Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Rybnik bez dofinansowania z Polskiego Ładu. Dlaczego?

25.10.2021 16:20 | 14 komentarzy | NM

25 października poznaliśmy wyniki pierwszego rozdania wyniki pierwszego rozdania środków dla samorządów w ramach rządowego programu Polski Ład. Do powiatu rybnickiego trafi łącznie 38,7 mln zł. Niestety, sam Rybnik jako miasto nie otrzymał nic. Dlaczego?

Rybnik bez dofinansowania z Polskiego Ładu. Dlaczego?
Piotr Kuczera zabrał głos w sprawie braku dotacji dla Rybnika. Foto: Unsplash, CC
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybnik bez dofinansowania z Polskiego Ładu. Dlaczego?

O dofinansowaniach z Polskiego Ładu pisaliśmy już tutaj. Powiat rybnicki otrzyma łącznie  38,7 mln zł.

Dzięki tym pieniądzom między innymi Czerwionka-Leszczyny będzie mogła otworzyć żłobek. Jejkowice zrewitalizują swoje centrum i zbudują system kanalizacji sanitarnej. Inne gminy takie jak Lyski czy Świerklany również otrzymały pieniądze na swoje projekty, o czym moża przeczytać wchodzą w link wyżej. 

A co z Rybnikiem?

Niestety Rybnik nie może liczyć na wsparcie i dofinansowanie. Dlaczego?  Władze miasta złożyły wniosek dotyczący budowy drugiego etapu Drogi Regionalnej na terenie Rybnika. Według wyliczeń, koszt tego projektu to ponad 200 milionów złotych. 

Prezydent Kuczera zdecydował o tym, że Miasto Rybnik złoży jeden wniosek, dotyczący budowy drugiego etapu Drogi Regionalnej na terenie Rybnika (część Drogi Racibórz - Pszczyna). Mieliśmy nadzieję, że proponowane w tym programie 95 % dofinansowania sprawi, że budżet miasta nie będzie nadmiernie obciążony, realizacją tej ważnej dla całego regionu inwestycji. Jako samorząd liczyliśmy na to, że  środki będą rozdysponowywane w sposób transparenty, na jasnych czytelnych zasadach. Ponieważ do dziś wśród samorządów budzi wątpliwości podział pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – pisze Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik. 

Priorytet w Polskim Ładzie miały stanowić projekty drogowe, dlatego miasto postawiło na jeden, konkretny projekt dotyczący Drogi Regionalnej. Tym razem jednak nie udało się uzyskać dofinansowania. 

Niestety Rybnik bez wsparcia z rządowego programu inwestycji strategicznych należących do Polskiego Ładu. Okazuje się, że Polski Ład, to nie jest propozycja dla Rybnika. Wygląda na to, że jesteśmy chyba jedną z nielicznych gmin na Śląsku, które nie zostały dostrzeżone. Na szkoleniu dla urzędów usłyszeliśmy, że priorytetem w tym programie jest budowa dróg. Dlatego złożyliśmy wniosek na budowę drugiego etapu Drogi Regionalnej, której kontynuacja jest dla naszego miasta najważniejszą, spośród innych inwestycji drogowych. Przypomnę, że mamy projekt, mamy wykupione tereny pod budowę drugiego etapu, jesteśmy gotowi. Niestety, znaczenie tej inwestycji dla naszego miasta, nie zostało dostrzeżone przez rządzących. Pozostaje pytanie na czym polegała ocena merytoryczna tych wniosków i co na to posłowie z naszego regionu, którzy zapewniali o wsparciu ze strony rządu dla tej inwestycji? – komentuje Piotr Kuczera, prezydet Rybnika. 

Droga Regionalna musi jeszcze poczekać.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika