Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Klaster Ziemi Wodzisławskiej, czyli prąd w stabilnej cenie

Siedem gmin zawiązało Klaster Energii Ziemi Wodzisławskiej. Chcą produkować prąd na potrzeby własne, mieszkańców i przedsiębiorców. Farmy fotowoltaiczne mogą powstać na terenach zagrożonych szkodami górniczymi.

Klaster Ziemi Wodzisławskiej, czyli prąd w stabilnej cenie
Po podpisaniu porozumienia. Na zdjęciu od prawej Daniel Jakubczyk, Mariusz Adamczyk, Mirosław Szymanek, Czesław Krzystała, Barbara Magiera, Marcin Połomski, Tadeusz Chrószcz, Szymon Kozak i Jakub Maceja.

Godów, Gorzyce, Marklowice, Mszana, Radlin, Pszów i Rydułtowy chcą produkować prąd z odnawialnych źródeł energii i dzielić się nim między sobą. W tym celu zawiązano Klaster Energii Ziemi Wodzisławskiej.

Gminy zawarły porozumienie 

W środę 27 października o godz. 13.00 w Rydułtowskim Centrum Kultury zostało zawarte porozumienie pomiędzy Rydułtowami, Radlinem, Pszowem, Marklowicami, Godowem i gminą Gorzyce oraz firmą DOEKO GROUP Sp. z o.o. o ustanowieniu klastra energii. Klaster Ziemi Wodzisławskiej, bo taka oficjalna nazwa została przyjęta,  powstał by sprawy energetyczne rozwiązywać wspólnie. 

Jak mówi sam leader porozumienia, burmistrz Marcin Połomski, klaster powstał by zapanować nad wytwarzaniem, zapotrzebowaniem, dystrybuowaniem i bilansowaniem energii elektrycznej. - Chcemy się trochę uniezależnić od zagranicznych dostaw paliw i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne z korzyścią dla mieszkańców - powiedział M. Połomski.

Po co klaster?

Celem klastra energii jest też rozwój energetyki rozproszonej opartej nie tylko o odnawialne, ale również konwencjonalne źródła energii, służący poprawie bezpieczeństwa energetycznego, poprawie środowiska naturalnego, w tym szczególnie powietrza oraz wzmocnieniu lokalnej gospodarki. W ramach klastra planowane jest pozyskanie środków finansowych na inwestycje energetyczne w obszarze:  miasta, przedsiębiorców, osób prywatnych oraz spółdzielni.

Porozumienie zostało podpisane przez burmistrza Rydułtów Marcina Połomskiego, burmistrza Pszowa Czesława Krzystałę, burmistrza Radlina Barbarę Magierę, wójta Marklowic Tadeusza Chrószcza, wójta Godowa Mariusza Adamczyka, wójta Mszany Mirosława Szymanka, wójta gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka, a także Szymona Kozaka, prezesa zarządu i Jakuba Maceja, wiceprezesa zarządu DOEKO GROUP Sp. z o.o. 

Co dalej? 

Klaster Ziemi Wodzisławskiej jest porozumieniem otwartym na włączenie się nowych podmiotów czy to samorządów czy też przedsiębiorców To odpowiedź kilku gmin na rosnące ceny energii. Klaster nie pozwala sprzedawać prądu na zewnątrz, ale umożliwia dzieleniem się nim z pozostałymi uczestnikami projektu.

Na kolejnym etapie analizie poddane zostaną możliwości gmin z powiatu wodzisławskiego. Specjaliści sprawdzą, czy ich tereny nadają się pod farmy wiatrowe, biogazownie czy panele fotowoltaiczne. Burmistrz Rydułtów przyznaje, że w ramach klastra gminy mogą wynajmować powierzchnie dachów od mieszkańców, a wszystko w zamian za udział mieszkańca w tańszej energii. W gminach powiatu wodzisławskiego mają być wprowadzane najkorzystniejsze rozwiązania

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 02.11.2021 15:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Klaster to typowa urzędnicza nowomowa. Było już tyle klastrów czy inkubatorów i zawsze kończyło się niczym. Ale nazywa się ze działają.

beatamix 02.11.2021 14:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Patrząc na te gęby, to fajny MEM by szło zrobić :) Po co my tu som?, co nom to za kartki dali, a co to je tyn klaster? .... :) :) :)

~Domhl666 (87.101. * .96) 31.10.2021 01:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Magierka z Chruscina zawsze robią wszystko żeby ominąć Wodzisław. Dziwię się ze z Chorzowem tego klastra nie robią

mhl999 30.10.2021 22:04

bardzo ciekawa inicjatywa a wodzisławia brak