Czwartek, 23 września 2021

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

W Pszowie przybliżają postać Generała Nila. Są banery, ulotki i plakaty

15.09.2021 00:01 | 3 komentarze | ska

Promotorzy historii patriotycznej z Pszowa po udanej akcji upamiętniającej rotmistrza Witolda Pileckiego postanowili przybliżyć mieszkańcom postać kolejnego żołnierza niezłomnego – Augusta Emila Fieldorfa. Akcja wiąże się z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W Pszowie przybliżają postać Generała Nila. Są banery, ulotki i plakaty
Młodzi harcerze z Pszowa zaangażowali się w akcję przybliżającą postacie polskiego podziemia antykomunistycznego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Pszowie przybliżają postać Generała Nila. Są banery, ulotki i plakaty

- W ramach 82 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej chcę wraz z zaangażowanymi w tą akcję osobami przypomnieć postać kolejnego z wielkich polskich bohaterów. August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil” to bohater trzech wojen, generał Wojska Polskiego, dowódca Kedywu oraz organizator organizacji "Niepodległość". Skazany w pokazowym procesie oraz zamordowany przez komunistyczną władzę ludową - informuje Mateusz Kołek, jeden z inicjatorów akcji w Pszowie.

Generał na plakatach i ulotkach

Organizatorzy o pomoc w przygotowaniu projektu poprosili burmistrza miasta Pszów Czesława Krzystałę, który skierował ich do dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Marka Hawla. - Ten dał do naszej dyspozycji profesjonalnego grafika, który miał wykonać rozpisany oraz rozrysowany przeze mnie projekt z krótkim opisem działań generała, mający na celu zainteresować czytelnika jego osobą. Pani Michalina Sulska bardzo dobrze wywiązała się z powierzonego jej zadania i ze wspólnie wprowadzonymi drobnymi poprawkami wykonała projekt plakatu, baneru oraz ulotek. Druk materiałów udało się opłacić, bo po raz kolejny znaleźli się ludzie, którzy chętnie dołożyli swoją cegiełkę do zbiórki - dodaje Mateusz Kołek.

Przejazd grupy rekonstrukcyjnej

W akcję zaangażowali się harcerze ze Szczepu Smoki Pszów, 5 Wodzisławskiej Drużyny Harcerzy im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, ZHP Hufiec Rydułtowy oraz ZHP Hufiec Rybnik. Dwa banery zawisły na osiedlu Tadeusza Kościuszki oraz jeden przy Zespole Szkół Technicznych imienia Witolda Pileckiego w Wodzisławiu Śląskim. Już po raz drugi wiersz upamiętniający bohatera stworzył na tę okazję mieszkaniec Pszowa Edward Surma. Akcję 10 września rozpoczął przejazd członków grupy rekonstrukcyjno - militarnej Ranger Survival Club , która zatrzymała się na rydułtowskim rynku, później wraz z harcerzami zachęcała do przeczytania informacji o generale na rynku w Pszowie, a swój przejazd zakończyła na osiedlu Tadeusza Kościuszki.