Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie się podzieje Zakrętkowe serce? W urzędzie nie chcą by stało przy placu Długosza

W stowarzyszeniu „W służbie mieszkańcom”, które przed rokiem ustawiło "serce" (pojemnik na zużyte plastikowe nakrętki) w Raciborzu zapanowała konsternacja. Prośba o przedłużenie umowy na umiejscowienie Zakrętkowego serca, które służy zbiórce darowizn dla Hospicjum św. Józefa, spotkało się z odmową magistratu.

Gdzie się podzieje Zakrętkowe serce? W urzędzie nie chcą by stało przy placu Długosza
Andrzej Poznakowski ze stwowarzyszenia "W służbie mieszkańcom i radna miejska Anna Szukalska przy Zakrętkowym Sercu w Raciborzu
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

- W lipcu zwróciłem się do urzędu miasta o kontynuację naszej umowy i czekałem na odpowiedź. Przyszła dopiero w miniony piątek, 30 września. Urząd nie wyraził zgody i wskazał nam przenosiny Zakrętkowego serca do parku Zamkowego. To miejsce mniej eksponowane, poza tym boimy się wybryków wandali i zniszczenia tej konstrukcji - powiedział nam Andrzej Poznakowski ze stowarzyszenia.

Serce zamiast armaty

Negatywne opinie wydały Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik i architekt miejska Ewa Klimaszewska. Odmowę dalszego udostępnienia terenu podpisała szefowa wydziału nieruchomości Małgorzata Rudnicka-Głowińska. Zrobiła to z upoważnienia prezydenta miasta Dariusza Polowego.

Zakrętkowe serce stanęło na skwerze prałata Pieczki kiedy wiceprezydentem i pierwszym zastępcą Dariusza Polowego był w magistracie Michał Fita. W sierpniu 2020 roku obecność konstrukcji w tym miejscu nikomu w urzędzie nie przeszkadzała. Fitę zwolniono z magistratu, zastąpił go Dawid Wacławczyk, który forsuje wdrożenie w centrum i na starówce Parku Kulturowego.

Dziś urząd proponuje ustawienie „serca” w parku, gdzie wcześniej stała armata Ludmiła (trafiła na wylot ulicy Długiej), we wnęce przy alejce parkowej.

Kilkanaście ton nakrętek

Ponadto naczelnik Rudnicka-Głowińska zasugerowała Andrzejowi Poznakowskiemu, by szukał miejsca dla konstrukcji przy którymś z obiektów handlowych w mieście.

Przez rok odkąd „serce” stanęło nieopodal placu Długosza, uzbierano kilkanaście ton nakrętek. Właśnie finalizowane są procedury sprzedaży ich wyspecjalizowanym firmom. Uzyskane pieniądze trafią do Hospicjum św. Józefa w Raciborzu.

A. Poznakowski apeluje do raciborzan o wskazanie nowej lokalizacji dla Zakrętkowego Serca. Powinno stanąć w miejscu łatwo dostępnym, widocznym z daleka. Taka jest idea stawiania tych konstrukcji, żeby znajdowały się przy często uczęszczanych traktach. Ważne by możliwy był dojazd doń samochodu, do którego ładowane są nakrętki. Zdaniem pana Andrzeja w parku Zamkowym wjazd ciężarówki będzie kłopotliwy.

Stowarzyszenie musi zdemontować Zakrętkowe Serce do połowy października.

Komentarz Dariusza Polowego prezydenta Raciborza

Nie rozumiem szumu związanego z tą sprawą. Nie zawarto nowej umowy, gdyż lokalizacja została negatywnie zaopiniowana przez konserwatora zabytków oraz architekta miejskiego. Cała sprawa była procedowana na poziomie odpowiedzialnego wydziału UM, odpowiedzi udzielił naczelnik tego wydziału w ramach swojego upoważnienia. Podobnie jak w wielu sprawach o podobnej wadze. Wskazano również propozycję innej lokalizacji.

Co do lokalizacji warto zauważyć, że to nie jest tak, że ta akcja jest skierowana do przypadkowego przechodnia. Sam z własnego doświadczenia wiem, że takie nakrętki najpierw wielokrotnie gromadziłem w domu, a potem udawałem się w miejsce gdzie można je przekazać na określony cel.

Ludzie

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

Małgorzata Rudnicka - Głowińska

Naczelniczka wydziału gospodarki nieruchomościami UM Racibórz

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~DoLudziezlistwyborczych (46.204. * .132) 05.10.2021 06:58

A czy pan który się zdenerwował, że park to miejsce mniej eksponowane to nie mąż radnej i pełnomocnik wyborczy komitetu Fity? Czy to tylko zbieżność nazwisk ?? https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/delegatury/komisarz-wyborczy-w-bielsku-bialej-iii/komitet-wyborczy-wyborcow-michala-fity-6419#candidates_stat

~PaniDulska (46.204. * .196) 05.10.2021 05:22

Nieżelaźni uwielbiają wchodzić w kompetencje innych osób. Teraz chcą decydować za konserwatora zabytków w kwestiach wyglądu starówki i na siłę chcą w centrum kosza na śmieci. Tego typu instalacje są najczęściej czasowe w miejscach, gdzie dba się o wygląd centrów miast. Niestety w wielu miejscach również dochodzi do głosu wśród władz ta część rozumu, która odpowiada za kicz i wydaje się zgody na stawianie takich potworków to opinia publicystyczna.

~Ludziezlistwyborczych (88.156. * .9) 04.10.2021 22:20

No i trolle swoja robote zawsze robia,ale mieszkancy swoj rozum.maja,na szczescie:)A z ta Klimaszewska Ewa to nie weiedzialem ,ze kandydowala z list Polowego.Ciekawe ile takich jeszcze zostalo zatrudnionych?

~Pokaszpąlec (5.173. * .195) 04.10.2021 22:05

Dać Wac i Waw 50tys oni wam opracuja schemat na ustawienie serca.

~Pytajnik (46.134. * .158) 04.10.2021 21:43

Sprawa jest polityczna. Skoro dzisiaj dwóch niezależnych ekspertów i naczelnik (wybrany przez M.Fitę) są przeciwni tej lokalizacji śmietnika, to można się zapytać: dlaczego rok temu, gdy Fita był u władzy - wydali zgodę. Nacisk polityczny widoczny gołym okiem. Radni i eks chcieli się lansować i tyle

~Racjonalny (107.150. * .93) 04.10.2021 21:25

Zawsze wrzucam nakrętki i jest mi obojętne gdzie z nimi pójdę.

~88Krzysztof (178.175. * .101) 04.10.2021 21:22

Też uważam że przy sklepie lub szkole byłoby lepiej.

Pokaż więcej