Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolana radnego. Niewinny żart czy brak szacunku dla urzędnika?

Zachowanie przewodniczącego komisji gospodarki Piotra Klimy nie spodobało się wiceprezydentowi Raciborza Dawidowi Wacławczykowi. Do scysji między byłymi kolegami z klubu radnych NaM doszło na listopadowym posiedzeniu komisji. Poszło o to, gdzie powinna siedzieć Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik.

Kolana radnego. Niewinny żart czy brak szacunku dla urzędnika?
Dawid Wacławczyk krytycznie ocenił zachowanie Piotra Klimy wobec Marii Olejarnik na posiedzeniu komisji Rady Miasta Racibórz
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Radni zajmują się w listopadzie wprowadzeniem w Raciborzu Parku Kulturowego w ścisłym centrum (ograniczenia i nakazy w stosowaniu szyldów, reklam czy wystawianiu ogródków piwnych). Temat omawia na komisjach Miejska Konserwator Zabytków. To jej 20-minutowa prezentacja multimedialna z prowadzonym przez nią komentarzem.

Krytyczna ocena żartu

Piotr Klima zaprosił panią konserwator do stołu prezydialnego. Ta spytała, gdzie może usiąść i radny Henryk Mainusz rzucił żartobliwie, że może usiądzie na kolanach. Żart podjął Klima i zapytał, czy to on ma użyczyć kolan. Panowie śmiali się, Maria Olejarnik też się uśmiechała, ale wiceprezydent Dominik Konieczny stwierdził, że zachowanie radnych wcale go nie śmieszy, a ich żarty uznał za niestosowne.

Już po prezentacji, kiedy miały pojawić się pytania do pani konserwator, doszło do kłótni między pierwszym zastępcą prezydenta miasta Dawidem Wacławczykiem a przewodniczącym komisji Piotrem Klimą. Spierali się, z którego miejsca ma odpowiadać Maria Olejarnik. Wacławczyk chciał, by opuściła stół prezydialny i zajęła miejsce w ławach radnych, nieopodal wiceprezydenta. Klima z kolei żądał, by ta odpowiadała, siedząc nadal obok przewodniczącego. Sama Olejarnik chciała wrócić na wcześniej zajmowane miejsce do ławy, podkreślając, że "wstała, zanim wiceprezydent zabrał głos". Poparł ją Mirosław Lenk podkreślając, że urzędniczka jest wolną osobą i może decydować za siebie.

- To nie jest pana niewolnica! Ja panią zaprosiłem do dyskusji i ja jej podziękuję - grzmiał Klima. Uznał, że Wacławczyk zmusza Olejarnik do określonego zachowania.

- Pani nie może pracować pod przymusem. Nie chcę, żeby zastępca prezydenta mówił, co może pani powiedzieć, a co nie - zwrócił się do konserwator.

Niepoważne traktowanie

Po stronie wiceprezydenta stanęła Magdalena Kusy, wyrażając swoje oburzenie postawą Klimy. Stwierdziła, że traktuje urzędniczkę w sposób niepoważny, bo zaproponował, by ta usiadła mu na kolana. Szef komisji ogłosił przerwę, by jak zaznaczył, uspokoić nastroje.

Awantura w komisji.mp3

Po przerwie Olejarnik nie wróciła już do sali obrad, a pierwszy zastępca prezydenta Dawid Wacławczyk miasta wytknął Piotrowi Klimie, że ten zachował się niewłaściwie.

Podkreślił, że chodzi mu o postępowanie niegodne ze strony mężczyzny względem kobiety.

D. Wacławczyk stwierdził, że sytuacja wywołała u niego konsternację. Chciał, by pani konserwator omawiała temat Parku Kulturowego siedząc obok niego, jako zwierzchnika i przewodniczącego ds. tego parku.

- Absolutnie nie zgadzam się na to, aby pan przewodniczący jako mężczyzna, starszy od pani konserwator czynił uwagi o siadaniu na kolanach. To jest niedopuszczalne i niezgodne. Ja się na to nie zgadzam - mówił Wacławczyk.

Wskazał, że zachowanie szefa komisji jest zarejestrowane w formie audio i znajdzie się w protokole.

- To mój protest wobec tej sytuacji - podkreślił Wacławczyk.

"Fajna, luźna atmosfera"

Klima zauważył, że to nie on zaczął mówić o siadaniu na kolanach, tylko Henryk Mainusz. Przyznał, że „poczuł się na fali, aby tutaj było fajnie, luźna atmosfera”. - Dopytałem w żarcie, na czyich kolanach, mając na względzie te czy inne kolana. Można z tego robić halo, no to jest zadanie dla władzy - odparł P. Klima.

Dodał, że nie chce „siermiężnej atmosfery” na posiedzeniu. - Jak chcemy zażartować, to żartujemy jak grupa przyjaciół, kolegów. Jak kolega powiedział o siadaniu na kolanach, to ja to podjąłem - tłumaczył przewodniczący komisji gospodarki.

Próbował jednak okazać skruchę i zadeklarował gotowość poniesienie kary finansowej. - Kupię wam coś. Co mam wam kupić? Kupię i wam przyniosę, będziecie mieli na Mikołaja - zaproponował Klima wiceprezydentom.

Dawid Wacławczyk stwierdził, że jest porażony ignorancją Piotra Klimy. Dodał, że przeprosiny należą się nie włodarzom, a Marii Olejarnik. - Gratuluję panom radnym poczucia humoru. Jeśli uważacie, że to normalne, to nie mam nic więcej do powiedzenia - powiedział z przekąsem.

Radny zwrócił się wtedy do wiceprezydenta po imieniu. - Dawid, spokojnie. Jak potrzebujesz się wyciszyć to idź do gabinetu - powiedział Wacławczykowi. Klima rzucił jeszcze, że jemu i Henrykowi Mainuszowi „władza akuratnie nie bije do głowy, bo są normalnymi ludźmi”.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że sprawa może mieć swą kontynuację, bo do prezydenta miasta miała wpłynąć notatka służbowa na temat wydarzeń na posiedzeniu komisji gospodarki.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Piotr Klima nie chciał, aby Maria Olejarnik opuściła stół prezydialny.JPG
Kolana radnego 17 wiadomości, 289 komentarzy w dyskusji, 30 zdjęć, 2 filmy

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ada77 (5.173. * .56) 12.01.2022 23:12

Usiądź na kolanach , usiądź przy stole , wróć do ławki. Co to ma być. Ludzie czym wy się zajmujecie. Władze miasta. Wstydu nie macie

~doniżej (188.137. * .10) 12.01.2022 19:36

A kogo obchodzi wasze uważanie Pan radny Klima jest wybrany przez wyborców w swoim okręgu i to oni mogą w następnych wyborach podjąć decyzję a nie wasze anse

raciborzaninpolak 12.01.2022 18:29

a ja uwazam, ze Pan radny Klima powinien juz dawno odejsc za emeryture...z law Rady Miasta PRZEDE WSZYSTKIM!! a nie pcha sie tam, gdzie go byc nie powinno! A teraz pokazal swoje siermiezne podejscie do zartu! WSTYD

~pokmn (188.137. * .10) 23.11.2021 16:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Co wy z tymi kompleksami, jeszcze trochę lat upłynie zanim nauczymy się kultury oceniania innych... niestety

~JSM (178.235. * .37) 23.11.2021 15:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jeśli pan Klima chciał luźnej atmosfery, to mógł ją wprowadzać swoim kosztem, a nie kobiety i to młodszej. Żadnemu ze swoich młodszych kolegów nie rzuciłby takiego komentarza/pseudo żartu. Najgorsze jest to, że nawet nie rozumiał, na czym polegała absolutna niestosowność i prymitywność wręcz takiej wypowiedzi. Jeszcze trochę lat będzie musiało upłynąć, zanim z przestrzeni publicznej znikną takie teksty wraz z ich nieświadomymi autorami... niestety...

~pokmn (188.137. * .10) 23.11.2021 11:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do wstrząśnięta. To przykre ale pani prezentuje ten sam poziom, używanie epitetów jest gorsze niż niesmaczny żart.

~47h48j5 (46.134. * .199) 22.11.2021 16:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To jest tragiczne by radni tak się zachowywali. To pokazuje co sądzą niektórzy radni o kobietach i jednocześnie o pracownikach. Współczuję tym pracownikom z czym muszą się mierzyć.

~xlokk07 (83.26. * .230) 22.11.2021 08:13
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

WSTYD

~Wstrząśnięta (46.134. * .222) 22.11.2021 08:09
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Ręce opadają!!! Zachowania poniżej krytyki!!! Uważam, że staruchy swoimi żartami poniżyli panią konserwator:(

~AntyDziaderka (46.134. * .8) 22.11.2021 07:15
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

To zawsze wyglada tak samo: najpierw chamskie podśmiechujki kosztem młodszej podwładnej, potem tłumaczenie, że to żarciki i fajna zabawa (dla kogo?), a potem Ci idioci, którzy zaświadczają że ten prymitywny żartowniś to tak naprawdę mąż stanu. Skąd my to znamy…

~Hmmm (46.204. * .131) 22.11.2021 00:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

..... a tak poważnie, to rozkopywanie Rynku i ulic dopiero co remontowanych, zamykanie ogródków w Rynku i nie słuchanie głosów mieszkańców - to jest bardzo zły pomysł i plan . Kolejny nowy ład :// i marnotrawienie pieniędzy!

