środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Dojdzie do przebudowy ul. Czarnieckiego w Wodzisławiu Śl.? Powiat zamierza starać się o rządowe dofinansowanie

04.08.2021 07:00 | 5 komentarzy | juk

- Jeżeli wszystko się uda, już w przyszłym roku wystartuje bardzo duża inwestycja na terenie dzielnicy Wilchwy - zapowiada z radością wodzisławski radny Mariusz Blazy.

Dojdzie do przebudowy ul. Czarnieckiego w Wodzisławiu Śl.? Powiat zamierza starać się o rządowe dofinansowanie
Ul. Czarneckiego w Wodzisławiu Śl. położona jest w dzielnicy Wilchwy i stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych. Jej stan techniczny odbiega jednak od poprawnego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziura obok dziury, nierówności i spękania. Każdy, kto choć raz podróżował ul. Czarnieckiego w Wodzisławiu Śl. wie, w jak złym stanie technicznym znajduje się ta droga. W trakcie ostatniej sesji wodzisławskiej rady podjęta została uchwała intencyjna w sprawie jej przebudowy

Propozycja radnego

Inicjatorem podjęcia przez radę owej uchwały był radny Mariusz Blazy. Zwrócił on uwagę, że ul. Czarnieckiego, którą administruje powiat wodzisławski, położona jest w dzielnicy Wilchwy i stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych. - Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. posiada aktualną dokumentację projektowo-techniczną. Termin pozwolenia na budowę mija w listopadzie 2023 r., a wartość kosztorysowa inwestycji wynosi około 13,1 mln zł - mówił.

Radny Blazy wyjaśnił, że w związku z możliwością aplikowania przez powiat do Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych i możliwości uzyskania dofinansowania na poziomie 50% wartości inwestycji, rada miejska powinna wyrazić gotowość dofinansowania inwestycji. Zaproponował, aby partycypowania w kosztach remontu wynosiło 25% wartości kosztorysowej przedsięwzięcia.

Rada złożenie wniosku aplikacyjnego w przedmiotowej inwestycji uznaje za zasadne i pilne z punktu widzenia finansów publicznych i interesu społecznego - brzmi fragment stanowiska wodzisławskiej rady.

Rada wyraziła gotowość

Zaproponowany przez Mariusza Blazego projekt uchwały poparło 12 radnych. W stanowisku zapisano, że "Rada Miejska Wodzisławia Śl. wyraża gotowość i wolę dofinansowania inwestycji pn. Przebudowa drogi powiatowej nr 5020S ul. Czarnieckiego w Wodzisławiu Śl.". Podkreślono również, że "mając na uwadze upływający czas pozwolenia na budowę, jak również brak gwarancji co do przyszłości Funduszu Dróg Samorządowych, rada złożenie wniosku aplikacyjnego w przedmiotowej inwestycji uznaje za zasadne i pilne z punktu widzenia finansów publicznych i interesu społecznego".

Powiat zgłosi remont drogi

- Okazuje się, że nasze działania przyniosły wymierny efekt - komentuje radny Blazy. Dodaje, że starosta Leszek Bizoń ma zamiar zgłosić remont ul. Czarnieckiego do Funduszu Dróg Samorządowych. - Jeżeli wszystko się uda, już w przyszłym roku wystartuje bardzo duża inwestycja na terenie dzielnicy Wilchwy - mówi z radością pan radny.

Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa potwierdza doniesienia Mariusza Blazego. - Obecnie trwają konsultacje i uzgodnienia z miastem Wodzisław Śl. dotyczące terminów oraz sposobu finansowania inwestycji. Więcej na temat inwestycji będzie możliwe dopiero po ich zakończeniu, a finalnie po rozstrzygnięciu naboru wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - przekazuje nam Raczkowski.