Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Wacławczyk znów bez zarzutów prokuratorskich. Polowy: opozycja powinna przeprosić wiceprezydenta

08.10.2021 14:16 | 11 komentarzy | ma.w

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zwołał krótką konferencję prasową, żeby poinformować o umorzeniu drugiego już postępowania prokuratorskiego w sprawie rzekomego plagiatu popełnionego przez wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. - Kolejny raz potwierdza się, że większość w radzie miasta nie miała racji - oznajmił włodarz.

Wacławczyk znów bez zarzutów prokuratorskich. Polowy: opozycja powinna przeprosić wiceprezydenta
Konferencję poświęconą sprawie wiceprezydenta Wacławczyka i blefowi przewodniczącego Czernera prowadził Maciej Kozina zastępujący Lucynę Siwek w roli rzecznika prasowego magistratu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Jak stwierdził w swoim zdalnym przekazie włodarz, pod adresem jego pierwszego zastępcy „była budowana olbrzymia narracja pomówień i hejtu”.

Polowy o reakcji Czernera na zaproszenie do debaty

Fakt, że opozycja nie miała racji co do swoich podejrzeń pod adresem D. Wacławczyka, przypomniał prezydentowi Polowemu niedawną sytuację w raciborskiej radzie miasta. Wrócił on do blefu, jaki zarzucił mu przewodniczący rady Marian Czerner, w sprawie obliczeń deficytu w gospodarce odpadami, w kwestii tzw. nieruchomości niezamieszkałych.

- Łatwo jest rzucać w przestrzeni publicznej oskarżenie o blef. Zaprosiłem pana przewodniczącego do debaty, do konfrontacji w obecności dziennikarzy. Odmówił. Tak to właśnie wygląda - skwitował Dariusz Polowy.

- Łatwo jest rzucać tezy i oskarżenia. Na szczęście w konfrontacji z faktami wcześniej czy później takie oskarżenia i pomówienia przegrywają - dodał prezydent.

Obrona dobrego imienia

Polowy nie krył, że na miejscu Dawida Wacławczyka oczekiwałby publicznych przeprosin. - Rozważyłbym nawet dochodzenie na drodze sądowej obrony swego dobrego imienia - podsumował włodarz.

Dariusz Polowy postanowił udostępnić mediom treść postanowienia prokuratorskiego w sprawie D. Wacławczyka.

- Ta sprawa była publicznie omawiana i musi być publicznie rozstrzygnięta, dlatego o niej informuję - wytłumaczył.

Pobierz Postanowienie o umorzeniu śledztwa.pdf (format pdf, rozmiar ~6.29 M)

Nowiny spytały włodarza, czy urząd posiada już szczegółowe wyliczenia strat w gospodarce odpadami, spowodowanych obsługą nieruchomości niezamieszkałych. Marian Czerner powoływał się na ich brak, formułując zarzut blefu ze strony prezydenta.

- Fakt pozostaje faktem, że oskarżenie pod moim adresem padło w przestrzeni publicznej, a gdy zażądałem konfrontacji, to przewodniczący odparł, że bezzasadnym jest rozmawiać o ważnym dla miasta temacie, o gospodarce odpadami. Jednocześnie na ostatniej sesji rada jednogłośnie zdecydowała o podwyższeniu stawki za wywóz śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, dotąd za niskiej i de facto mieszkańcy do tego dopłacali - odpowiedział prezydent.

Zapytaliśmy, czy sam prezydent nie rozważa kroków prawnych wobec często powtarzanych na sesjach zarzutów, że kłamie, formułowanych przez radnych opozycyjnych?

- Dziękuję za sugestię. Rozważę to. Jednak to, co przygotowano dla pana Dawida Wacławczyka różniło się od tego co jest niejednokrotnie formułowane pod adresem - ocenił Polowy.

Byliśmy też ciekawi jak sam Polowy - jako człowiek, kolega z pracy i szef Wacławczyka - odbiera tę sprawę? Ze swoim zastępcą spędza dużo czasu, umie ocenić czy atmosfera podejrzewania go o przestępstwo mogła przeszkadzać mu w pracy?

- Ani przez moment nie zauważyłem, żeby sytuacja ta wpłynęła w sposób demobilizujący na mego zastępcę. Wywiązywał się ze wszystkich obowiązków, poświęcał się nim wyjątkowo. Wykazywał bardzo duże zaangażowanie w pracę. Jak to wszystko przeżywał poza pracą - jego proszę spytać.

Na koniec spytaliśmy, czy Miasto zamierza jeszcze skorzystać z opracowania Dawida Wacławczyka, którego dotyczyło postępowanie prokuratorskie?

- Muzeum wchodzi w nowy okres z nowym dyrektorem (został nim Romuald Turakiewicz-przyp. red.). Co się da wykorzystać z opracowania, aby podnieść atrakcyjność turystyczną miasta, to zostanie wykorzystane. Idea łączenia instytucji - Muzeum z Zamkiem pozostaje otwarta. Myślę, że samorządy znajdą jakieś rozwiązanie do tego, aby mieszkańcy i turyści wykorzystali maksymalnie potencjał, którym dysponujemy w Raciborzu - zakończył Dariusz Polowy.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza