Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Dominika Kitel i Mateusz Fiołka złapali lisie kity w Hubertusie na Ostrogu [ZDJĘCIA, LIVE, WIDEO]

25.09.2021 23:11 | 1 komentarz | ma.w

Pierwszy raz na ziemi raciborskiej zorganizowano w ramach Hubertusa podwójną gonitwę, dając amazonkom osobną szansę na złapanie lisa. Na pomysł wpadł Ludwik Gorczyca ze stajni Huzarska Dolina, który już 10. raz zaprosił miłośników koni na łąki Ostroga w Raciborzu.

Dominika Kitel i Mateusz Fiołka złapali lisie kity w Hubertusie na Ostrogu [ZDJĘCIA, LIVE, WIDEO]
Dominika Kitel i Mateusz Fiołka - dwie najważniejsze postaci raciborskiego Hubertusa w 2021 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Impreza Gorczycy zaczęła się mszą świętą odprawioną przez proboszcza z parafii św. Jana Chrzciciela - ks. Jerzego Hetmańczyka. Na polowym nabożeństwie pojawili się goście oficjalni wydarzenia - posłanka Teresa Glenc, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, prezydent Raciborza Dariusz Polowy i wicestarosta raciborski Marek Kurpis.

Przez osiedle i przez rondo

Parada konna przy "Marszu Radeckiego", prowadzona przez mażoretki z zespołu "Flesz" i orkiestrę "Plania", wyruszyła w trasę po osiedlu na Ostrogu. Liczyła kilkadziesiąt uczestników. Większość z nich pokonywała dystans w siodłach, a za nimi jechało kilka bryczek. Na końcu jechali najmłodsi adepci jazdy konnej w zaprzęgu kucyków z hodowli w Głubczycach.

Kolumna jeźdźców wpierw przejechała przez blokowisko i rejon dawnej Ramety, następnie przez "czarny plac" i rondo turbinowe skręciła w Zamkową. Nie zdecydowano się na tradycyjny wjazd na zamkowy dziedziniec, bo trwała tam impreza z food truckami. Konna Kawalkada pojawiła się jeszcze na tzw. niskim Ostrogu i wróciła na ulicę Huzarską.

Tam Ludwik Gorczyca zaprezentował troje swoich podopiecznych ze szkółki jeździeckiej, którą prowadzi w "Huzarskiej Dolinie". Dwoje z nich ćwiczyło przez ostatnie tygodnie woltyżerkę i jechało kłusem na stojąco oraz robiąc "jaskółkę".

Fiołka po trzykroć

Gonitwę za lisem zorganizowano na największej łące przy Huzarskiej. Uciekał z kitą Marko Nawrat, ostatni zwycięzca raciborskiego Hubertusa sprzed pandemii. Łatwo skóry nie sprzedał. Aż trzy razy łapał go Mateusz Fiołka z Brzezia. Gonitwy powtarzano, bo Nawrat spadał z konia przy próbie odebrania mu lisiej kity. Będąca masterem gonitwy Dominika Kitel zdecydowała o jej powtórkach, bo tego chcieli sami jeźdźcy - "lis" i zwycięzca.

Ludwik Gorczyca mówił, że jeźdźcy ścigający "lisa" to kaskaderzy i kobiety biorące udział w gonitwie nie mają szans, by w niej triumfować. Postanowił zatem pójść na całość i nie tylko powierzył rolę mastera nastolatce (Kitel ma 17 lat, uczy się w technikum), ale zdecydował, że odbędzie się dodatkowe ściganie lisa - wyłącznie dla amazonek.

Parkur na 8 przeszkód

Tutaj uciekała Patrycja Krzyżyk z Sudołu. Dopadła ją nie bez trudu Dominika Kitel. Jedna z dziewcząt, w końcowej fazie gonitwy, spadła z konia w trakcie jazdy. Na szczęście upadek nie był groźny.

Część jeździecką kończył konkurs skoków przez przeszkody, w którym wzięło udział kilkoro uczestników. Rywalizowali na dwóch wysokościach przeszkód - dla początkujących i bardziej zaawansowanych.

Przy okazji wydarzenia na Ostrogu spotkaliśmy Józefa Wawrzynka, znanego w powiecie miłośnika koni, mieszkańca Pawłowa. Zwrócił nam uwagę na ważny fakt dla wszystkich "koniorzy", który zarejestrowaliśmy w pliku dźwiękowym:

Józef Wawrzynek o Terenowym Kole Hodowców Koni Racibórz.mp3

Co powiedzieli o swoich wygranych Dominika Kitel i Mateusz Fiołka? Zapraszamy do odsłuchania nagrań audio:

Dominika Kitel Mateusz Fiołka Hubertus 2021 Racibórz
Mówi MATEUSZ FIOŁKA.mp3
Mówi DOMINIKA KITEL.mp3

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm