Poniedziałek, 17 stycznia 2022

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Będzie drożej! Od stycznia nowa stawka za śmieci w Żorach

25.11.2021 16:23 | 0 komentarzy | ska

Radni podczas sesji 26 listopada przegłosowali nową stawkę za odbiór odpadów w Żorach od 1 stycznia 2022 roku. Dotychczas mieszkańcy płacili 15 zł, a nowa stawka wyniesie 25 zł od osoby miesięcznie. 

Będzie drożej! Od stycznia nowa stawka za śmieci w Żorach
Szczegółowe dane na temat odbioru odpadów zreferowała radnym Joanna Leśniak, Kierownik Zespołu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będzie drożej! Od stycznia nowa stawka za śmieci w Żorach

Radni podjęli decyzję o podwyżce opłaty śmieciowej w Żorach od 1 stycznia. Będzie to 25 zł od osoby w przypadku segregowania śmieci. Podwyżka podyktowana jest przede wszystkim wzrostem kosztów odbioru odpadów przez wykonawcę zadania, wyłonionego w przetargu. 

Według szacunków, w 2022 roku 14,25 mln zł pochłonie sam odbiór i zagospodarowanie odpadów. 2,2 mln zł pójdzie na działalność PSZOK, a 715 tys. zł na zakup nowych pojemników, utylizację leków, koszty komornicze i egzekucje, edukację, szkolenia i koszty administracyjne. Razem da to 17,165 mln zł. 

Nierówne statystyki

Jak kształtuje się w Żorach stosunek osób składających deklaracje do tych zameldowanych? Od 1 stycznia do 30 września 2021 żorzanie złożyli 55 213 deklaracji na odbiór odpadów, a liczba zameldowanych wyniosła niespełna 59 tys. osób. Kierownik Zespołu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Joanna Leśniak wyjaśniła radnym różnice wynikające również z danych GUS, który do łącznej liczby mieszkańców wlicza również mieszkańców przebywających za granicą - bez względu na czas ich wyjazdu. To oznacza, że nawet jeśli ktoś wyjechał do Niemiec 15 lat temu i tam pozostaje, jest wliczany do statystyk GUS. Warto dodać, że do takich statystyk wliczane są nawet osoby, które wyjechały przed rokiem 2004 czyli rokiem wejścia Polski do UE, a wtedy do polskich urzędów nie zawsze trafiały dokumenty potwierdzające zgony. Powoduje to sytuacje, kiedy mieszkaniec wyjechał za granicę, tam zmarł, jednak nadal figuruje w statystyce mieszkańców. Są to na szczęście przypadki marginalne. 

Stawka z dolnej półki

- My musimy opierać się na liczbie osób faktycznie produkujących odpady - podkreśliła Joanna Leśniak, zaznaczając, że do wyliczenia stawki na kolejne dwa lata przyjęto liczbę mieszkańców równą 55 400 osób. Pod uwagę wzięto także ilość wytwarzanych odpadów - 19 908 Mg, koszty systemu oraz wpływy z nieruchomości mieszanych w wysokości 300 tys. zł. Dało to w przeliczeniu na jednego mieszkańca stawkę 25 zł miesięcznie, co jednak nie jest wcale wygórowaną kwotą w skali regionu. W Jastrzębiu-Zdroju i Czerwionce-Leszczynach uchwalono niedawno kwotę 29,50 od osoby. W Mikołowie to 29 zł, a w Rybniku od stycznia mieszkańcy zapłacą 31 zł. W Marklowicach jest to 27 zł, a w Orzeszu aż 33 zł.