Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Wodzisław Śl. zdąży z wymianą starych kopciuchów w zasobach komunalnych?

13.10.2021 07:38 | 2 komentarze | juk

Sprawdziliśmy już, jak sytuacja wygląda w Rydułtowach i Radlinie. Teraz przyszedł czas na Wodzisław Śl. Czy w tamtejszych zasobach miejskich wszystkie piece bezklasowe zostały już wymienione? Okazuje się, że wszystko jest na dobrej drodze. 

Wodzisław Śl. zdąży z wymianą starych kopciuchów w zasobach komunalnych?
W ramach projektu pn. Eko-Starówka spółka Domaro przeprowadziła podłączenie do sieci ciepłowniczej 5 kamienic, gdzie zlikwidowano 47 indywidualnych źródeł ciepła. (fot. G. Matla)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej mieszkańcy województwa śląskiego mają czas do końca 2021 r. na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Zapytaliśmy włodarzy Wodzisławia, Radlina i Rydułtów o to, czy w zasobach miejskich wszystkie piece bezklasowe zostały już wymienione, ile pieców zostało wymienionych od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej, a także o to, ile pieców jeszcze czeka na wymianę i kiedy zostanie to zrobione. Odpowiedzi z Radlina i Rydułtów otrzymaliśmy wcześniej i opublikowaliśmy je w artykule pn. Czy włodarze Wodzisławia, Radlina i Rydułtów zdążą z wymianą pieców w budynkach należących do miasta?. Teraz dotarły do nas odpowiedzi z wodzisławskiego magistratu, które zamieszczamy poniżej.

Zmiany na Starówce

Jak przekazuje nam miejska spółka Domaro, od wejścia w życie uchwały antysmogowej dokonano wymiany 3 pieców w lokalnych kotłowniach c.o. na kotły piątej generacji na łączną kwotę wynoszącą prawie 43 tys. zł. Dodatkowo w ramach projektu pn. Eko-Starówka wykonano podłączenia do sieci ciepłowniczej 5 kamienic, gdzie zlikwidowano 47 indywidualnych źródeł ciepła. Wartość pełnego projektu wraz z termomodernizacją wyniosła nieco ponad 2 mln zł. Obecnie spółka realizuje projekt, w ramach którego do sieci ciepłowniczej zostanie podłączona ostatnia kamienica, gdzie pozostają 2 indywidualne źródła ciepła.

Ogrzewanie budynków użyteczności publicznej

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Justyna Zagola informuje nas z kolei, jak wygląda ogrzewanie budynków użyteczności publicznej. - Budynki przy ul. Bogumińskiej 4, 4a, 4b są podłączone do sieci ciepłowniczej. Do roku 2015 r., czyli do momentu podłączenia do ciepłociągu, budynki te były ogrzewane przez jeden kocioł - przekazuje. Pani naczelnik dodaje, że dworzec kolejowy od początku jego powstania ogrzewany jest przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, z kolei budynek gdzie mieści się straż miejska ogrzewany jest gazem.

Modernizacja szkolnych i strażackich kotłowni

W zakresie jednostek oświatowych jedynie Szkoła Podstawowa nr 1 ogrzewana jest kotłem węglowym. - Modernizacja szkolnej kotłowni została zaplanowana. Powinna zostać wykonana w bieżącym roku - mówi nam Justyna Zagola wyjaśniając, że wówczas placówka będzie ogrzewana gazem. Pozostałe placówki oświatowe ogrzewane są przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej lub własnymi kotłami gazowymi bądź olejowymi.

W ramach dofinansowanego ze środków unijnych zadania pn. Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Wodzisławiu Śl. wymieniono także kocioł w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz dokonano zmiany źródła ogrzewania w budynku Służb Komunalnych Miasta na ogrzewanie gazowe. W jednostkach OSP Kokoszyce oraz OSP Radlin II dokonano wymiany kotłów na gazowy, a w OSP Turzyczka dokonano wymiany na kocioł na pelet. Obecnie trwa termomodernizacja w pozostałych dwóch remizach - OSP Jedłownik – zaplanowano kocioł gazowy, OSP Zawada – zaplanowano kocioł na pelet.