Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Tryb incognito – co warto o nim wiedzieć?

12.10.2021 11:19 | 0 komentarzy | MK

Każdy z nas codziennie korzysta z przeglądarek internetowych, dzięki którym pobieranie i wyświetlanie stron www jest banalnie proste. Okazuje się jednak, że w ten sposób dane dotyczące naszej aktywności w sieci są zapisywane w historii programu, chyba że włączymy tryb incognito. Daje on możliwość przeglądania witryn internetowych w trybie prywatnym, zapewniając tym samym większą anonimowość. Zatem jak działa tryb incognito i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Tryb incognito – co warto o nim wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tryb incognito – co to jest?

Tryb incognito to opcja, która umożliwia przeglądanie stron internetowych w trybie prywatnym. Co to oznacza w praktyce? W historii przeglądarki na próżno szukać śladów po surfowaniu po konkretnych witrynach, ale to nie wszystko. Tryb incognito zabezpiecza   zapisywane loginy i hasła, a także gwarantuje, że nasze dane będą odpowiednio zabezpieczone i niewrażliwe na próby ich nielegalnego przejęcia. Co oprócz tego? Korzystając z przeglądarki po włączeniu funkcji prywatności można także łatwo zauważyć, że w wyszukiwarce nie zapisują się informacje wpisywane w formularzach oraz pliki cookies. Jest to bardzo przydatna opcja, gdy z jednego urządzenia korzysta kilku użytkowników.

Tryb incognito – kiedy warto włączyć?

Kiedy tryb incognito okazuje się najbardziej przydatny? Warto z niego korzystać w kilku sytuacjach, wśród których należy wymienić pracę na urządzeniu należącym do kogoś innego. Uruchamiając tryb prywatny w przeglądarce możemy być pewni, że nasza działalność będzie anonimowa, a dane optymalnie chronione. Do tego unikamy zapisywania się „ciasteczek”, co z kolei zapobiega wyświetlaniu się targetowanych reklam, które mogłoby zdradzić naszą aktywność w sieci. Tryb incognito daje również pewność, że nie zostaniemy przyłapani na okazjonalnym przeglądaniu stron www niezwiązanych z obowiązkami służbowymi, co zdarza się każdemu. O przełączeniu się na tryb incognito należy pamiętać również w miejscach publicznych – kafejkach, bibliotekach czy hotelach, aby wpisywane hasła, loginy, numer karty czy inne informacje nie zapisały się w historii przeglądania.

Tryb prywatny – w jakich przeglądarkach jest dostępny?

Przeglądanie stron w trybie prywatnym jest możliwe z poziomu wielu popularnych przeglądarek, w tym w Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Microsoft Edge, Opera czy Safari, jednak w każdej z nich trzeba go szukać pod inną nazwą. Przykładowo, tryb prywatny w „Chromie” to po prostu tryb incognito, a żeby go włączyć wystarczy wejść w menu w prawym górnym rogu i kliknąć opcję „nowe okno incognito”. Z kolei aby przeglądać internet anonimowo za pośrednictwem programu od Microsoftu także należy kliknąć w ikonkę trzech pionowych kropek w prawym górnym rogu przeglądarki i wybrać opcję „nowe okno inpravite”.

Materiał zewnętrzny