Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Dwa grosze wywołały dyskusję. Nędza uchwaliła stawki podatkowe na 2022 rok

18.10.2021 07:00 | 2 komentarze | mad

W Nędzy zadecydowano o stawkach podatku od nieruchomości na 2022 rok. Niestety, zmiany przyniosły podwyżki, które uderzą w mieszkańców. Ile wyniosą?

Dwa grosze wywołały dyskusję. Nędza uchwaliła stawki podatkowe na 2022 rok
Zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podkreślała podczas obrad Rady Gminy w Nędzy skarbnik Katarzyna Paszenda, stawki zaproponowane przez urząd, poza jedną, odnoszą się do propozycji, jakie co roku podaje Ministerstwo Finansów. - Tak jak Ministerstwo podniosło górne stawki opłat, taki sam jest wzrost stawek od nieruchomości w poszczególnych przedziałach - tłumaczyła.

Inny wzrost dotyczy stawki od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

Masa robi kasę

Wiceprzewodniczący rady Krystian Okręt nie był za tym, aby stawka była podnoszona o dodatkową kwotę. Wnioskował, aby ta pozostała na poziomie określonym przez Urząd Gminy w Nędzy.

Radna Renata Bienia stwierdziła, że komisje doszły do takiego wniosku, bo samorząd szuka dodatkowych środków. - Wiemy, że budżet gminy nie jest „z gumy”. Są różne ważne inwestycje i sprawy, które trzeba podomykać i myślę, że ten wzrost tych 2 groszy jest dla mieszkańca dodatkiem, ale jest konieczny, żeby ten nasz budżet (gminy – przyp. red.) zamknąć i trzymać na normalnym, nieryzykownym poziomie - tłumaczyła radna czym kierowały się komisje finansów i społecznej, wnioskując o dodatkową podwyżkę. I dodała: - Wolelibyśmy, aby podatki obniżyć, ale to jest na dzisiaj, w tych realiach, których żyjemy, niemożliwe.

Przewodniczący Gerard Przybyła szacował, że podwyżka dla posesji 10-arowej przyniesie około 30 złotych rocznie więcej. - Z racji tego, że ilość tych metrów jest duża, to jest skutek odczuwalny w budżecie. Bo w tych innych pozycjach podwyższając o dwa grosze, to zyskalibyśmy kwotę 2-3 tys. złotych. To gra niewarta świeczki. Tutaj ta mała, znikoma podwyżka niesie za sobą ślad w budżecie, bo kolokwialnie mówiąc masa robi kasę - powiedział.

Grosz do grosza

Krystian Okręt oponował, mówiąc, że nie tylko budżet gminy nie jest „z gumy”, ale ten domowy również. Zwracał uwagę na inne podwyżki, które mogą wydawać się groszowe, ale wspólnie tworzą pokaźną sumę. I przypominał, że dotychczas samorząd trzymał się zasady, że stawki podatkowe były podnoszone o wskazania ze strony Ministerstwa Finansów (z tym nie zgodził się radny Przybyła).

Radna Bienia odpowiadała, że ta decyzja nie jest łatwa, ale czasami trzeba podejmować również te trudne. - Niestety, każdego boli serce, że musi te dwa grosze podnieść, ale niektórych rzeczy nie unikniemy - mówiła.

Jak głosowali radni?

Z obecnych dziewięciu radnych, jeden był przeciwko podwyżce (Krystian Okręt), a jeden się wstrzymał (Zdzisław Walkiewicz). Pozostali radni (Agnieszka Adler, Renata Bienia, Gerard Przybyła, Brunon Bluszcz, Leszek Gomółka, Alicja Kowol i Anita Pendzich) przychylili się do wniosku komisji.

Jakie stawki będą w 2022 r.?

Od gruntów: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 1,03 zł (było 0,99 zł) za 1 mkw., pod wodami powierzchniowymi: 5,17 zł (4,99 zł) za 1 ha, pozostałe: 0,49 zł (0,45 zł) za 1 mkw.

Od budynków: mieszkalnych: 0,87 zł (0,83 zł) za 1 mkw., związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 25,29 zł (24,39 zł) za 1 mkw., związanych z obrotem materiałów siewnych: 12,04 zł (11,62 zł) za 1 mkw., związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych: 5,25 zł (5,06 zł) za 1 mkw., pozostałe: 7,97 zł (7,66 zł) za 1 mkw., od domków letniskowych: 8,68 zł (8,37 zł) za 1 mkw.

Ludzie:

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Katarzyna Paszenda

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Krystian Okręt

Krystian Okręt

Radny gminy Nędza.

Renata Bienia

Renata Bienia

Radna gminy Nędza.