Wtorek, 19 października 2021

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

15 projektów do wyboru. Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim Raciborza

18.09.2021 07:00 | 1 komentarz | żet

W tym roku głosujemy wyłącznie na projekty ogólnomiejskie. Tych jest piętnaście. Wybór nie jest prosty, bo każda ze zgłoszonych inicjatyw jest warta uwagi.

15 projektów do wyboru. Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim Raciborza
Ogłoszenie wyników głosowania zawsze budzi wielkie emocje, szczególnie wśród autorów projektów. Na zdjęciu obecna naczelnik wydziału rozwoju Anna Kobierska-Mróz podczas ogłoszenia wyników w 2019 roku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do kiedy trwa głosowanie?

13 września ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Raciborza. Głosowanie trwa do 26 września.

Zagłosować można elektronicznie (kliknij TUTAJ, aby przejść do formularza głosowania). W trakcie głosowania trzeba podać imię i nazwisko, datę urodzenia, a także numer telefonu, na który zostanie wysłana wiadomość sms z kodem potwierdzającym oddanie głosu (kod trzeba potem wpisać w odpowiednim polu na stronie głosowania).

W głosowaniu elektronicznym pomagają również pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu (oraz jej filii).

Zagłosować można również na papierowej karcie do głosowania. Można ją pobrać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Racibórz po uzyskaniu oświadczenia o miejscu zamieszkania i podaniu daty urodzenia.

Kto może głosować?

W głosowaniu mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Raciborza. W przypadku osób niepełnoletnich poniżej 13. roku życia na karcie do głosowania podpisuje się rodzic/opiekun prawny, który zaznacza, że głosuje w imieniu osoby małoletniej. Osoby niepełnoletnie między 13. a 18. rokiem życia mogą samodzielnie oddać swój głos na karcie do głosowania, przy czym wymagana jest wówczas zgoda rodzica/opiekuna prawnego.

Kiedy ogłoszą zwycięzców?

Po zakończeniu głosowania nastąpi analiza i publikacja wyników głosowania. Te zostaną ogłoszone 15 października 2021 r. Na kolejności realizacji projektów ogólnomiejskich zaważy suma głosów uzyskanych podczas głosowania (aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski, która opiewa na 1,5 mln zł).

Warunkiem niezbędnym do realizacji projektu jest uzyskanie przezeń co najmniej 100 głosów.

Oto projekty, na które można zagłosować

1. W RODZINIE JEST MOC

Kwota: 11 tys. zł

Opis: Projekt zakłada organizację warsztatów oraz zajęć dla rodziców i dzieci, wzmacniających więzi rodzinne.

2. EKOLOGICZNY OGRÓD ZABAW „LEŚNE LUDKI” PRZEDSZKOLE NR 23

Kwota: 255 tys. zł

Opis: Ogród przy przedszkolu nr 23 zostanie wzbogacony o nowe nasadzenia i drewniane urządzenia zabawowe. Do południa będą mogły z niego korzystać przedszkolaki, a po południu będzie on ogólnodostępny.

3. TOR ZABAW DLA DZIECI NA TERENIE GRODU ŚREDNIOWIECZNEGO W ABM

Kwota: 180 tys. zł

Opis:  Tor przeszkód, „ścieżka małego wojownika", huśtawki na linach - to tylko część atrakcji średniowiecznego toru gier i zabaw, który może powstać przy grodzie w sąsiedztwie Arboretum Bramy Morawskiej.

4. ATRAKCYJNY, NOWOCZESNY I BEZPIECZNY PLAC ZABAW DLA DZIECI PRZY SP4

Kwota: 160 tys. zł

Opis: Plac zabaw będzie służył dzieciom uczęszczającym do szkoły, jak również zostanie udostępniony pozostałym mieszkańcom.

