środa, 26 stycznia 2022

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

I LO Rybnik: o powstaniach śląskich w Belwederze

25.10.2021 11:09 | 0 komentarzy | kama

20 października sześcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku z nauczycielem bibliotekarzem Jolantą Stelmach-Adamczyk udało się na konferencję wraz z debatą pt. „Powstania Śląskie i ich konsekwencje”. Wydarzenie odbyło się w pałacu Belwederskim w Warszawie.

I LO Rybnik: o powstaniach śląskich w Belwederze
Sześcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku uczestniczyło w udało się na konferencji wraz z debatą pt. „Powstania Śląskie i ich konsekwencje”. Fot. I LO Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Instytutem Śląskim zorganizowała konferencję poświęconą historii i znaczeniu trzech powstań śląskich dla współczesnej Polski. Lekcja RP połączona z debatą pn. ,,Powstania Śląskie i ich konsekwencje” stanowiła tym samym wkład w komponent naukowy obchodów stulecia powstań śląskich.

W konferencji wraz z debatą pn. „Powstania Śląskie i ich konsekwencje” wzięli udział:

• prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski),

• dr hab. Cecylia Leszczyńska prof. UW,

• dr hab. Marek Białokur prof. UO (Uniwersytet Opolski),

• moderator: dr Bartosz Kuświk, Dyrektor Instytutu Śląskiego.

Konferencję w imieniu Prezydenta RP otworzył prof. Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP.

Wydarzenie wpisało się także w realizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt edukacyjny ,,Lekcja RP”, stąd wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele licealistów ze Śląska, których szkoły noszą imię Powstańców Śląskich. Do Warszawy przybyli uczniowie z Bierunia, Bystrzycy Kłodzkiej, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

/Materiały prasowe/