoczna. W rankingach zaufania jesteście w ścisłej czołówce. To świadczy jak dużym zaufaniem darzą was mieszkańcy - powiedział, życząc im sukcesów oraz realizacji swoich marzeń.

Senator Ewa Gawęda dziękowała strażakom za ich służbę szczególnie w trakcie ostatnich nawałnic. - Obserwowałam to, co robicie i uważam, że stanęliście na wysokości zadania - mówiła. Życzyła strażakom, aby św. Florian miał ich w swojej opiece.

O zadaniach i finansowaniu

Wójt Grzegorz Utracki gratulował nowo wybranemu zarządowi oraz życzył dobrej dalszej działalności na rzecz mieszkańców. Dziękował również ochotnikom, parlamentarzystom, współpracownikom, radzie gminny i wszystkim wspierającym.

Przedstawił również szeroki raport dot. realizacji i finansowania zadań na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Była więc mowa m.in. o wozach bojowych, które trafiły do jednostek, remontach remiz oraz ich doposażaniu. Podał, że przeznaczone środki na zakup i pozyskanie wozów bojowych opiewają na kwotę 3 mln złotych (877 000 zł - budżet gminy, 1 250 000 - środki krajowe oraz 655 000 zł – pochodziło ze środków europejskich). Natomiast ogółem wydatki na remonty, sprzęt oraz szkolenie jednostek OSP wyniosły około 8.9 mln zł (5 915 000 zł - gmina, 2 120 000 zł - środki krajowe, 892 000 zł - środki europejskie).

Było też o planowanych zadaniach. Włodarz zapowiedział, że mowa o kompleksowej termomodernizacji OSP Tworków, oraz dobudowie toalet w OSP Zabełków i OSP Bieńkowice.

Wyzwań przybywa

Bryg. Jarosław Ceglarek, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oprócz gratulacji i życzeń, dziękował za współpracę zarządowi ustępującej kadencji oraz podkreślał, że cieszy się, że nowy zarząd jest w niezmienionym składzie. Stwierdził, że dotychczas współpraca układała się wybitnie.

- Wyzwań jest bardzo wiele - mówił, nawiązując m.in. do nawałnic, które przetoczyły się przez gminę Krzyżanowice. Powiedział, że w sposób znakomity strażacy sobie radzą. - Potraficie działać wspólnie na rzecz społeczności. Mało tego nie pobieracie ekwiwalentu, a moglibyście, za to przeznaczacie go na potrzebny sprzęt - kontynuował. Dziękował również włodarzom i pracownikom gminy oraz zapewniał strażaków o dalszym wsparciu ze strony KP PSP w Raciborzu.

Ambasadorami gminy

Słowa uznania kierował także Stefan Kaptur, prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Raciborzu, zwracając uwagę, że mijająca kadencja była trudna. - Na pewno wasza gmina jest dobry ambasadorem naszego powiatu na arenie województwa i nie tylko, bo organizowane są tutaj ciekawe imprezy - powiedział. Dalej stwierdził, że pandemia koronawirusa udowodniła, że ochotnicy zawsze dają radę, mówiąc im, że zdali egzamin.

Emerytowany już komendant powiatowy PSP starszy brygadier Jan Pawnik również dziękował i gratulował. - Macie szczęście, że macie dobrych samorządowców, którzy was wspierają - mówił do ochotników. Życzył strażakom, aby w kolejnych latach nadal tak dobrze pracowali na rzecz mieszkańców. - Róbcie to razem, bo to ważne, aby współpracować - radził.

Później strażakom gratulowali oraz zagrzewali do dalszej pracy: Jerzy Szkatuła, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP oraz ojciec Marceli Dębski, kapelan strażaków.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Roman Cwik

Roman Cwik

Radny gminy Krzyżanowice

Walter Bożek

Walter Bożek

Radny gminy Krzyżanowice

Walter Witeczek

Walter Witeczek

Radny gminy Krzyżanowice