Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Prezydent Kieca naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Część radnych chce, by to sprawdzono

17.09.2021 07:15 | 4 komentarze | juk

Komisja rewizyjna wodzisławskiej rady chce, by prezydent Mieczysław Kieca stanął przed rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych. Chodzi o wynajem komercyjnego lokalu dla powołanego w zeszły roku Centrum Usług Wspólnych.

Prezydent Kieca naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Część radnych chce, by to sprawdzono
"Zespół kontrolny zaleca skierowanie sprawy do właściwego rzecznika dyscypliny finansów publicznych celem zbadania, czy doszło do naruszeń" czytamy w końcowych wnioskach zespołu kontrolnego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Utworzenie Centrum Usług Wspólnych (CUW) w Wodzisławiu Śl. od początku budziło wiele kontrowersji. Szczególnie w kwestii jego lokalizacji. Za sprawą komisji rewizyjnej wodzisławskiej rady wracamy do tematu, który opisywaliśmy na łamach portalu Nowiny.pl na początku grudnia zeszłego roku w artykule pn. Ćwierć miliona złotych za wojenkę między prezydentem a radnymi. Mimo upływu czasu emocje jednak nie opadły.

Zmiana lokalizacji

Przypomnijmy, że siedziba Centrum miała się początkowo mieścić w jednym z miejskich lokali przy ul. Kubsza. Wcześniej jednak miasto chciało wykonać remont i dostosować pomieszczenia do potrzeb przyszłej jednostki. W efekcie prezydent chciał zabezpieczyć w budżecie miasta na ten cel 50 tys. zł. Radni jednak nie poparli tej propozycji, a pieniądze przeznaczyli na inne zadania. Chcieli w ten sposób zmobilizować prezydenta do zaangażowania pieniędzy z wolnych środków.

Podczas listopadowej sesji kierownik referatu ewidencji podatków w wodzisławskim magistracie Grzegorz Wodecki ku zdziwieniu radnych poinformował, że CUW będzie miał swoją siedzibę nie przy ul. Kubsza, a przy ul. św. Jana, konkretnie w budynku Odra Office. Przekazał, że nowa jednostka zajmie powierzchnie około 260 m2 na II piętrze. Roczne koszty wynajmu osiągną nieco ponad 87 tys. zł. Miasto umowę z właścicielem pomieszczeń podpisało na 3 lata. - Z uwagi na przesunięcie przez radnych środków zarezerwowanych na remont pierwszego lokalu na inne zadanie, to nie pozostało mi nic innego jak podjęcie decyzji o komercyjnym wynajęciu pomieszczeń - tłumaczył wówczas prezydent Mieczysław Kieca.

Wnioski zespołu kontrolnego

Zmiana lokalizacji a przede wszystkim koszty wynajmu pomieszczeń dla Centrum, nie spodobały się radnym. W świetle podpisanej umowy nie mieli jednak większego pola manewru. Nie mniej komisja rewizyjna wszczęła kontrolę dotyczącą okoliczności zawarcia umowy na najem pomieszczeń przy ul. św. Jana z przeznaczeniem na CUW. W trakcie sierpniowej sesji zostały przedstawione jej wyniki.

Zespół kontrolny, w którego skład weszli radni: Adrian Jędryka, Krystyna Warcok, Roman Kapciak, Eugeniusz Chłapek, Mariusz Blazy i Grażyna Pietyra analizował sprawę od 1 lutego do 31 maja. W dokumencie zapisano, że w czasie prac nad uchwałą powołującą Centrum prezydent zapewniał radnych, że CUW przy ul. Kubsza będzie miał do dyspozycji około 200 m2. Ostatecznie okazało się, że miał jednak 143 m2. W toku analizowania sprawy radni ustalili, że dla sprawnego działania jednostki wymagana powierzchnia powinna mieć od 250 do 350 m2. W efekcie jak zapisano we wnioskach "miasto nie dysponowało w budynku przy ul. Kubsza wolną powierzchnią wystarczającą do utworzenia CUW-u, a informacje przekazywane radnym nie miały pokrycia w rzeczywistości".

Ludzie:

Eugeniusz Chłapek

Eugeniusz Chłapek

Radny Miasta Wodzisławia Śl.

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.