Poniedziałek, 17 stycznia 2022

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Czy szkoły powinny wynajmować pomieszczenia na spotkania polityczne?

17.11.2021 13:34 | 8 komentarzy | juk

23 października odbyły się w Platformie Obywatelskiej wybory wewnętrzne. Wybierano przewodniczącego partii, szefów regionów oraz szefów powiatów. Kilka dni przed planowaną datą wyborów w jednej ze szkół w Wodzisławiu Śl. zorganizowano spotkanie z kandydatami na szefa województwa śląskiego. To w jednym z miejskich radnych wzbudziło kilka pytań.

Czy szkoły powinny wynajmować pomieszczenia na spotkania polityczne?
Zdjęcie ze spotkania zorganizowanego przez Platformę Obywatelską w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7, które odbyło się 21 października. Obok prezydenta Mieczysława Kiecy siedzi wówczas ubiegający się o funkcję przewodniczącego województwa śląskiego Wojciech Saługa.(fot. FB/Wojciech Saługa Poseł na Sejm)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Czy w szkołach powinny się odbywać spotkania polityczne? - pytał podczas październikowego posiedzenia komisji oświaty i kultury wodzisławskiej rady radny Adrian Jędryka. - Gdyby np. partia Konfederacja chciała zorganizować w jakiejś naszej placówce oświatowej spotkanie wyborcze dla swoich członków to czy są w tym zakresie jakieś ograniczenia? - dopytywał.

Spotkanie polityczne w szkole

Radny swoimi pytaniami nawiązywał do spotkania zorganizowanego przez Platformę Obywatelską w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7, które odbyło się 21 października. Spotkanie zapowiadane było m.in. w mediach społecznościowych. "Przyjdźcie, zabierzcie znajomych - porozmawiajmy o tym, na czym nam zależy. To dobry czas na działanie!" czytamy na oficjalnym profilu należącym do Platformy Obywatelskiej w powiecie wodzisławskim. 

Po zakończeniu spotkania w mediach społecznościowych Wojciech Saługa (były marszałek województwa i obecny poseł), który był jednym z dwóch kandydatów na funkcję przewodniczącego województwa śląskiego poinformował, że do Wodzisławia Śl. przyjechał na zaproszenie prezydenta Mieczysława Kiecy. "Spotkanie miało być okazją do naszej wewnętrznej, środowiskowej debaty o przyszłości śląskiej PO" pisał. Zauważył także, że jego konkurent Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca) mimo zapowiedzi, nie wziął udziału w spotkaniu. "Spotkanie było bardzo udane, ale puste krzesło pozostanie w naszej pamięci" podkreślił, załączając zdjęcie, które prezentujemy wyżej.

Odpowiedzi urzędu

W trakcie trwania komisji główny specjalista ds. szkół podstawowych w wodzisławskim magistracie Grzegorz Hajduczek, odpowiedział, że "co do zasady politycznych ugrupowań nie wprowadza się szkoły". Na nasze dodatkowe pytania wyjaśnił, że wynajmy komercyjne pomieszczeń w szkołach odbywają się na podstawie uzgodnień strony wynajmującej z dyrektorem placówki oświatowej, który posiada trwały zarząd i może podpisać umowę na wynajem. - Spotkanie wskazane w zapytaniu nie miało charakteru działalności politycznej w szkole - zaznaczył Grzegorz Hajduczek.

Komentarz dyrektora

Skontaktowaliśmy się również z dyrektorem ZSP nr 7 Jackiem Dojką. - Sala została wynajęta w celu komercyjnym - mówi pan dyrektor. - Spotkanie zostało zorganizowane wieczorem, na terenie szkoły nie było dzieci, ani rodziców - dodaje. Dyrektor Dojka zauważa, że ze względu sytuacji pandemicznej szkoła miała niewiele możliwości wynajęcia swoich pomieszczeń w celach komercyjnych. - Nadarzyła się okazała uzyskania dodatkowych dochodów dla szkoły, z której skorzystałem. Jeżeli inna partia polityczna również będzie chciała wynająć nasze pomieszczenia i nie będzie to kolidować z pracą edukacyjną szkoły, to również się zgodzę, bo jak podkreśliłem jest to dodatkowy dochód dla nas - mówi.

Ile szkoła zarobiła?

Zasady wynajmu wodzisławskich placówek oświatowych określa zarządzenie prezydenta z października 2020 r. Dokument oprócz zasad ich najmu i użyczenia części nieruchomości oraz pomieszczeń reguluje także umieszczania reklam na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Podane tam kwoty są stawkami minimalnymi. Jak czytamy w zarządzeniu czynsz jednorazowego wynajmu pomieszczenia w szkole to koszt: 20 zł za godzinę w sali lekcyjnej, 40 zł za godzinę w sali audiowizualnej, 50 zł za godzinę w pracowni specjalistycznej (w tym komputerowej) oraz 60 zł za godziną w auli. Ile ZSP nr 7 zarobiło na wynajmie swojego pomieszczenia Platformie Obywatelskiej? Jak mówi nam dyrektor Dojka, w tym wypadku wynajęta była sala audiowizualna na 4 godziny. Z tego tytułu do szkolnej kasy wpłynęło prawie 400 zł. Dlaczego aż tyle? Ponieważ Platformie Obywatelskiej udostępniono szkolną powierzchnię nie za 40 zł za godzinę, a za 80 zł (plus VAT).


Wyniki wyborów

W wyniku wyborów wewnętrznych Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W województwie śląskim przewodniczącym został dotychczasowy szef, czyli Wojciech Saługa. Przewodniczącym powiatu wodzisławskiego został natomiast prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.