Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Kultura

Wiadomo już, którędy pobiegnie ścieżka uzdrowiskowa w Jastrzębiu

26.11.2021 12:43 | 1 komentarz | AgaKa

Park, Dom Zdrojowy, Willa Łucja czy Sanatorium Spółki Brackiej. Wiemy już, które punkty znajdą się na ścieżce turystycznej śladami uzdrowiska.

Wiadomo już, którędy pobiegnie ścieżka uzdrowiskowa w Jastrzębiu
Ścieżka obejmować będzie 12 punktów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jej kształt jest efektem otwartego konkursu. Stanęły do niego jedynie dwie osoby. Wygrała Katarzyna Barczyńska-Łukasik, jastrzębska nauczycielka i pasjonatka historii.

- Sercem dawnego kurortu była dzisiejsza dzielnica Zdrój i to właśnie tam znajdziemy ślady dawnej świetności Bad Jastrzemb, a później Bad Königsdorff-Jastrzemb, i - to już w niepodległej Polsce - Jastrzębia. Było to ulubione miejsce nie tylko kuracjuszy, ale też elity towarzyskiej.  W kurorcie ratowano nie tylko zdrowie, ale też dobrze i nierzadko hucznie się bawiono. To tutaj bale trwały aż do białego rana, pojedynkowano się w jarach czy urządzano słynne rauty. Niejedno serce zostało złamane podczas pobytu leczniczego. Może też nieco zaskakiwać informacja, że właśnie w czasach uzdrowiskowych świetnie bawiono się na imprezach… barbórkowych. Czyżby to był znak czasu tego, co nastąpi wiele lat później? – opisuje w swojej pracy autorka.

Zaproponowana przez nią ścieżka obejmuje 12 punktów, w tym Sanatorium Spółki Brackiej, Park Zdrojowy, Willę Łucję i Sanatorium im. Piłsudskiego. Jest pełna informacji, ciekawostek i anegdot na temat historii miejsc i ludzi związanych z jastrzębskim uzdrowiskiem. Znajdziemy w niej opowieści o bajecznych zabawach w Domu Zdrojowym, przedsiębiorczości hrabiego Felixa von Königsdorffa, zawodach w skokach narciarskich i szkole samochodowej Hitler Jugend w budynku dzisiejszej parafii.

Wszystko po to, by zaciekawić jastrzębską historią jak najwięcej osób i pokazać, że miano Perły Uzdrowisk Śląskich było uzasadnione. To druga tego typu ścieżka turystyczna w mieście. Pierwsza, czyli „Szlak Wolności”, również została stworzona przez Katarzynę Barczyńską-Łukasik.