5. PODNIESIENIE WALORÓW TURYSTYCZNYCH MINI-ZOO W ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ

Kwota: 1,365 mln zł

Opis: Projekt zakłada rewitalizację mini-zoo oraz zakup większej liczby zwierząt, m.in. kaczek ozdobnych, białych pawi i kóz anglonubijskich.

6. TARASOLE NA SŁONECZNYM PLACU ZABAW W PRZEDSZKOLU NR 11

Kwota: 150 tys. zł

Opis: Projekt zakłada budowę trzech tarasoli, które zacienią część placu zabaw oraz przedszkola, dzięki czemu dzieci będą mogły z niego bezpiecznie korzystać również w bardzo słoneczne dni.

7. ZIELONE PŁUCA OSTROGA Z TĘŻNIĄ SOLANKOWĄ

Kwota: 1 mln zł

Opis:  Celem jest stworzenie nowego małego parku miejskiego z tężnią solankową na nieruchomości u zbiegu ulic Książęcej i Królewskiej w Raciborzu.

8. AKTYWNI I BEZPIECZNI

Kwota: 800 tys. zł

Opis: Ochotnicze Straże Pożarne i Ludowe Kluby Sportowe łączą starania, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i zachęcić ich do aktywnego stylu życia, opartego na uprawianiu sportu. Projekt zakłada modernizację obiektów OSP i LKS oraz doposażenie ich w potrzebny sprzęt.

9. CZYTAM, SŁUCHAM, GRAM - BIBLIOTEKA 2022

Kwota: 64,6 tys. zł

Opis: Projekt zakłada zakup dostępu do ebooków na platformie Legimi, audiobooków, a także organizację mini koncertów oraz warsztatów w bibliotece.

10. ODTWORZENIE PRZEDWOJENNEGO ZDROJU ULICZNEGO NA RACIBORSKIM RYNKU

Kwota: 152,65 tys. zł

Opis: Na raciborskim rynku znów może stanąć zdrój wodny, w miejscu skąd jeszcze sto lat temu raciborzanie czerpali wodę. Tym razem jednak zasilany będzie ze współczesnych raciborskich wodociągów.

11. REWITALIZACJA TERENU ZIELONEGO I MIEJSCA INTEGRACJI MIESZKAŃCÓW

Kwota: 224 tys. zł

Opis: Projekt zakłada rewitalizację terenu położonego przy ul. Głubczyckiej w Raciborzu, tak aby stał się on cichym i przyjaznym miejscem dla mieszkańców.

12. REMONT DROGI DOJAZDOWEJ DO ROD "WIDOK" NR DZIAŁKI 180/64

Kwota: 200 tys. zł

Opis: Realizacja projektu zakłada remont drogi przebiegającej przez ROD Widok w kierunku Arboretum Bramy Morawskiej.

13. REMONT DROGI DOJAZDOWEJ DO ROD POMIĘDZY KOLONIAMI ŻELBET A RELAKS

Kwota: 200 tys. zł

Opis: Zadanie polega na utwardzeniu nawierzchni przy Rodzinnych Ogródkach Działkowych na ul. Brzeskiej pomiędzy koloniami dwóch ogrodów "Żelbet" i "Relaks".

14. PODWÓRKO NA BOSACZU

Kwota: 200 tys. zł

Opis: Zagospodarowanie terenu za budynkami przy ul. Bosackiej 8-18 ma zostać przeprowadzone w duchu idei ogrodu jordanowskiego. Zakłada podstawowy, zachowawczy remont istniejących, wartościowych elementów podwórka, czyli górek, murków, ścian i piaskownic tworzących naturalny, kreatywny plac zabaw a także montaż nowego placu zabaw, bezpośrednio na trawie.

15. RADOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PEŁNOSPRAWNYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA PŁONI

Kwota: 170 tys. zł

Opis: Projekt zakłada zakup elementów zabawowych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych na plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (ul. Sudecka 3).


Kompletny opis projektów dopuszczonych do głosowania znajduje się TUTAJ.