Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Leszek Blanik pokieruje polską gimnastyką. Został prezesem PZG

20.10.2021 11:18 | 1 komentarz | art

18 października Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Gimnastycznego wybrało Leszka Blanika na stanowisko Prezesa Polskiego Związku Gimnastycznego. Blanik to najbardziej utytułowany polski gimnastyk, mistrz olimpijski, który swoją wielką karierę rozpoczął w Radlinie. 

Leszek Blanik pokieruje polską gimnastyką. Został prezesem PZG
Leszek Blanik został właśnie prezesem Polskiego Związku Gimnastycznego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Leszek Blanik otrzymał 129 głosów. Jego rywale - były prezes Mariusz Wiliński i Elwir Świętochowski otrzymali - kolejno - 87 i 26 głosów. W skład zarządu weszli ponadto ludzie popierani przez Blanika. To ważne, bowiem polska gimnastyka w ostatnich latach przechodzi poważne problemy. Od 2013 r. prezesem PZG była Barbara Stanisławiszyn, która w ostatnich latach była mocno krytykowana za swoją działalność. Zarzucano jej doprowadzenie do zadłużenia związku i zawieszenie w PZG w europejskiej federacji. Jednym z największych krytyków prezes Stanisławiszyn był właśnie Leszek Blanik, który zarzucał ponadto prezes PZG degradację szkolenia, pogarszającą się atmosfera, upadek pozycji PZG w światowej i europejskiej gimnastyce i w polskim sporcie.

Sporo do naprawienia

30 października ubiegłego roku PZG został zawieszony w prawach członka kontynentalnej federacji (European Gymnastics) z powodu nierozliczenie się z zobowiązań finansowych dot. organizacji w Szczecinie mistrzostw Europy w gimnastyce sportowej. Jednym z efektów tej decyzji jest brak możliwości startu reprezentantów Polski w imprezach pod egidę EG. 

9 grudnia ubiegłego roku Stanisławiszyn zrezygnowała z funkcji prezesa PZG, choć jej kadencja miała zakończyć się dopiero po IO w Tokio. Oficjalnie zrezygnowała ze względu na panującą pandemię koronawirusa oraz negatywną ocenę działań zarządu PZG pod jej kierownictwem, z którą to oceną ona sama się jednak nie zgadzała. Do czasu wyboru nowego prezesa, zastępował ją Mariusz Wiliński. 

Leszek Blanik w swoim programie wyborczym położył nacisk na efektywne zarządzanie, zmiany kulturowe, a także zmiany w prowadzeniu finansów. Dużą uwagę poświęcił również dostosowaniu działań związku do kategorii juniorskiej. Do tego dochodzi plan utworzenia Ligi Gimnastycznej od 2023, utworzenia w Warszawie Ośrodka Szkolenia Dla Gimnastyki Artystycznej czy upowszechniania gimnastyki.

- Jesteśmy jednym z niewielu związków, które nie pozyskiwały środków z ministerstwa sportu na sport powszechny i łączenie ich ze sportem kwalifikowanym. Liczę, że kampanie promujące naszą dyscyplinę oraz współpraca z mediami poprawią nasz wizerunek. Aby szanować przyszłość trzeba szanować przeszłość - mówił Polskiej Agencji Prasowej Blanik.

Gimnastyk z Radlina, Mistrz Olimpijski

Leszek Blanik ma 44 lata. Urodził się w Wodzisławiu Śl., pochodzi z Radlina, tu stawiał pierwsze kroki w gimnastyce sportowej. W 2000 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney wywalczył brązowy medal, a w 2008 r. na IO w Pekinie zdobył tytuł Mistrza Olimpijskiego. Zdobył także trzy medale (złoty i dwa srebrne) mistrzostw świata oraz po jednym w każdym kolorze mistrzostw Europy. Jest pierwszym polskim sportowcem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny. Skok-przerzut (podwójne salto w przód w pozycji łamanej) jest zapisany pod numerem 332 przez Międzynarodową Federacje Gimnastyczną i nosi nazwę "blanik". Był posłem na Sejm VII kadencji.