Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wracają kontrole Policji w autobusach

Coraz częściej do MZK trafiają skargi pasażerów na zachowanie innych podróżnych. Związane są oczywiście z przestrzeganiem obowiązujących ograniczeń epidemicznych i lekceważenie obowiązku zasłaniania maseczką ust i nosa.

Wracają kontrole Policji w autobusach
Policja kontroluje autobusy. Za podróż bez maseczki grozi wysoki mandat
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Dlatego też Biuro Międzygminnego Związku Komunikacyjnego zwróciło się do Policji (wszystkich komend działających na terenie funkcjonowania MZK) z prośbą o przeprowadzenie cyklicznych kontroli w autobusach pod kątem przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Już wiadomo, że pierwsze kontrole ruszą jeszcze w tym tygodniu.

Przypominamy, że za brak maseczki grozi mandat 500 zł, a w przypadku rażących naruszeń, kara administracyjna nałożona przez Sanepid, może wynieść nawet 10 tys. zł.   

64 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
kłamstwo 30.11.2021 08:11
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Sezon grupowy 2019/2020 w Polsce zmarło 65 osób. Cały sezon. A ty pi....aż że covid i grypa to to samo. Resztę danych sam sobie sprawdzaj i analizuj. Na ruskich portalach oczywiście bo tam wszystko wygląda inaczej.

mhl999 29.11.2021 22:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@kłamstwo - zrób sobie zestawienie z grypą ciekaw jestem do jakich wniosków dojdziesz

kłamstwo 25.11.2021 22:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Na piątym miejscu od końca znajduje się Polska. W naszym kraju zaszczepiło się 62 proc. dorosłej populacji. Mamy 49 zgonów na milionową populację w ciągu 14 dni. Taki wynik niepokoi i zdecydowanie odbiega od krajów reprezentujących najwyższy poziom zaszczepienia.

kłamstwo 25.11.2021 22:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Krajem zamykającym wykres jest Bułgaria. Tam zaszczepiło się zaledwie 29 proc. dorosłej populacji. W ww. okresie odnotowano 325 zgonów z powodu COVID-19. Druga od tyłu jest Rumunia z 43 proc. i 267 zgonami. Dalej jest Słowacja, gdzie zaszczepiło się 54 proc. i zmarło 29 osób. Coikaw

kłamstwo 25.11.2021 21:59
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kraje z najwyższym poziomem wyszczepienia
Na pierwszym miejscu, z najlepszym wynikiem, jest Irlandia, w której poziom wyszczepienia wynosi 93 proc. Kraj ten odnotował 15 zgonów z powodu COVID-19. Druga jest Portugalia z wyszczepieniem na poziomie 92 proc. i 10 zgonami na 1 mln w ciągu 14 dni. Kolejna jest Malta, gdzie zaszczepiło się 92 proc. populacji, co zgodnie z wykresem całkowicie zapobiegło śmierci mieszkańców kraju w ciągu 14 dni.

kłamstwo 25.11.2021 21:45
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mhl tobie i takim jak ty niczego nie da się żadna szczepionka nie chroni w 100%. Taka postawa jak twoja powoduje że wirus mutuje bo trafia na takich właśnie mądrych inaczej. Tak samo grypa mutuje i inne wirusy. Zobacz na liczbę zgonów w krajach wysoko wyszczepionycb i w końcu to TY użyj rozumu. Tylko zacznij myśleć po polsku a nie po rosyjsku. Straszne jest to jak wami Kreml manipuluje.

mhl999 25.11.2021 18:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

kłamstwo - to nie kwestia szczepionek, ale rozumu. czy naprawdę myślisz, że 100% szczepień powstrzyma pseudo pandemię? grubo się mylisz. jak wytłumaczysz zgony w społeczeństwach, w którym rzekomo jest już zapewniona odporność zbiorowa?