~Hahahaaaa (46.204. * .131) 22.11.2021 00:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

No to wice Wacławczyk też przegiął w swoim proteście - " ja się nie zgadzam! chciałem by pani siedziała koło mnie" .. PORAŻAJĄCE i śmieszne...

~Dardanella (5.172. * .78) 22.11.2021 00:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Znam Pana Klime nie leży w Jego naturze obrażanie kobiet,przeciwnie zawsze uprzejmy,kulturalny.Mysle,że się wydawało,wystarczy przeprosić i pewnie tak zrobi.

~grizga (46.246. * .21) 21.11.2021 23:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Obciachem to jest niestety ta idea Parku Kulturowego ustalona w projekcie uchwały.. Czy ktoś czytał te cymbalstwa tam zamieszczone ?przecież po podjęciu tej durnej uchwały,trzeba będzie zrywać prawie całą kostkę na rynku i okolicach,asfalt na ulicach itp.a zgodnie z literalnym brzmieniem tych idiotyzmów ,nie tylko na rynku ale w całym parku kulturowym nie będzie mógł powstać żaden ogródek gastronomiczny. wytnie się całą konkurencję dla Końca Świata? i oczywiście ta uchwała obliguje do budowy następnych klocków w okolicy rynku i placu Długosza.i jeszcze wiele wiele innych idiotyzmów się tam kryje...autorstwa pani od konserwacji i pana od turystyki.

~SzowinistomMówimyWon (46.134. * .8) 21.11.2021 23:13
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jeżeli dla Klimy normalnością jest obrażanie kobiet, propozycje siadania im na kolanach i zabranianie siadania tam gdzie chcą, przepraszanie czekoladkami na Mikołaja, mówienie do prezydenta po imieniu, wysyłanie go by ochłonął… to znak, że sprawy jego stanu psychofizycznego wymagają diagnozy tego, czy jest w stanie dalej sprawować godność radnego

~politycznyzanawca (188.146. * .24) 21.11.2021 22:36
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Tą sprawę może wyjaśnić jedynie list do redakcji Pana Marka, jednego z ulubieńców Radnego Piotra. Swoją drogą Panie Klima czas założyć ciepłe papcie i w domu posiedzieć bo osmieszasz się pan coraz bardziej, co gorsza obrażasz ludzi. Ten co chce porządki w radzie robić sam daje taki przykład. Mam nadzieję że ostatni raz jest Pan radnym.

~AntyDziaderska (46.134. * .8) 21.11.2021 21:45
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jak zawsze… Stare dziadki się świetnie bawią, bo są kolegami i im ma być wesoło. A młoda specjalistka pracująca w urzędzie, z wiedzą która ich przerasta - to na kolanka… Ciekawe czy byliby tacy weseli jakby na kolanka przy mediach i świadkach szefowie z urzędu zaprosili ich żony. Zero tolerancji dla chamstwa i prostactwa!

~Janiemoge (83.22. * .189) 21.11.2021 20:56
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Żenada! Wnuki bawić panowie, a nie obciach publicznie robić.

~BananTolek (46.204. * .14) 21.11.2021 20:28
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Panowie powinni odejść z rady. Były przewodniczący rady miejskiej i przewodniczący komisji gospodarki. Takie uwagi to może nie jest jaskrawy seksizm, jednak radni powinni prezentować diametralnie inny poziom kultury osobistej.

~olgazraciborza (194.110. * .229) 21.11.2021 19:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Ta Pani nie po to przchodzi aby wysłuchiwać niesmacznych żarcików radnego Klimy. Wstyd.

~MałgorzataK (178.175. * .28) 21.11.2021 19:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Panie Klima ogarnij się pan. Może pan uważa inaczej, ale, komisja rady miasta to nie karczma, a urzędniczka to nie koleżanka.

~krystian89 (31.171. * .237) 21.11.2021 19:32
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Widać że starsi panowie radni dobrze się bawią za nasze pieniądze. Pogadajcie ze swoimi żonami albo córkami.

~obserwatorSRC (107.150. * .118) 21.11.2021 19:29
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Starcy zapraszający młodą kobietę do siadania na kolanach. Bez komentarza.

~MarekLa (46.134. * .18) 21.11.2021 19:26
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Klima jak zwykle. Obraża wszystkich w koło. Wstyd.