Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

60 minut o śmieciach. Polowy żongluje terminami debaty z Czernerem

09.09.2021 09:19 | 7 komentarzy | ma.w

Prezydent Polowy, który chce odpowiedzieć Marianowi Czernerowi na jego uwagę o blefie na temat deficytu w gospodarce odpadami, przekazał szefowi rady propozycje terminów debaty o śmieciach. W „ofercie” jest 6 terminów, głównie popołudniowych, ale także dwa wieczorne.

60 minut o śmieciach. Polowy żongluje terminami debaty z Czernerem
Dariusz Polowy wie, gdzie i kiedy chce się spotkać z Marianem Czernerem na debacie o śmieciach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pismo prezydenta wyszło z jego gabinetu 6 września. Włodarz mógłby się spotkać z przewodniczącym najprędzej już 15 września, a najpóźniej - 21.

- Proponuję, aby spotkanie trwało 60 minut i odbyło się w Urzędzie Miasta w Raciborzu - napisał do Mariana Czernera prezydent Polowy.

Dyskusja między politykami konkurencyjnych obozów ma dotyczyć gospodarki odpadami.

- Na fakty i liczby w obecności dziennikarzy i kamer - zaznaczył D. Polowy.

Wcześniej - na swojej posesyjnej konferencji prasowej - prezydent Raciborza sugerował, że przewodniczący rady może zabrać na debatę z nim „swojego szefa Michała Fitę”. Fita to były wiceprezydent Raciborza, zwolniony przez Polowego w ubiegłym roku.

Opozycja nie ma powodu do obaw

Przewodniczący Rady Miasta i członek klubu radnych "Niezależnych Michała Fity" Marian Czerner uważa, że Dariusz Polowy posługuje się w dyskusji z radą danymi, które nie znajdują pokrycia w dokumentach urzędowych. Wtóruje mu radny i były prezydent Mirosław Lenk. Dla obu informacje podawane przez prezydenta to jedynie „analityka” i szacunki. Opozycja uważa, że póki system finansowania gospodarki odpadami się spina, to Miasto nie ma się czym martwić. Od roku większość w radzie nie daje się przekonać prezydentowi, że należy wyłączyć z systemu miejskiego nieruchomości niezamieszkałe (D. Polowy skupia się w tej grupie na marketach i firmach) i zaoszczędzić mieszkańcom wydatków na dopłacanie do wywozu stamtąd śmieci. 

Polowy wieszczy śmieciową podwyżkę

Prezydent Dariusz Polowy twierdzi, że Miastu nie starczy pieniędzy na opłacenie do końca roku wywozu śmieci z Raciborza. Wskazuje, że to wina opornych jego propozycjom radnych. Wedle wyliczeń urzędników potrzebne będzie dołożenie do systemu ok. miliona złotych. Po te pieniądze trzeba będzie sięgnąć do kieszeni podatników poprzez podniesienie opłaty śmieciowej. Co miesiąc prezydent podaje kwoty deficytu. Gdy ta zbliżała się do pół miliona Polowy wręczył na sesji Czernerowi symboliczny "czek" na kwotę koniecznej jego zdaniem dopłaty. W projekcie uchwały przedłożonej radzie w sierpniu prezydent wskazał, że deficyt w miejskiej gospodarce śmieciowej wynosi już ponad 800 tys. zł.

Pobierz Zaproszenie+dla+Przewodniczącego.pdf (format pdf, rozmiar ~322.76 k)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Marian Czerner

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.