~Gloster (188.147. * .82) 25.11.2021 09:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zaprzestać leczenia niezaszczepionych!!!

kłamstwo 25.11.2021 08:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I żeby nie było czepiania się - towarzyszu mhl

kłamstwo 25.11.2021 08:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Uzupełniam: a szczepionek na palenie, narkotyki, ALKOHOL, i złe odżywianie nie wynaleziono.

kłamstwo 25.11.2021 08:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Toważyszu mhl ty nie siej ruskiej propagandy! Ty posłuchaj polskich lekarzy. Konfederacja ponoć to bardzo patriotyczna!. Ziomeczku niedouczony ty nie patrz na ilość zachorowań a na ilość ofiar śmiertelnych. Porównaj śmiertelność we Francji, Włoszech, Portugalii do Polski, Bułgarii, Węgier. Może coś zrozumiesz. I dla twojej informacji NFZ zapewnia darmowe szczepienia na covid a szczepionek na palenie, narkotyki i złe odżywianie. Taka jest różnica. Ruską propagandę która wami manipuluje łatwo obalić. Po co obracasz kota ogonem?

mhl999 24.11.2021 19:03
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

wyjaśnijcie mi jeszcze jedno jakim cudem wprowadza się ograniczenia i lockdown'y w krajach gdzie poziom wyszepienia wynosi 80+ - prościej przecież odpuścić i poczekać aż te 20%- samo wymrze bo to tak straszna choroba.

mhl999 24.11.2021 18:41
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

~Do_nizej (5.173. * .10) do twojej informacji, u mnie w rodzinie była "śmierć covidowa" także trafiłeś kulą w płot. wracając do tematu możemy nie leczyć palaczy ludzi źle odżywiających się i jeszcze setki innych przypadków, w efekcie których nie będzie leczyło się nikogo a płaciło będzie się składki. Szczepionki nie są obowiązkowe więc leczenie przysługuje każdemu. Po co odwracać kota ogonem?

@kłamstwo - pokaż liczbę chorych na grypę za ostatnie 5 lat i przytocz śmiertelność, może wtedy zrozumiesz w czym rzecz. Dlaczego chcesz zmuszać kogoś do dodatkowego płacenia za coś co powinien otrzymać w ramach świadczeń za które już płaci? wytłumacz to racjonalnie bo chorób jest tysiące i jak się uprzesz to zawsze możesz znaleźć argument typy jemu się nie należy. szczepienia nie są obowiązkowe zatem brak szczepienia nie może być podstawą do odmowy leczenie. taki jest dziś porządek prawny a ty próbujesz mi wmówić jakąś fikcję na wzór Singapuru. Swoją drogą w Singapurze poziom wyszczepienia 80%+ i największa zachorowalność od początku pandemii - jesteś w stanie to jakoś wytłumaczyć?

kłamstwo 24.11.2021 08:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szary Obywatel id 1 grudnia Szwecja wprowadza przepustki covidowe.

kłamstwo 24.11.2021 08:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Porównaj sobie o ile potrafisz czytać nie tylko cyrylicą statystyki umieralności w krajach gdzie stopień wszczepienia jest bardzo wysoki a gdzie bardzo niski. Wątpię w to zrozumiesz ale przynajmniej nie kłam. Nie powinno się ratować takich idiotów jak ty kosztem osób zaszczepionych. Bo skoro pandemii nie ma to dlaczego boisz się że będziesz musiał zapłacić za leczenie czegoś czego nie ma? Sam się gubisz w tej ruskiej propagandzie.

kłamstwo 24.11.2021 07:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nigdy nie myślałem, że @mhl będzie tubą Putina. Ale zdaje się cała konfederacja idzie w tą stronę. Otóż mhl polskie a nie kremlowskie dane wyglądają tak- 9 miesięcy sezony grypowego 2019/2021 zmarło na grypę 64 osoby na covid 1844. Śmiertelność na grypę wynosiła w stosunku do zachorowań wyniosła 0,002 na covid 3,38. Może odstaw ruską wódę?

~Do_nizej (5.173. * .10) 24.11.2021 07:31
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kolejny „mędrzec”mhl (odważny przed klawiaturą) pisze pseudopandemia,powiedz to tym co leżeli w szpitalu że to pseudo kaszel,pseudo gorączka,pseudo duszności że są zdrowi a chorobę sobie wmówili,powiedz wreszcie rodzinom zmarłych że to pseudo śmierć i wkrótce ich bliscy wrócą do domu.
Wystarczy zrobić ogólnopolskie referendum i wtedy antyszczepionkowców się raz na zawsze pozbędziemy.
Nie może być ta,że garstka terroryzuje cały kraj,niedługo wymyślą,że wolą jeździć lewą stroną bo im się wolność zabiera że muszą jeździć prawą!
A wracając do tematu tak samo zmienia się przepisy aby to pijani kierowcy płacili koszty leczenia wypadków drogowych bo z jakiej racji ma to iść z naszych składek?
Szepionki póki co są ogólnie dostępne i darmowe wiec można się zaczepić a koszty ewentualnego leczenia niech płacą jak pijani kierowcy i tyle

mhl999 23.11.2021 21:32
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

~do_niżej (193.169. * .48) póki szczepienia są dobrowolne twoje porównanie nie bardzo ma sens, ludzie od lat nie szczepili się na grypę choć powinni to robić i nikt o odpowiedzialności za drugie osoby nie wspominał. czy tak trudno to zauważyć? teraz przy pseudo pandemii nagle robi się larum, tymczasem statystyki umieralności możesz spokojnie porównać z grypą. wystarczy sięgnąć po dane. choć o 2 lat praktycznie grypy nie ma i to już powinno dać ci do myślenia.
@kłamstwo - nie zgodę się z twoją tezą by odmówić nieszczepionym leczenia. powód masz powyżej, szczepienia są dobrowolne. poza tym ludzie płacą za ubezpieczenia i w związku z tym należą im się świadczenia. weź pod uwagę np nowy ład, który stawkę zdrowotną wprowadza w oparciu o procent. zakładając, że przedsiębiorca wykaże się dużym dochodem jego składka będzie np 20x wyższa niż statystycznego kowalskiego. powiedzmy, że trwa to rok, osoba ta jest nieszczepiona i w skali roku zapłaci zdecydowanie więcej niż wspomniany kowalski - uważasz, że takiej osobie nie należy się leczenie? zejdź na ziemię i zacznij trzeźwo myśleć.

~SzaryObywatel (91.204. * .100) 16.11.2021 23:10
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Szwecja - bez maseczek, bez lockdownów - i co? - żyją normalnie, liczba zachorowań minimalna, zgonów prawie wcale. Izrael - 4 czy 5 dawka "jednodawkowej" szczepionki - i dalej chorują, umierają - dużo więcej niż w innych krajach (nieszczepieni są znikomą - wręcz pojedyńcze przypadki - wśród zakażonych i śmiertelnych). Przeżyłem ponad 40 lat bez maseczek, dezynfekcji wśród osób kichających, kaszlących, cherlających. Dzisiejsze społeczeństwo jest coraz bardziej słabe, podatne na choroby - lekki przeciąg i już zapalenie płuc, a kiedyś dzieciak wpadł zimą do stawu - 3 razy kichnął, jeden dzień gorączki i po chorobie czy zjadł brudnymi rękami jagody obsikane przez lisa (co rzadko kończyło się problemami żołądkowymi).

~Otwórzoczy (178.37. * .246) 16.11.2021 13:21
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Ludziom można każda głupotę wcisnąć, bo oni niczego nie weryfikują .
W TV powiedzą głupoty , a oni je powtarzają jak papugi, zero weryfikacji, zero własnego
myślenia .
Jak im każą strzelić sobie w głowę to tez to zrobią...

~klient123 (83.26. * .250) 16.11.2021 12:51
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 16.11.2021 12:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Utopek ....Pochwal się nie bądź samolubem, w jakim świecie ty żyjesz ???? Doradž jak byś zmienił ten nasz świat na lepsze ?????? Faktem jest że internet i partie osobiście nigdy w naszym świecie nikogo nie leczyły ,co zaś do umierania wiadomo każdy człowiek kiedyś się rodzi i kiedyś umiera ,w twoim świecie pewnie to dzieje się na odwrót ???? W szpitalu Rybniku też jedni pacjenci żyli w innym świecie, ale to pewnie nie ten twój ?????? W naszym świecie ja zgadzam się na kontrole w autobusach i mandaty za nie noszenie maseczek ,w twoim świecie nie ma takiej potrzeby, skoro jest zamknięty ????????????????zdrowia życzę .....

~klient123 (83.26. * .250) 16.11.2021 10:10
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Utopek (5.173. * .163) 16.11.2021 09:44
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

ergo 16.11.2021 06:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

kłamstwo właśnie ukazały się najnowsze badania naukowców szwedzkich , niestety nie mam dla ciebie dobrych wieści . Zostaliście otruci i przyspieszy się wasza śmierć.
Wasze organizmy to inkubatory patogenów .
A tak przy okazji przekaz swoim doktorkom, ze wszyscy którzy podawali te zastrzyki będą sądzeni wg prawa międzynarodowego !!
W Hadze jest złożony pozew i przesłuchano już 150 świadków , w naszym kraju ruszyły komisje Norymberga 2,0

kłamstwo 15.11.2021 20:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mhl czyli zgodzisz się z moją pierwszą tezą że nie powinno się leczyć na FNZ osób niezaszczepionych które zachorują na covid?

kłamstwo 15.11.2021 20:29
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mhl niczym mnie nie zaskoczyłeś. Dzisiaj jest mecz i mamy 38 mln trenerów a w weekend będziemy mieli tyle samo znawców skoków. Jesteś typowym statystycznie Polakiem. I tak prawdę powiedziawszy twoje tezy są coraz bardziej śmieszne.

~do_niżej (193.169. * .48) 15.11.2021 20:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

mhl piszesz:
" zdania nie zmieniam. jak słyszę durne teksty o odpowiedzialności za drugą osobę to aż prosi się zapytać czy ... "
a mhl prowadząc samochód masz w dupie innego uczestnika ruchu ?????
ja jadę i gówno mnie obchodzą inni uczestnicy ruchu ?????
a mhl widząc osobę potrzebującą pomocy bo zasłabła na chodniku ????
też masz ją w dupie bo to nie mój chodnik ?????

ty się chłopie lecz !!!!!

mhl999 15.11.2021 20:20
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Objektywny - miejsce publiczne to nie tylko autobus, spójrz wokół ile osób pali w takich miejscach i nikt w praktyce nie zwraca im uwagi, nie chce ich karać - choć realnie bierne palenia bywa szkodliwe.

mhl999 15.11.2021 20:18
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

kłamstwo o mnie się nie martw. zdania nie zmieniam. jak słyszę durne teksty o odpowiedzialności za drugą osobę to aż prosi się zapytać czy w domu też chodzisz w maseczce. nie wiem jak u ciebie, ale w moim otoczeniu wszyscy ci którzy tak sztywno trzymali się zaleceń rządowych zaliczyli covida, a ci "lekceważący" nadal nic. choroba nie jest groźna i to pokazują statystyki pytanie tylko jak bardzo chcesz je wyolbrzymić. wirusów wokół mamy tysiące i praktycznie nikt przed pandemią się nimi nie przejmował. teraz popada się w paranoję. jak już słyszę, że trzeba "zaszczepić wszystkich" to krew mnie zalewa bo z medycznego punktu widzenia przy nowym wirusie to strzał w kolano i nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. po prostu ryzyko trzeba dywersyfikować. zdania lekarzy i naukowców są podzielone i taka jest prawda. jeśli pojawiają się wątpliwości należy zachować zdrowy rozsądek, a jest nim zamordyzm jaki proponuje się w rzekomej pandemii.

kłamstwo 15.11.2021 09:11
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Smutne jest to @ergo, że swoją wiedzę traktujesz, wybiórczo. To znaczy dopuszczasz do siebie tylko te głosy które odpowiadają twojej tezie. I mało tego są one zmanipulowane. Poczytaj prawdziwy sen wypowiedzi tego noblisty. W jednym mu przyznam rację. Wszyscy zaszczepieni umrą. To akurat pewne. Ale do tego nie trzeba być noblistą. Najśmieszniejsze jest to że najbardziej zmanipulowani w tym wszystkim są......antycovidowcy i antyszczepionkowcy. Putin się cieszy że tak łykacie karmę którą wam tłoczy do głowy. Zobaczymy czy zgodnie z twoją naukową wiedzą za rok wszyscy zaszczepieni umrą hahaha. To będzie zabawa jak 80% Portugalczyków, Izraelczyków czy Włochów umrze. Brak słów jak możesz się tak publicznie ośmieszać.

ergo 15.11.2021 08:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@klamstwo co z brednie wypisujesz !
Kto Twoim zdaniem ma większą wiedzę z zakresu wirusologii , miejscowy konowal w przychodni czy naukowiec noblista z 35 letnim dorobkiem naukowym i światowymi nagrodami ?
To właśnie najwięksi naukowcy tego świata ostrzegają przed tym syfem i mówią prawdę !!

Także zacznij myśleć !

kłamstwo 15.11.2021 08:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do mhl po prostu ratuję twoja twarz. Nie wierzę , że k
na trzeźwo można robić porównania do gestapo. Czytając poniższe komentarze a także inne z marszu równości czy o uchodźcach dociera do mnie jaki zaściankiem jesteśmy, jak prymitywne społeczeństwo nas otacza. Ludzie którzy podważają stanowisko lekarzy, profesorów medycyny, naukowców sami pewnie wykształceniem nie grzeszą. Mi problemu nie sprawia noszenie maseczki w sklepie chociażby z szacunku do ludzi starszych dla których ta choroba jest bardzo groźna. Ale teraz mamy pokolenie ignorantów, egoistów i samolubów. Karma wraca. I wam też wróci.

ergo 14.11.2021 19:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dlaczego usuwacie informacje o Hadze i pozwach o ludobójstwo za cyrk z Covid ?!!

ergo 14.11.2021 17:31
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 14.11.2021 10:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@ergo .... Wiesz dużo jak widzę ? , i pewnie też wiesz ilu ludzi zmarło ostatnio na choroby które wymieniasz przez noszenie maseczek ? .I wiesz też ilu ludzi zmarło przez pandemię? Człowieku nie przesadzaj bo szanse z twoim myśleniem nawet na ogrodnika masz marne , noś przyłbicę zawsze jeszcze możesz ubrać zbroję by tez inni czuli się w twoim pobliżu bezpieczni ,bo nie wiem czy wiesz maseczka założona nie chroni tylko ciebie ,ale też tych obok ciebie ,proste nie oddychaj nie wdychaj nie wydychaj noś okulary i napis na klacie całkiem zdrowy, głowa też ......życzę zdrowia .

ergo 14.11.2021 08:37
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Do ofiar Mind Control jak to ktoś zgrabnie ujął .
Zacznijcie coś czytać zamiast się gapić głupawo w TV i powtarzać całe frazesy po nadajnikach jak papugi.

Noszenie masek jest szkodliwe pod każdym względem, ogranicza dostęp tlenu do organizmu, zatruwa organizm dwutlenkiem węgla, powoduje grzybice płuc, przyczynia się do braku odporności na infekcje i ogólnie ogłupia użytkowników.

Nie ma żadnego badania naukowego, że ogranicza rozprzestrzenianie się wirusów , bo wirusy wnikają do organizmu nawet przez gałki oczne ( patrz wielkość cząsteczek )

Objektywny 14.11.2021 03:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@mhl999 ....coś bierzesz dodatkowo do pisania komentarzy oprócz tego co tylko potrzebne ???, kim byś był paląc papierosa w autobusie ????Znając twoje poglądy zwykłym pasażerem palącym papierosa, ignorujących innych pasażerów, przecież nie jesteś zwolennikiem karania i ograniczania życia , I co zrobisz by świat był tolerancyjny , wolny od wszelkich zakazów i Kar ????????.

~Qwerty24 (80.238. * .152) 13.11.2021 23:07
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

popatrzcie po sobie jak łatwo was skłócić o głupie maski, jeśli łatwo was skłócić to i łatwo wami manipulować, jesteście narzędziami tylko w rękach pijarowców.
Mniej telewizji wam życzę.

ergo 13.11.2021 22:05
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Jak coś jest głupie i bez sensu to jest zwyczajnie głupie i bez sensu.
Była taka bajeczka o nagim królu , a wy jesteście tymi głupim dworzanami, którzy schlebiają władcy .