Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Oczyszczalnia ścieków w Raciborzu ma nowy system za 355 tysięcy złotych

15.10.2021 14:54 | 1 komentarz | żet, (q)

W raciborskiej oczyszczalni ścieków wdrożono nowy system sterowania i kontrolowania procesami technologicznymi. - Będzie to miało pozytywny wpływ m.in. w obszarach bezpieczeństwa funkcjonowania obiektu, szybkości reakcji oraz rozwoju oczyszczalni - informuje spółka.

Oczyszczalnia ścieków w Raciborzu ma nowy system za 355 tysięcy złotych
Wiceprezes Wodociągów Raciborskich Stanisław Janik i prezes Michał Ziółkowski. M. Ziółkowski zapewnia, że oczyszczalni nie grozi powtórka awarii z 2018 roku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oczyszczalnia ścieków to część Wodociągów Raciborskich (niegdyś Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu). Dotychczas oczyszczalnia ścieków pracowała na innym systemie niż produkcja wody.

- Oznaczało to, że dyspozytornia główna, znajdująca się na terenie siedziby spółki, nie miała bezpośredniego wglądu w procesy technologiczne zachodzące w oczyszczalni ścieków. Miała go tylko dyspozytornia oczyszczalni. Obecnie oba, najważniejsze dla funkcjonowania spółki obszary, czyli produkcja wody i oczyszczanie ścieków, pracują już w ramach jednego, zintegrowanego systemu - informują Wodociągi Raciborskie.

Wdrożenie nowego systemu ma pozwolić na dalszą automatyzację procesów w przedsiębiorstwie. Całkowity koszt inwestycji to 325 tys. zł (netto).

15 października w oczyszczalni ścieków zorganizowano konferencję z udziałem prezesa Michała Ziółkowskiego oraz wiceprezesa Stanisława Janika poświęconą opisanej wyżej inwestycji.

Przy okazji zapytaliśmy, czy w Raciborzu może dojść do powtórki sytuacji z kwietnia 2018 roku, kiedy w oczyszczalni ścieków doszło do poważnej awarii. Sprawców tamtego zdarzenia nigdy nie wykryto.

- Między innymi dlatego powstał ten system. Pozwala on na monitorowanie wszystkich procesów w trybie ciągłym i nie dopuści do powstania takiej sytuacji. Dokładnie taka sama sytuacja nie powinna już nastąpić. To był zbieg wielu okoliczności w bardzo długim czasie. Na tę okoliczność powstała też zupełnie nowa procedura w oczyszczalni ścieków - jak się zachowywać w takiej sytuacji. Wydaje mi się, że dzisiaj, gdyby coś takiego nastąpiło, pracownicy oczyszczalni ścieków są przygotowani, aby takiej sytuacji zapobiec. Tak więc taka sytuacja z dużym prawdopodobieństwem nie ma szans się powtórzyć - powiedział nam Michał Ziółkowski, prezes Wodociągów Raciborskich.