Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dożynki w Bieńkowicach - bez fajeru, ale z imponującą koroną dożynkową i pięknie zdobionym chlebem [ZDJĘCIA] [FILM]

O tym jak powstaje korona dożynkowa opowiedziała nam bieńkowiczanka Dorota Huptas. Dożynkowy chleb to wyrób miejscowych piekarzy - Anety i Adama Wyleżołów. Uroczystą mszę świętą z wprowadzeniem do kościoła korony oraz chleba odprawiono 5 września.

Dożynki w Bieńkowicach - bez fajeru, ale z imponującą koroną dożynkową i pięknie zdobionym chlebem [ZDJĘCIA] [FILM]

Dorota Huptas myśli o dożynkach zanim pomyślą o nich sami rolnicy. Gdy zboże jest jeszcze zielone, pani Dorota wychodzi na spacer po okolicznych polach, aby zebrać najpiękniejsze kłosy zbóż. - Potem trzeba je wysuszyć na słońcu. Zboża nie można po prostu zostawić, bo ptaki zaraz się do niego dobiorą. Trzeba pilnować, nakrywać firankami, obracać - mówi pani Dorota.

Gdy zboże jest już wysuszone, można z niego upleść koronę. To skomplikowana czynność, w której panią Dorotę wspomaga jej 85-letnia mama Felicja Masulik. Kiedyś to pani Felicja była "szefową od korony" w Bieńkowicach - powiedziały nam mieszkanki sołectwa. W pracach uczestniczy jeszcze kilka gospodyń.

Całość opiera  się na stelażu, który kilka lat temu wykonał miejscowy kowal - Robert Socha. Poprzednie korony były niższe, miały też miej ramion. Korony wykonywane na stelażu Roberta Sochy są wyższe i wieloramienne, co jednak wiążę się z większym nakładem pracy gospodyń.

Bieńkowiczanki z koroną dożynkową. Z przodu stoją Dorota Huptas i Maria Galda, za nimi: Maria Zeman, Grażyna Cwik, Maria Utrata i Krystyna Galda. W tym roku korona została zapleciona z trzech gatunków zbóż: pszenżyta, owsa oraz pszenicy.

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bieńkowicach Barbara Popela i sołtys Roman Herber to starostowie tegorocznych dożynek. Choć tym razem sołectwo odstąpiło od organizacji festynu, nie zapomniano o tradycyjnym dożynkowym chlebie i wspomnianej już koronie. Dożynkowy chleb to wyrób miejscowej piekarni, którą prowadzą Aneta i Adam Wyleżołowie.

Członkini rady sołeckiej Bieńkowic oraz sekretarz KGW Bieńkowice Krystyna Galda z sołtysem Romanem Herberem. Pani Krystyna ma na sobie letni wariant stroju KGW, nawiązujący do tradycji ludowej. - Mamy też tradycyjne śląskie stroje, ale nie nosimy ich w taką pogodę, bo one są ciężkie, ciepłe, czułybyśmy się w nich niekomfortowo - mówi Krystyna Galda.

Maria Cwik i Ania Herber uczestniczyły w pieczeniu i sprzedaży dożynkowego kołocza (razem z Sylwią Witeczek, Grażyną Cwik i Barbarą Popela).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].