Wtorek, 25 stycznia 2022

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Radny pyta o lekcje z historii miasta. "Są one istotne dla kształtowania postaw lokalnego patriotyzmu"

15.10.2021 08:07 | 2 komentarze | juk

Śląskie tradycje, zwyczaje i obrzędy - m.in. tego uczą się w szkołach uczniowie na terenie naszego województwa podczas zajęć z edukacji regionalnej. Czy w wodzisławskich placówkach podobne lekcje są także prowadzone?

Radny pyta o lekcje z historii miasta. "Są one istotne dla kształtowania postaw lokalnego patriotyzmu"
W ramach programu Mała Ojczyzna m.in. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 8 dowiedzieli się o dziejach wodzisławskiego herbu. (fot. UM w Wodzisławiu Śl.)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Coraz więcej samorządów z własnej inicjatywy finansuje uczniom lekcje edukacji regionalnej. Zajęcia kształtują w nich poczucie własnej wyjątkowości, odrębności, przy równoczesnej otwartości i tolerancji mieszkańców innych obszarów. Lekcje odbywają się z powodzeniem w Rybniku, Katowicach czy Chorzowie. Wodzisławski radny Łukasz Chrząszcz postanowił dowiedzieć się, jak sprawa lekcji wiedzy o historii lokalnej wygląda w Wodzisławiu Śl.

Pytania radnego

- Program nauczania historii w szkole podstawowej ma kilka godzin na regionalizm, czyli m.in. lekcje wiedzy o historii Wodzisławia Śl. Są one istotne dla kształtowania postaw lokalnego patriotyzmu i mogą dać wymierne efekty, gdy młodzi ludzie dorosną - uważa radny Chrząszcz. W efekcie na ręce wodzisławskich włodarzy wystosował interpelacje w tej sprawie. Zawarł w niej kilka pytań, m.in. w jaki sposób lekcje wiedzy o mieście są realizowany w poszczególnych placówkach oświatowych oraz czy istnieje ogólnomiejski program lekcji wiedzy o historii miasta.

Mała Ojczyzna była i będzie

Odpowiedź została panu radnemu już udzielona przez zastępcę prezydenta Izabelę Kalinowską. Jak w niej czytamy, lekcje regionalizmu zostały wpisane do strategii oświatowej miasta na lata 2016-2020. "W ramach strategii realizowany był program pn. Mała Ojczyzna adresowany do wszystkich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych" informuje Izabela Kalinowska. Dalej wyjaśnia, że program obejmował działania związane z edukacją regionalną, wynikające z obchodów rocznicowych związanych z historią miasta i regionu. Dodatkowo realizowane w ostatnich latach były także konkursy ogólnomiejskie właśnie o tematyce regionalnej.

Jak przekazała w odpowiedzi zastępca prezydenta, Małą Ojczyznę tworzyli nauczyciele szkół, w tym nauczyciele historii. "W ramach nowej strategii utrzymane będzie realizowanie tego programu" zapowiada Izabela Kalinowska. Zwraca uwagę, że zaplanowana jest także realizacja lekcji muzealnych przygotowanych przez pracowników Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego