Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Budżet Obywatelski. Kuliga chce dwóch milionów. I wprowadzenia do budżetu miasta projektów, które przegrały

28.10.2021 07:17 | 7 komentarzy | ma.w

Współautor zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim 2021 w Raciborzu - radny miejski Michał Kuliga - wystąpił na październikowej sesji. Przedstawił pomysły zmian w następnej edycji i podsumował tegoroczną. - To był rollercoaster do ostatniej minuty - powiedział z mównicy w sali Kolumnowej.

Budżet Obywatelski. Kuliga chce dwóch milionów. I wprowadzenia do budżetu miasta projektów, które przegrały
Michał Kuliga wręczał na sesji zaproszenia do drużyny Zielonych płuc Ostroga
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Głosowania w Budżecie 2021 wygrał projekt „Zielone płuca Ostroga”, czyli utworzenie tężni z parkiem na terenie między szkołami w dzielnicy. Projekt z Ostroga pokonał faworyta rywalizacji - przygotowany przez strażaków i piłkarzy projekt „Aktywni i bezpieczni”. Nawet dla Kuligi było to zaskoczeniem, bo uważał, że większe szanse na wygraną zdają się mieć konkurenci.

Swoje wystąpienie na sesji Kuliga poświęcił przede wszystkim podziękowaniom. - Gratuluję autorom projektów ich pomysłów, zaangażowania i kreatywności w promowaniu swych idei - mówił w sali obrad.

- Przede wszystkim gratuluję odwagi, bo żeby działać w sferze publicznej, robić coś dla mieszkańców - trzeba być odważnym - stwierdził Michał Kuliga.


Uznał, że rywalizacja w Budżecie Obywatelskim odbyła się w duchu fair play.

- Dla mnie to był prawdziwy rollercoaster, zacięta walka do ostatniej minuty - ocenił radny.

Michał Kuliga sesja 27_10_2021.mp3

Zdaniem Kuligi wszyscy uczestnicy Budżetu Obywatelskiego 2021 są zwycięzcami, choć nie wszystkie projekty trafią do realizacji. Zaapelował do prezydentów i radnych, aby do projektu budżetu na nowy rok spróbować włączyć część zadań z projektów, które uzyskały wysokie poparcie.

- Widać, że są to pilne potrzeby Raciborza - uważa Michał Kuliga.


Zawnioskował również o podniesienie ogólnej kwoty przeznaczanej na Budżet Obywatelski z 1,5 mln zł do 2 mln zł. Od wdrożenia go w Raciborzu puli tej nie zwiększano. - Ceny galopują i przy obecnej kwocie realizować będziemy coraz mniej zadań - przewiduje radny.

Kuliga złożył jeszcze podziękowania dla tych, którzy pracowali na sukces „Zielonych płuc Ostroga”, m.in. kołom seniora, ŚUTW, SP1 i Spółdzielni Nowoczesna.

Zapowiedział, że utworzenie parku na Ostrogu odbywać będzie się przy współpracy z PWSZ i „Budowlanką”. - To będzie inicjatywa oddolna, nowa zielona przestrzeń na mapie Raciborza - mówił rajca.

Poinformował o deklaracji wsparcia ze strony posła i wiceministra Michała Wosia.

Marian Czerner i Michał Kuliga

Zaprosił do drużyny „Zielonych płuc Ostroga” prezydenta Dariusza Polowego (nieobecnego na sesji, bo przebywającego w tym czasie w Poznaniu na kongresie Impact'21) i przewodniczącego Mariana Czernera.

- Mamy świadomość, że milion złotych dzisiaj, a milion złotych za rok to będzie kolosalna różnica, bo ceny idą w górę. Już słyszę, że w urzędzie miasta straszą, że to się nie uda, ale uda się. My się nie zatrzymamy! - podsumował Kuliga na sesji.

Michał Kuliga powiedział radnym, że zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa - małe i duże firmy, które chciałyby nasadzić w Zielonych płucach swoje drzewo lub aleję drzew.