Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Rydułtowianie wybrali - "Powiew świeżości" i warsztaty pierników

12.10.2021 20:39 | 0 komentarzy | apa

Głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego trwało do 3 października. Swój głos można było oddać online, a także w tradycyjnej formie w urzędzie miasta, Bibliotece Publicznej i Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. - Wszystkie pomysły są ciekawe i kreatywne. Po ich ocenie formalnej i merytorycznej do głosowania dopuszczono 7 projektów, 14 propozycji zostało odrzuconych, gdyż nie spełniały wymogów regulaminu - informowała Alina Puzynowska - Szczyra z wydziału administracyjno-organizacyjnego Urzędu Miasta w Rydułtowach.

Rydułtowianie wybrali - "Powiew świeżości" i warsztaty pierników
Zdjęcie ilustracyjne.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwycięskie projekty 

Projekt, który uzyskał największą liczbę głosów to „Powiew świeżości - modernizacja miejskiej fikołowni RAFA”. Otrzymał 266 głosów w wersji elektronicznej i 12 w papierowej. Na realizację tego przedsięwzięcia została przeznaczona kwota 66 000 tys. zł. To projekt polegający na modernizacji Rydułtowskiej Fikołkowni RAFA. Zostanie zakupiony wielofunkcyjny tor przeszkód, drążki dla dorosłych, kije do mini golfa oraz piłki, a także nowe mini bujaki, zostanie wymieniony piasek i kamienie, które powinny być wymieniane co roku z uwagi na bezpieczeństwo dzieci. Dodatkowo, w ramach budżetu planowana jest naprawa zniszczonych elementów, czyli desek na mini placach i chwytów na mini ściankach. Plac zabaw wykonany z elementów drewnianych, plastikowych i metalowych będzie posiadał certyfikat bezpieczeństwa. Sprzęt zostanie zamontowany na terenie obecnego podniszczonego placu zabaw. Będą mogli z niego korzystać młodsi mieszkańcy miasta oraz goście. Teren placu zabaw jest ogólnodostępny.

Projekt „Piernik dobry na wszystko” otrzymał łącznie 270 głosów: 78 w wersji elektronicznej, 192 złożone na papierze. Na realizację tego przedsięwzięcia została przeznaczona kwota 11 500 tys. zł. To warsztaty dekorowania pierników dla dzieci i dorosłych, które będą odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2 w Rydułtowach. Zajęcia są przewidziane na około 110 osób, byłoby 5 grup. Uczestnicy poznają legendę o piernikach i  przyprawy, które aromatyzują pierniki. Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie lukrował czyli ozdabiał lukrem królewskim 4-5 pierników średniej wielkości o różnych kształtach. Po zakończonych warsztatach zostanie zorganizowana wystawa prac wykonanych podczas zajęć.

Na jakie projekty można było głosować? 

Pierwszą z propozycji był mural, który miałby powstać na budynku Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks”. Tematyka muralu miała nawiązywać do jego lokalizacji i funkcji pełnionych przez RCK i kina. Projekt zebrał 9 głosów. 

Użytkownicy Psiego Kwadratu mogli z kolei zagłosować na projekt, który wprowadziłby do Rydułtów nowe atrakcje dla psów, czyli tunel i trap. Pomysłodawcy zaplanowali zakup urządzeń dla psów, które byłyby usytuowane na terenie Psiego kwadratu przy ul Mickiewicza. Na ten projekt mieszkańcy oddali 10 głosów. 

Skate point to projekt zakładający zakup i montaż minirampy o wymiarach 0,95x3,6x7,9 m. Rampa mogłaby zostać umieszczona na niezagospodarowanym terenie po kortach tenisowych przy ul. Gen. J. Bema lub na hałdzie obok Machnikowca. Według pomysłodawcy, w Rydułtowach brakuje miejsca, gdzie młodzież mogłaby spędzać czas z ciekawy sposób i nowy skate park byłoby skierowany właśnie do tej grupy wiekowej. Zagłosowały na niego 24 osoby. 

Kolejny pomysł to fontanna przy Machnikowcu . Według pomysłodawcy, wybudowanie fontanny w obrębie zbiornika wodnego „Machnikowiec” przyczyniłoby się do podniesienia jego walorów estetycznych, ale również podniesie atrakcyjność tego miejsca i otoczenia. Oprócz wzbogacenia przestrzeni publicznej, fontanna wpłynęłaby również pozytywnie na wartości użytkowe zbiornika. Napowietrzona woda stałaby się lepszym miejscem do życia ryb, jak również nie byłaby dobrym środowiskiem do rozrostu glonów. Projekt zdobył 27 głosów. 

Ostatnia z propozycji dotyczyła bezpieczeństwa i ochrony życia. Projekt uwzględniał zakup 4 defibrylatorów oraz 12 kompletów ubrań specjalnych dla strażaków OSP z Rydułtów i Radoszowy. Każda jednostka otrzymałaby po 6 kompletów. Celem było ratowanie życia i zdrowia mieszkańców miasta, jak również samych strażaków biorących udział w akcjach ratowniczo- gaśniczych. Defibrylatory zostałyby rozmieszczone w czterech miejscach miasta: przy skrzyżowaniu ulic Radoszowskiej i Obywatelskiej,  skrzyżowaniu ulic Raciborskiej i Św. Jacka , przy ul. Ofiar Terroru w budynek Urzędu Miasta, a także na rynku od strony ul. Bema. Projekt zdobył 237 głosów w wersji elektronicznej i 22 złożone tradycyjną drogą. 

Jak Rydułtowianie głosowali w zeszłym roku? 

W 2020 roku mieszkańcy wybierali spośród 10 projektów. Najwięcej głosów uzyskała koncepcja wybiegu dla psów  ,,Psi Kwadrat”. Pomysł zebrał  443 głos. Koszt realizacji projektu został wyceniony na 52 080 zł. Drugie miejsce zajął projekt dotyczących budowy piłkochwytu, zakładający również modernizację nagłośnienia na Stadionie Miejskim Naprzód w Rydułtowach. Zagłosowało na niego 418 osób, a wartość zadania została oszacowana na 46 880zł.