Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Czy budżet Raciborza straci na Polskim Ładzie ponad 14 mln zł?

04.08.2021 07:18 | 18 komentarzy | ma.w

Takie wyliczenia można znaleźć na stronie Związku Miast Polskich, gdzie padają pod adresem rządu Mateusza Morawieckiego oskarżenia o stwarzanie gminom problemów budżetowych. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy uspokaja, że to zagrywka polityczna, a pieniądze nie przepadną, tylko zostaną w kieszeni podatników - raciborzan.

Czy budżet Raciborza straci na Polskim Ładzie ponad 14 mln zł?
Prezydent Dariusz Polowy rozmawiał o Polskim Ładzie z premierem Mateuszem Morawieckim, kiedy ten w lipcu gościł w Raciborzu. Obok wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Fot. UM Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o rządowe propozycje nowych rozwiązań podatkowych. Wedle rządzących Polski Ład ma "stworzyć sprawiedliwy system podatkowy, oczekiwany przez społeczeństwo". - To nasz plan gospodarczej odbudowy - zapowiada Prawo i Sprawiedliwość.

Minus 14 milionów

Związek Miast Polskich twierdzi, że gminy stracą na Polskim Ładzie. Zdaniem Związku wynika to z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków. - Z opublikowanego projektu ustawy wynika, że za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne stracą, a budżet centralny zyska - podaje ZMP. Utworzono stronę internetową www.naTwojkoszt.pl, gdzie można sprawdzić, ile straci dana gmina w 2022 roku na regulacjach wprowadzanych przez Polski Ład. W przypadku Raciborza to kwota ponad 14 milionów złotych.

Spytaliśmy prezydenta Raciborza Dariusza Polowego czy są w związku z tym powody do niepokoju o przyszłoroczne wpływy do budżetu miasta.

- Co konkretnie oznacza zapowiedź, że samorząd straci? Będą to mniejsze wpływy z udziału gminy w podatku dochodowym od mieszkańców. Te wskazane 14 mln zł zostanie w kieszeniach raciborzan. Mieszkańcy wiedzą jak, najlepiej dla nich samych, wydawać zarobione pieniądze - mówi Dariusz Polowy, polityk Porozumienia Jarosława Gowina, które współtworzy rządzącą krajem Zjednoczoną Prawicę.

Bez obaw

Polowy wskazuje też, że w rozwiązaniach rządowych jest przewidziana dla gmin rekompensata obniżonych wpływów z podatków - subwencja inwestycyjna.

Prezydent wie przy tym, że przy korzystaniu z rekompensaty na cele inwestycyjne, będzie trzeba bardziej pilnować wydatków bieżących.

Prezydent zauważa, że w ciągu jego kadencji magistrat sięgnął po znaczące kwoty ze środków rządowych, np. na budowę żłobka, remonty dróg czy budowę lodowiska. - To pokazuje, że rząd dba o samorządy i to nie dotyczy tylko Raciborza - podkreśla włodarz.

Pieniądze zostaną w Raciborzu

- Jeszcze nic nie jest uchwalone, trwają konsultacje. Trzeba mieć świadomość, że stosowana jest tu formuła "coś za coś". Albo mieszkańcom zostanie w portfelach więcej, albo rząd zabierze im więcej w podatkach. Taki jest wybór - oznajmia D. Polowy. Dodaje przy tym, że kwoty podawane przez ZMP to szacunki jednego z licznych w kraju związków samorządów. W jego opinii ZMP jest zdeklarowanym przeciwnikiem obecnego rządu, co też ma znaczenie w tej kampanii informacyjnej.  Polowy przypomina gorące dyskusje i ostrzeżenia dotyczące wprowadzenia "500 plus".

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza