Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Kultura

Rusza Festiwal Fotografii Otworkowej. W piątek pierwsze wystawy w Jastrzębiu-Zdroju

21.10.2021 09:23 | 0 komentarzy | ska

Już na przełomie października i listopada Śląskiem zawładnie fotografia otworkowa. Prawie 100 autorów z całego świata pokaże swoje wystawy w 40 galeriach na Górnym Śląsku w ramach 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO2021.

Rusza Festiwal Fotografii Otworkowej. W piątek pierwsze wystawy w Jastrzębiu-Zdroju
Zdjęcia wykonane techniką fotografii otworkowej niosą ze sobą duży wymiar artystyczny. fot. Matthias Hagemann
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rusza Festiwal Fotografii Otworkowej. W piątek pierwsze wystawy w Jastrzębiu-Zdroju

Fotografia otworkowa to teoretycznie najprostsza metoda otrzymywania zdjęć: nie jest potrzebny do niej aparat fotograficzny z obiektywem. Wystarczy wyciemnione pudełko z materiałem światłoczułym, do którego przez niewielki otwór (o średnicy rzędu 0,3 mm) wpadać będzie światło. Tak skonstruowany „aparat” działa na zasadzie analogicznej wobec „camery obscury”.

Artyści cenią „otworki” za olbrzymią elastyczność – ogromny wpływ na wygląd tworzonego obrazu ma już sama konstrukcja aparatu. Podczas festiwalu zawsze chcemy pokazać różnorodność prac tworzonych tą techniką. Każdy z naszych autorów ma inny pomysł na jej wykorzystanie. Podczas OFFO pokazujemy zarówno portrety, niemal abstrakcyjne kompozycje, jak i projekty konceptualne – mówi Witold Englender, jeden z organizatorów OFFO. Jak przyznaje, najwięcej trudności od technicznej strony może sprawiać fotografowanie ludzkich i zwierzęcych postaci. Fotografia otworkowa charakteryzuje się bowiem niezwykle długim czasem naświetlania – przeciętnie od kilkunastu sekund do kilku godzin. Podczas OFFO prezentowane będą również wystawy solarigraficzne – obrazy, rejestrujące drogę słońca na nieboskłonie, w przypadku których czas naświetlania zdjęcia sięgać może nawet do kilku lat.

Początek w Jastrzębiu-Zdroju

Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się 22 października w Jastrzębiu-Zdroju. Tam będzie można zobaczyć wystawy, zlokalizowane w pięciu galeriach sztuki, a także plenerową wystawę w Parku Zdrojowym. 23 października odbędzie się II główny wernisaż w Olzie. Prócz wystaw będzie można zobaczyć tam pokazy multimedialne. Na 23 października zaplanowano również Kramik Otworkowy, podczas którego będzie możliwość wymiany zdjęć z autorami OFFO. - Do ostatniej chwili zastanawialiśmy się, czy uda nam się wszystko zorganizować i czy nie zostaną wprowadzone pandemiczne obostrzenia. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że uda nam się spotkać „realnym” świecie. Wiem, ze wszyscy jesteśmy takich spotkań spragnieni - mówi Witold Englender. Jednocześnie jednak podkreśla, ze to OFFO będzie nieco inne niż zwykle: „- Jako że braliśmy pod uwagę wszystkie możliwości, poprosiliśmy naszych autorów, by przygotowali również wirtualne wersje swoich wystaw. Jeśli ktoś nie będzie mógł do nas przyjechać, może zobaczyć zdjęcia otworkowe w taki sposób. Przygotowaliśmy również plenerową wersję „OFFO Objazdowego” – to wystawa, na której każdy z autorów OFFO pokazuje jedną, wybraną pracę. Kontekst pandemii jest również wyraźnie obecny w projektach prezentowanych przez naszych artystów, jak np. „Pinhole Planet Proximity Project” Matthiasa Hagemanna „Dziennik roku zarazy” Ryszarda Poprawskiego czy w „Podróż na wschód”, której kuratorem jest dr Wojciech Sternak – dodaje. Wystawy w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO będą otwarte do końca listopada.

I Główny Wernisaż OFFO, 22.10.2021, godz. 17.00 Miejski Ośrodek Kultury Jastrzębie-Zdrój:

- Galeria Epicentrum: Michaela Davidova, Torsten Richter, Marcin Lilla

- Magazyn 22: OFFO Objazdowe, „Podróż na wschód” (Maciej Jan Dragan, Viktoryia Liashkevich (Wiktoria Leszkiewicz), Zuzanna Maciakiewicz, Michał Mitoraj, Filip Naumienko pod opieką dr. Wojciecha Sternaka) i „Warmia.pinhole.team” (Łukasz Podolski i Maciej Wiśniewski)

Wcześniej możliwość uczestnictwa w kuratorskim oprowadzaniu po wystawach w Jastrzębiu-Zdroju:

- o 14.00 w Galeria „Ciasna” (Guillermo Alvarez, Julia Belska, Monika Cichoszewska, Adam Fleks, Olga Suchanova),

- następnie w galerii "Pod Sową" (Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju) (Jeff McConnell)

- i galerii Acartus (David Cundy, Witold Englender)

II Główny Wernisaż OFFO, 23.10.2021, godz. 17.00 Ośrodek Kultury w Olzie

- wystawy: NEPROSTI, georgia Krawiec, Paweł Janczaruk, Marcela Chrensťova

- a także multimedia i Kramik Otworkowy

Wcześniej możliwość uczestnictwa w kuratorskim oprowadzaniu po wystawach w Gliwicach:

- od 11.00 w galerii Perkoz („Cross Worlds” - Jeff McConnell & Diana Pankova)

- następnie w galerii Biblioforum (Anton Svrček, Kordian Pawlak)

- Stacji Artystycznej RYNEK (Piotr Szudra, Ky Lewis, Kümei Kirschmann)

- a o 13.30 spotkanie w Galeria na6 (Damian Ganszczyk, Maciej Głowaczewski oraz Kasia Kalua Kryńska)