środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Pożyczka na 155 tysięcy zł dla szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu. Na co pójdą pieniądze?

04.08.2021 18:16 | 2 komentarze | AgaKa

Pieniądze pomogą w przeprowadzeniu niezbędnych prac termomodernizacyjnych ograniczających straty ciepła oraz podnoszących sprawność instalacji centralnego ogrzewania w budynkach PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, w których prowadzona jest działalność medyczna oraz wspomagająca o charakterze administracyjno-technicznym.

Pożyczka na 155 tysięcy zł dla szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu. Na co pójdą pieniądze?
Dzięki przeprowadzonym remontom spadnie zużycie energii cieplnej i obniży się koszt eksploatacji budynków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Środki te zostaną wykorzystane na realizację projektu poprawy efektywności energetycznej poprzez wymianę zewnętrznej sieci ciepłowniczej, sieci c.w.u. wraz z węzłami cieplnymi i regulatorami pogodowymi oraz termomodernizacja budynków PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2021.

– Dotrzymujemy danego słowa. Jako Powiat zobowiązaliśmy się do sfinansowania wkładu własnego w projekcie i tak właśnie robimy – motywuje decyzję zarządu powiatu starosta Leszek Bizoń.

Prace obejmą m.in. :

 • docieplenie przegród budowlanych (stropodachy, ściany zewnętrzne, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej),
 • montaż układów pomiarowych i automatyki pogodowej z zaworami regulacyjnymi na przyłączu sieci co.
 • w obu lokalizacjach prowadzona będzie modernizacja zewnętrznej sieci c.o. i c.w.u. (ciepła woda użytkowa) przez wymianę rurociągów i ich izolacji oraz modernizacja pomieszczeń węzłów cieplnych wraz z wymianą wymienników ciepła z armaturą i układem regulacji.

Obiekty w Rydułtowach zyskają także na modernizacji kotłowni rezerwowej (wymiana technologii parowej na wodną). Efektem działań będzie spadek zużycia energii cieplnej i obniżenie kosztów eksploatacji budynków.

Inwestycją objęte są obiekty:

 • Oddziału Pediatrycznego,
 • laboratorium analitycznego,
 • Pogotowia Ratunkowego,
 • byłej administracji,
 • warsztatu oraz archiwum Szpitala w Rydułtowach

A także budynki:

 • administracji,
 • byłego Oddziału Neurologii,
 • dawnego klubu opieki nad dziećmi oraz byłej interny I w Szpitalu w Wodzisławiu Śl.

Finanse szpitali

W październiku zeszłego roku prezentowaliśmy na łamach portalu Nowiny.pl i Nowin Wodzisławskich obszerny raport dotyczący placówek w Wodzisławiu i Rydułtowach. Całość można przeczytać tutaj:

Wiadomo ilu szpital leczył pacjentów i ilu ma pracowników

Wśród danych, które zaprezentowaliśmy był też stan finansowy szpitali za rok 2019 (za 2020 będzie dopiero przygotowany):

Przychody ogółem w PPZOZ-u w minionym roku wyniosły nieco ponad 102,4 mln zł i były wyższe w stosunku do przychodów w roku 2018 o 6,5 mln zł. Koszty ogółem wyniosły z kolei około 106 mln zł i także były wyższe w stosunku do 2018 r. o 7,6 mln zł. Rok 2019 lecznica zamknęła nieco ponad 3,6 mln zł na minusie. W 2018 r. było to 2,6 mln zł. Zobowiązania ogółem na koniec minionego roku wyniosły 48,6 mln zł, gdzie na koniec 2018 r. wynosiły one nieco ponad 46,6 mln zł.

Powiat umorzył szpitalowi prawie milion złotych pożyczki

Z kolei w kwietniu tego roku pisaliśmy o tym, że Zarząd Powiatu Wodzisławskiego zdecydował o umorzeniu Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śl. dwóch pożyczek na łączną kwotę 830 tys. zł. Do przeczytania tutaj:

Powiat umorzył szpitalowi prawie milion złotych pożyczki

Pierwsza pożyczka została udzielona w 2017 r. na kwotę 5 mln zł. Do spłaty lecznicy pozostało około 540 tys. zł. Z kolei druga - została zaciągnięta w 2018 r. na kwotę 300 tys. zł, gdzie szpitalowi udało się spłacić zaledwie 10 tys. zł.

Zobacz także:

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski