Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Wodzisławscy harcerze znowu najlepsi

13.10.2021 07:13 | 0 komentarzy | juk

Walczyli o miano najlepszej drużyny w Polsce i udało im się zdobyć ten zaszczytny laur. 5. Wodzisławska drużyna Harcerska „Wilki” im. 5 Wileńskiej Brygady AK zajęła pierwsze miejsce w corocznym Turnieju Drużyn Puszczańskich Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Wodzisławscy harcerze znowu najlepsi
5. Wodzisławska drużyna Harcerska „Wilki” im. 5 Wileńskiej Brygady AK zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Drużyn Puszczańskich.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Są pełni energii, społecznie zaangażowani i są mistrzami. Te słowa pokrótce charakteryzują 5. Wodzisławską Drużynę Harcerzy „Wilki” im. 5 Wileńskiej Brygady AK, która sięgnęła po miano Drużyny Rzeczypospolitej. I to po raz drugi z rzędu. - To niewątpliwie historyczne wydarzenie, a także niezaprzeczalnie wielka radość - przyznaje nam przyboczny 5. Wodzisławskiej Drużyny Harcerzy „Wilki” im. 5 Wileńskiej Brygady AK Tymoteusz Wardenga.

Harcerskie zmagania

Tegoroczny Turniej Drużyn Puszczańskich, w którym brało udział 16 drużyn z całego kraju, odbywał się w Łodzi w pierwszych dniach października. - Rywalizację rozpoczęła gra drużyn, po niej zaś oceniana przygotowana przez harcerzy kolacja - wspomina przyboczny Wardenga. Dalej dodaje, że pierwszej nocy, dwóch harcerzy z każdej drużyny brało udział w nocnym biegu na orientację. Następnego dnia czekała na uczestników cała gama sportowych konkurencji: biegi na orientację, drużynowa piłka nożna, zawody pływackie, wspinaczka, zmagania szachowe i strzeleckie. W każdej konkurencji wystawiały drużyny swoje reprezentacje. Później zastępy wyruszyły do centrum Łodzi na grę miejską.

W trakcie Turnieju na harcerzy czekała cała gama sportowych konkurencji np. drużynowa piłka nożna.

Najlepsi z najlepszych

Harcerze z Wodzisławia Śl. włożyli dużo pracy i wysiłku, by pokazać jak mocną i wytrwałą są drużyną. Trud się opłacił. - Radość wśród harcerzy była wielka, gdy ogłoszono, że 5. Wodzisławska Drużyna Harcerzy "Wilki" im. 5 Wileńskiej Brygady AK zdobyła pierwsze miejsce w turnieju - mówi z radością Tymoteusz Wardenga. - Tym samym jesteśmy jedną z 3 drużyn w historii Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, które wygrały turniej minimum dwa razy z rzędu, a zarazem jedyną drużyną z Górnego Śląska, która zdobyła to miano - dodaje. Przypomnijmy, że zeszłoroczna edycja Turnieju Drużyn Puszczańskich także należała do wodzisławskich harcerzy, gdzie po raz pierwszy stanęli na najwyższym stopniu podium.

Radość wśród wodzisławskich harcerzy była wielka, gdy ogłoszono wyniki.

Służba w duchu Bogu, Polsce i bliźnim

Wodzisławskie "Wilki" istnieją zaledwie niecałe 7 lat. Jak zatem w tak krótkim czasie zdobyli tak duże umiejętności? - Po pierwsze stawiamy sobie cele, które stopniowo osiągamy - tłumaczy przyboczny Wardenga. - W osiąganiu celów pomaga rywalizacja. Ale nie ta niezdrowa, w której chodzi o to, by pokonać rywala. Ważne jest pobudzanie ambicji i zaangażowanie. Myślenie w stylu: włożyliśmy dużo energii w przygotowania, więc pokażmy co potrafimy - zaznacza. Podkreśla, że harcerstwo promuje dobre postawy, wychowuje młodych w duchu służby Bogu, Polsce i bliźnim. - Wszystkich ambitnych chłopaków, gotowych na przygodę, serdecznie zapraszamy do naszych szeregów. Chcemy dalej się rozwijać i trzymać ten wysoki poziom - zachęca Tymoteusz Wardenga.


Harcerska ekstraklasa

Turniej Drużyn Puszczańskich to zlot drużyn z organizacji ZHR, które zdobyły kategorię Drużyny Puszczańskiej. Do udziału w wydarzeniu zaproszone są drużyny harcerzy z całej Polski, których praca wychowawcza w ubiegłym roku była na wybitnie wysokim poziomie. Można śmiało stwierdzić, że to harcerska ekstraklasa, ponieważ na terenie kraju Drużyn Puszczańskich jest zaledwie kilkanaście. Harcerze podczas imprezy walczą o miano najlepszej drużyny w Polsce, zwanej Drużyną Rzeczypospolitej.