Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Będzie drożej! Od stycznia nowa stawka za śmieci w Żorach

Radni podczas sesji 26 listopada przegłosowali nową stawkę za odbiór odpadów w Żorach od 1 stycznia 2022 roku. Dotychczas mieszkańcy płacili 15 zł, a nowa stawka wyniesie 25 zł od osoby miesięcznie. 

Będzie drożej! Od stycznia nowa stawka za śmieci w Żorach
Szczegółowe dane na temat odbioru odpadów zreferowała radnym Joanna Leśniak, Kierownik Zespołu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Będzie drożej! Od stycznia nowa stawka za śmieci w Żorach

Radni podjęli decyzję o podwyżce opłaty śmieciowej w Żorach od 1 stycznia. Będzie to 25 zł od osoby w przypadku segregowania śmieci. Podwyżka podyktowana jest przede wszystkim wzrostem kosztów odbioru odpadów przez wykonawcę zadania, wyłonionego w przetargu. 

Według szacunków, w 2022 roku 14,25 mln zł pochłonie sam odbiór i zagospodarowanie odpadów. 2,2 mln zł pójdzie na działalność PSZOK, a 715 tys. zł na zakup nowych pojemników, utylizację leków, koszty komornicze i egzekucje, edukację, szkolenia i koszty administracyjne. Razem da to 17,165 mln zł. 

Nierówne statystyki

Jak kształtuje się w Żorach stosunek osób składających deklaracje do tych zameldowanych? Od 1 stycznia do 30 września 2021 żorzanie złożyli 55 213 deklaracji na odbiór odpadów, a liczba zameldowanych wyniosła niespełna 59 tys. osób. Kierownik Zespołu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Joanna Leśniak wyjaśniła radnym różnice wynikające również z danych GUS, który do łącznej liczby mieszkańców wlicza również mieszkańców przebywających za granicą - bez względu na czas ich wyjazdu. To oznacza, że nawet jeśli ktoś wyjechał do Niemiec 15 lat temu i tam pozostaje, jest wliczany do statystyk GUS. Warto dodać, że do takich statystyk wliczane są nawet osoby, które wyjechały przed rokiem 2004 czyli rokiem wejścia Polski do UE, a wtedy do polskich urzędów nie zawsze trafiały dokumenty potwierdzające zgony. Powoduje to sytuacje, kiedy mieszkaniec wyjechał za granicę, tam zmarł, jednak nadal figuruje w statystyce mieszkańców. Są to na szczęście przypadki marginalne. 

Stawka z dolnej półki

- My musimy opierać się na liczbie osób faktycznie produkujących odpady - podkreśliła Joanna Leśniak, zaznaczając, że do wyliczenia stawki na kolejne dwa lata przyjęto liczbę mieszkańców równą 55 400 osób. Pod uwagę wzięto także ilość wytwarzanych odpadów - 19 908 Mg, koszty systemu oraz wpływy z nieruchomości mieszanych w wysokości 300 tys. zł. Dało to w przeliczeniu na jednego mieszkańca stawkę 25 zł miesięcznie, co jednak nie jest wcale wygórowaną kwotą w skali regionu. W Jastrzębiu-Zdroju i Czerwionce-Leszczynach uchwalono niedawno kwotę 29,50 od osoby. W Mikołowie to 29 zł, a w Rybniku od stycznia mieszkańcy zapłacą 31 zł. W Marklowicach jest to 27 zł, a w Orzeszu aż 33 zł. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].