Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

W Radlinie w szczycie pandemii wzrosło bezrobocie

21.10.2021 16:03 | 3 komentarze | apa

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Radlina, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie, Krystyna Kryszewska wskazywała na najważniejsze problemy dotykające radlińską społeczność. Szczególnie dotkliwy był wzrost bezrobocia. 

W Radlinie w szczycie pandemii wzrosło bezrobocie
Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie, Krystyna Kryszewska, wskazała na problemy społeczne, które powinny być rozwiązywane w latach 2021-2027. - Misją Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, którą proponujemy na lata 2021-2027, jest umożliwienie realizatorom lokalnej polityki społecznej świadczenie skoordynowanych i kompleksowych działań w stosunku do rodzin, dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem społecznym przez zapewnienie im godnych i bezpiecznych warunków życia w lokalnym środowisku - powiedziała. Dodała, że istotą projektowania takiej strategii i wdrażania jej w życie jest wyciąganie wniosków z badań i diagnoz społecznych, które są regularnie przeprowadzane. Pierwszym z działań w ramach realizowanej strategii będzie wspieranie rodzin, kolejnym pomoc osób dotkniętych chorobami psychicznym. - Jak wiemy, osoby chore psychiczne są często stygmatyzowane w swoim środowisku. To na pewno jest też obszar, którym planujemy się zająć - tłumaczyła. Bez pomocy nie zostaną też niepełnosprawni i seniorzy, ponieważ jak wskazała, takie osoby stanowią coraz większy odsetek społeczeństwa. Strategia zakłada również reintegrację osób bezrobotnych i pomoc w powrocie na rynek pracy. Ofiary przemocy w rodzinie również są ujęte w działalności społecznej magistratu w kolejnych latach. 

Wzrosło bezrobocie, ale już na szczęście spada

Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatniego roku, w Radlinie wzrosła liczba osób bezrobotnych. - Pandemia spowodowała, że zwiększyła się liczba zarejestrowanych w urzędzie pracy. Jest dość duży odsetek osób, które się zarejestrowały i miały prawo do zasiłku. Stąd nasze domniemanie, że te osoby były wcześniej w stosunku pracy - tłumaczyła Kryszewska. Dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim pokazują, że po I kwartale 2020 roku 301 osób zarejestrowało się jako bezrobotne. Z kolei po IV kwartale 2020, ta wartość wzrosła do 410 osób. Dla porównania, w I i II kwartale 2019 roku, czyli przed rozpoczęciem się pandemii koronawirusa i na samym jej początku, było kolejno 296 i 263 bezrobotnych. - Te dane obecnie ulegają poprawie. W ciągu minionych dwóch miesięcy notujemy 20-procentowy spadek bezrobocia w powiecie wodzisławskim. Sytuacja powoli wraca do stanu sprzed pandemii - mówi Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że wodzisławski rynek pracy ma przed sobą dobre perspektywy, zwłaszcza kiedy uruchomione zostaną duże zakłady pracy, o których w ostatnim czasie się mówi. Chodzi przede wszystkim o Eko-Okna i In-Post w Wodzisławiu Śl. oraz Panattoni Europe w Gorzyczkach. 

Środki zaradcze 

Jak podczas sesji tłumaczyła Kryszewska, kroki podejmowane przez  OPS w Radlinie będą uzależnione od potrzeb mieszkańców. - Nasze działania będziemy dostosowywać do potrzeb osób, które będą uczestniczyć w organizowanych przez nas spotkaniach. Powstało Centrum Usług Społecznych, które jest miejscem, gdzie jest realizowana praca środowiskowa, ale nie tylko - mówiła. Dodała, że Centrum Usług Społecznych znajduje się przy ulicy Korfantego 87 w Radlinie i ma na celu integrację mieszkańców miasta, lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. CUS udostępnia miejsca i własnej infrastruktury dla spotkań różnych grup wiekowych, rekreacji, spotkań integracyjnych, warsztatów, szkoleń czy prelekcji.