Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Jak zdobyć rządowe dotacje na remonty powiatowych dróg? Na Zamku głowią się nad tym starostowie z całego Śląska

21.09.2021 16:50 | 3 komentarze | ma.w

To pierwsze posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w Raciborzu. Trwa dwa dni - 21 i 22 września. Gospodarzem jest starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Gośćmi honorowymi - marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i jego zastępca Wojciech Kałuża.

Jak zdobyć rządowe dotacje na remonty powiatowych dróg? Na Zamku głowią się nad tym starostowie z całego Śląska
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Dynamiczny rozwój powiatu raciborskiego został zauważony przez członków Konwentu i stąd wzięła się propozycja organizacji tego posiedzenia na ziemi raciborskiej - tłumaczą w starostwie.

Na spotkanie przybyli starostowie powiatów ziemskich województwa śląskiego oraz prelegenci.

W sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu posiedzenie otworzyli i przywitali gości starosta raciborski Grzegorz Swoboda wraz ze starostą bielskim Andrzejem Płonką, który przewodniczy spotkaniu.

Drogi i szpitale

Tematem wiodącym Konwentu jest funkcjonowanie systemu finansowania dróg w świetle obowiązujących zmian przepisów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prezentację w tym temacie przedstawiła dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Dorota Wójtowicz.

Poruszono również temat aktualnych problemów służby zdrowia. Zebrani zwrócili uwagę na konieczność wypracowania mechanizmów sprawnego zarządzania służbami medycznymi w województwie śląskim. Rekomendowano utworzenie subregionalnych zespołów roboczych. W ich skład wejdą przedstawiciele władz samorządowych oraz marszałek województwa śląskiego.

Problemy niepełnosprawnych

Współpraca samorządów powiatowych z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to temat wystąpienia dyrektora Śląskiego Oddziału PFRON w Katowicach Jana Wrońskiego. Przybliżył on zebranym założenia i sposób realizacji świadczeń w zakresie:

  • Programu „Dostępny samorząd”,
  • centrum informacji i obsługi osób niepełnosprawnych,
  • wyrównywania różnic między regionami
  • rozpatrywania zażaleń i skarg osób niepełnosprawnych.

Powiat podkreśla swoje atuty turystyczne

Przybyli do Raciborza starostowie mieli okazję poznać atrakcje turystyczne powiatu. Zaprezentowano im najnowsze filmy promocyjne o ziemi raciborskiej. Włodarze powiatów zwiedzili sąsiadujący z Zamkiem Piastowskim Browar Zamkowy. Zaplanowano też wizytę w Muzeum Kowalstwa w Bieńkowicach oraz zwiedzanie ruin Zamku w Tworkowie.

W czasie Konwentu odbyło się szkolenie o najnowszych zmianach w przepisach ruchu drogowego. Skierowano je do kierowców samochodów służbowych. Prowadzili je funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Drugi dzień obrad poświęcony będzie dyskusji o sprawach bieżących.