Czwartek, 23 września 2021

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Dom a internet – jakie sieci rodzaje warto rozważyć?

13.09.2021 10:06 | 0 komentarzy | MK

Wybierając internet do domu, zazwyczaj nie analizujemy różnych typów sieci. Tymczasem warto pamiętać, że internet nie jest technologią, którą można sprowadzić do prostej formuły transferu sieci. Istnieją różne metody zapewniania dostępu do www – która z opcji jest najlepsza?

Dom a internet – jakie sieci rodzaje warto rozważyć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niewątpliwie najbardziej popularnym wariantem jest oczywiście internet stacjonarny. Założenie w jego przypadku jest proste i nieskomplikowane. Provider zapewniający dostęp do internetu dysponuje rozprowadzoną infrastrukturą, na którą składa się sieć okablowania pomiędzy lokalem docelowym a centralą, która z kolei łączy się z jeszcze innymi punktami. W ten sposób powstaje globalna sieć umożliwiająca pełen kontakt online.

Jak działa to w przypadku internetu dla domu lub mieszkania? Klient otrzymuje od firmy urządzenie do odbioru – modem, który należy podłączyć do komputera. Oczywiście może on służyć również jako router Wi-Fi czy być po prostu centralą, która służy do rozprowadzenia sygnału po poszczególnych pomieszczeniach. W ten sposób działa standardowy internet stacjonarny oraz sieć światłowodowa, która charakteryzuje się nadzwyczaj cienkim przewodem, co wpływa korzystnie na estetykę wykończenia wnętrza. Internet przez kabel to oczywiście bardzo dobra prędkość i stabilność łącza – stąd jego niekwestionowana popularność.

Internet LTE dla domu

Rozważając różne opcje internetu, można również wziąć pod uwagę sieć mobilną. Nie ogranicza się już ona do małych pakietów, ale często jest nawet nielimitowana, przez co praktycznie konkuruje z typowym łączem kablowym. Użytkownik dysponuje wtedy urządzeniem do rozprowadzania sygnału – np. w formie Wi-Fi – w pomieszczeniu. Aby uruchomić internet, niezbędna jest karta SIM dostarczana przez operatora. Daje to niewątpliwie duże poczucie swobody i świetnie sprawdzi się np. jako rozwiązanie alternatywne. Trzeba mieć jednak świadomość, że taki internet ma również ograniczenia – to np. możliwa niestabilność łącza np. na terenach wiejskich.

Internet radiowy do domu

Internet drogą radiową to dość rzadka opcja – oferty można sprawdzić np. na https://panwybierak.pl/oferty/internet-radiowy/48. Nie jest to zbyt częste rozwiązanie ze względu na specyfikę technologii. Dość powszechnie można było je za to spotkać na przykład 2 dekady temu na dużych blokowiskach, gdzie internet doprowadzano na przykład do centralki na dachu budynku, a klienci mogli łączyć się z nią Zły sposób radiowy.

Internet satelitarny do domu

Kolejnym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest internet z satelity. Jego przypadku o rosnącej popularności decydują między innymi inwestycje amerykańskich wizjonerów rynku technologicznego. Wykorzystując na orbicie okołoziemskiej, są w stanie zapewnić dostęp do sieci praktycznie w każdym miejscu globu. Trzeba mieć jednak świadomość, że internet jest drogi zarówno pod względem miesięcznego abonamentu, jak i kosztów samej instalacji zestawu startowego.

Materiał zewnętrzny