Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Wiceminister Michał Woś wrócił do szkoły i otworzył wystawę, po którą szkoły ustawiają się w długiej kolejce [ZDJĘCIA] [FILM]

20.09.2021 11:05 | 8 komentarzy | żet

- To jest jedna z ciekawszych i chętniej rozchwytywanych w Polsce wystaw przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś otwierając wystawę "Zbrodnie na Polakach 1939-1945" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu w poniedziałek 19 września.

Wiceminister Michał Woś wrócił do szkoły i otworzył wystawę, po którą szkoły ustawiają się w długiej kolejce [ZDJĘCIA] [FILM]
Starosta Grzegorz Swoboda, wiceminister Michał Woś i dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu Marzena Kacprowicz otworzyli wystawę opowiadającą o zbrodniach popełnionych na Polakach w czasie II wojny światowej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Historia w obrazie i słowie

Wystawa to dobra odpowiedź na propagandę o odpowiedzialności Polski za wybuch wojny i zbrodnie popełnione na Żydach - uważa Krystian Łyczek, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

- Historia jest opowiedziana w sposób syntetyczny i bardzo plastyczny, odpowiadający młodzieży. Są teksty, ale są też mapy i bardzo dobrze dobrane zdjęcia - dodaje nauczyciel.

Nauczyciel historii Krystian Łyczek o wystawie.mp3

Refleksja dla młodych

- Ta wystawa krąży po Polsce, jest cała kolejka chętnych, cieszę się, że trafiła też do Raciborza, do I LO - mówi Michał Woś. Absolwent I LO w Raciborzu dodaje, że "najlepiej buduje się na tradycji, najlepiej buduje się na historii" i temu właśnie służy otwarta w ZSO nr 1 wystawa.

- Rzecz, którą warto, aby młodzież zobaczyła. Na pewno będzie służyć refleksją dla młodych ludzi - dodaje Marzena Kacprowicz, dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu.

Korzystając z wystawy, szkoła zamierza przeprowadzić lekcje historii poświęcone losom Polaków w czasie II wojny światowej we wszystkich klasach, niezależnie od aktualnie przerabianego programu.

Inwestycje w szkołę

W poniedziałkowy poranek 19 września szkołę odwiedził również starosta Grzegorz Swoboda. Korzystając z okazji przypomniał o inwestycjach, które Powiat Raciborski realizuje w szkole. Wkrótce, nakładem 750 tys. zł, zostanie wyremontowana aula. Przetarg jest już rozstrzygnięty. Inwestycję zrealizuje Zakład Usługowo-Handlowy Kamil Duda z Kietrza. Całość powinna być gotowa za pół roku.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości