Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Opłakany stan mostu na Piaskowej jedną z bolączek Płoni

13.10.2021 14:32 | 0 komentarzy | ma.w

- Ten most wymaga pilnego remontu, widać co się z nim dzieje - powiedział na spotkaniu prezydenta Raciborza z mieszkańcami dzielnicy radny powiatowy Paweł Płonka. Przekazał miejscowym, że starostwo zajmuje się tematem mostu. Powiat zawnioskował o pieniądze na remont do rządu, w ramach Polskiego Ładu. Wcześniej „za mostem” chodził do włodarzy także radny miejski Paweł Rycka.

Opłakany stan mostu na Piaskowej jedną z bolączek Płoni
Paweł Rycka długo dyskutował w sali szkoły w Płoni z prezydentem Polowym o tematach drogowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańców interesowało czy z mostem jest tak źle, że może się zawalić. - Czy są jakieś analizy? Czy jest coś sprawdzane w tej sprawie? - dociekali.

Sygnały z zewnątrz

Od głowy miasta usłyszeli, że to starosta raciborski Grzegorz Swoboda administruje mostem nad Odrą, przy ul. Piaskowej. - Jego służby to sprawdzają. Praktyka, jaką obserwowaliśmy, z zaangażowaniem panów radnych, jest taka, że sygnały o tym, że z mostem jest źle, przychodzą do nas z zewnątrz, nie bezpośrednio ze starostwa - przyznał Dariusz Polowy.

Radny powiatowy Płonka mówił, że Powiat kierował stosowne wnioski do ministra infrastruktury, ale jak dotąd nie zostały rozpatrzone pozytywnie.

W Płoni obawiają się, że w 2022 roku jak obwodnica - część RDRP na odcinku Strzybnik-Płonia zacznie działać, to część ciężkiego ruchu samochodowego pojedzie właśnie przez most. Mieszkańcy dodali, że chodnik na moście też jest w złym stanie i po ciemku można się tam wywrócić.

Padły pytania o przyszłość ul. Rybnickiej

Remont tej drogi także trafił jako wniosek o dofinansowanie z rządowego Polskiego Ładu.

Kiedy się dowiemy czy środki zostaną przyznane? - pytał radny Paweł Rycka. - Na dniach - usłyszał od włodarza. Co prawda wniosek samorządu dotyczy realizacji na cudzym majątku (marszałkowskim), ale zdaniem włodarza, remont Rybnickiej najbardziej jest potrzebny samemu Raciborzowi. - Marszałek nie złoży wniosku do Polskiego Ładu na tak małą rzecz jak Rybnicka. Tym bardziej że droga ta, wkrótce nie będzie jego. Po oddaniu do użytku odcinka obwodnicy miejskiej przejdzie ona z Zarządu Dróg Wojewódzkich pod Zarząd Dróg Powiatowych - wyjaśnił prezydent Polowy.

Paweł Rycka uważa, że samorządy z Raciborza powinny zrobić wszystko, co możliwe, aby przed przekazaniem drogi została wyremontowana. Jednym ze scenariuszy mogłaby być zrzutka Miasta i Powiatu. - Panowie dajemy po dwa miliony i zróbmy to. Od końca Bosackiej do nowego ronda na Piaskowej - sugerował prezydentowi radny z Płoni.

Włodarz wyjaśnił, że na wsparcie samorządu województwa nie ma co liczyć. - Rozmawialiśmy z wicemarszałkiem Starzyckim, tym od dróg. Proponowaliśmy różne rzeczy, ale ten tłumaczył, że do Raciborza trafiły bardzo duże środki i dodatkowych nie zainwestują. Nie chcą tu już wydać nawet złotówki - podsumował D. Polowy.