Niedziela, 24 października 2021

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Odblaskami chcą zadbać o bezpieczeństwo seniorów

16.09.2021 07:00 | 3 komentarze | juk

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, tymczasem mający na sobie elementy odblaskowe - nawet z odległości 150 metrów. Powiat wodzisławski po raz kolejny chce odblaskami poprawić bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

Odblaskami chcą zadbać o bezpieczeństwo seniorów
Starostwo wodzisławskie stara się o środki zewnętrzne na kontynuację akcji, której celem była poprawa bezpieczeństwa osób starszych na drogach. (fot. ilustracyjne/ KPP w Wodzisławiu Śl.)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku roku samorząd powiatu wodzisławskiego zdecydował się na organizacje pilotażowej akcji, której celem była poprawa bezpieczeństwa osób starszych na drogach. Przedsięwzięcie pn. "Bez odblasku po zmroku - ani kroku. Seniorze bądź widoczny na drodze!" prawdopodobnie będzie miało swoją kontynuację. Starostwo stara się o środki zewnętrzne na ten cel. Temat omawiano podczas jednego z ostatnich posiedzeń zarządu.

Poprawa bezpieczeństwa osób starszych

W trakcie spotkania naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Józef Szymaniec przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o dofinansowanie, zawarcie umowy i realizację kampanii "Bez odblasku po zmroku - ani kroku. Seniorze bądź widoczny na drodze!" w ramach dotacji Fundacji TAURON. - W związku z planowanym przedsięwzięciem z zakresu promocji powiatu wodzisławskiego oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, poszukiwane były możliwości aplikowania o środki zewnętrzne. Próba pozyskania środków na ten cel z Fundacji PZU nie powiodła się, jednak okazało się, iż z wnioskiem o dofinansowanie na realizację kampanii można wystąpić do Fundacji TAURON - mówił naczelnik Szymaniec. Dodał, że wartość całkowita projektu to 28 tys. zł, z czego planowana wnioskowana kwota dofinansowania to 23 tys. zł, brakujące 5 tys. zł ma pochodzić z budżetu powiatu.

Wątpliwości skarbnika

Skarbnik powiatu Mariusz Rakowski wyraził wątpliwość, czy organizacja akcji jest zasadna, gdyż nie jest to zadanie obligatoryjne dla samorządu. Pan naczelnik przyznał, że wydział nie ma zabezpieczonych środków finansowych na ten cel, jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiele imprez, które zwykle były organizowane, nie miały miejsca w tym roku z przyczyn pandemicznym w tym np. Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, to możliwe są pewne przesunięcia środków. - Aktywność skierowana na poprawę bezpieczeństwa osób starszych jest kwestią istotną, zwłaszcza że inne gminy powiatu popierały tę inicjatywę, a akcja pilotażowa przeprowadzona w tym kierunku spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem społecznym - argumentował Józef Szymaniec.

Decyzja zarządu

Podobnego zdania byli członkowie zarządu, w tym m.in. Krystyna Kuczera. Zwróciła uwagę, że jeszcze w lipcu zakładano możliwość organizacji Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych, ale mając na uwadze zagrożenie zwiększenia zachorowalności na Covid-19 i większą podatność na to zakażenie osób niepełnosprawnych, zdecydowano o rezygnacji z tego wydarzenia. - Zatem tak trzeba ukierunkować działania i finanse, aby mimo niemożności organizacji jakiś większych imprez, można było w jakiś sposób promować nasz powiat - mówiła Krystyna Kuczera popierając realizację kampanii "Bez odblasku po zmroku - ani kroku. Seniorze bądź widoczny na drodze!".

Ostatecznie zarząd powiatu jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o dofinansowanie, zawarcie umowy i realizację projektu - kampanii informacyjno-edukacyjnej "Bez odblasku po zmroku - ani kroku. Seniorze bądź widoczny na drodze!" w ramach dotacji Fundacji TAURON.